Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Zmywarka czy zlewozmywak?

Sprzęt agd


Zmywarka czy zlewozmywak?

Na przestrzeni ostatnich lat zmywarka stała się niemalże tak samo powszechnym elementem wyposażenia kuchni jak lodówka czy piekarnik, czyli sprzęty powszechnie zaliczane do obowiązkowego minimum. Pozostaje jednak pytanie, który ze sprzętów lepiej sprawdzi się w naszej kuchni i na który ostatecznie warto się zdecydować?

Na zdjęciu: Hotpoint

Wygodna zmywarka


Obecnie w bogatej ofercie producentów mamy do wyboru dwa zasadnicze modele zmywarek: do zabudowy i wolnostojące. W zależności od potrzeb, możliwości i kuchennej zabudowy musimy wybrać ten, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. W tym przypadku bierzemy również pod uwagę szerokość sprzętu. Standardowo dostępne są zmywarki o szerokościach 45 i 60 centymetrów. W trakcie prac nad zaplanowaniem odpowiedniej aranżacji musimy również liczyć się z tym, że taka zmywarka powinna bez problemu zmieścić się pod kuchennym blatem. Na późniejszym etapie niestety może już być zbyt późno na wprowadzanie ewentualnych poprawek czy zmian zabudowy. Biorąc pod uwagę wygodę użytkowania sprzętu musimy przemyśleć kwestię obsługi a ściślej mówiąc rodzaj panelu sterującego. Może on być w całości widoczny lub ukryty, do którego będziemy mieć dostęp dopiero po otwarciu zmywarki.

 

Nie da się ukryć, że zmywarka większości gospodyń domowych kojarzy się z komfortem użytkowania. Oczywiście pogląd ten ma swoje podstawy w jej właściwościach i funkcjach, ponieważ w zmywarce możemy umyć niemalże każdy rodzaj naczyń, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Śmiało więc włożymy do niej miseczki, talerzyki, kubeczki, filiżanki, ale również sztućce, garnki i patelnie. Są jednak pewne zastrzeżenia, które musimy wziąć pod uwagę dokonując selekcji naczyń. Bezwzględnie do zmywarki nie wkładajmy wszelkiego rodzaju naczyń ręcznie malowanych a także kryształów czy pękatych kieliszków (na przykład do koniaku). Zamiast spodziewanych efektów nieskazitelnej czystości doprowadzimy w ten sposób do zmatowienia szkła, a w konsekwencji do jego nieuniknionego zniszczenia.

 

 

Czy to się opłaca?


Trzeba przyznać, że zmywarka jest dość kontrowersyjnym elementem wyposażenia kuchni. Ma wielu zwolenników, ale również i przeciwników. Naczelnym argumentem przemawiającym przeciwko jej obecności jest bardzo duże zużycie wody, które oczywiście w konsekwencji ma pociągać za sobą rosnące rachunki. Przy zakupie zwracajmy uwagę jakie programy będziemy mieć do dyspozycji (czy producent wyposażył dany model w program Eco). Orientacyjny koszt jednego cyklu zmywania jest około trzy razy niższy niż w przypadku zmywania ręcznego. Należy jednak doliczyć również czas poświęcony na zmywanie oraz wycieranie umytych naczyń – zmywarka wysuszy je za nas. Podsumowując, zmywarka w kuchni to nie tylko komfort i wygoda, ale przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, dlatego planując swoją wymarzoną kuchnię warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania.

 

 

Siła tradycji – zlewozmywak


Nawet w kuchni, w której króluje zmywarka, nie możemy całkowicie zrezygnować ze zlewozmywaka. Jest on niezbędny do wykonywania podstawowych czynności, szybkiego mycia ręcznego, przygotowywania składników potrzebnych do przyrządzania posiłków. Idealnie sprawdzi się również, jeśli mamy do umycia duże garnki czy patelnie, które w zmywarce zajmują zbyt dużo miejsca, przez co spada jej efektywne wykorzystywanie. Do zlewu warto również dopasować odpowiednich rozmiarów ociekarkę. Można ją zamontować standardowo przy samym zlewie lub ukryć wewnątrz kuchennej szafki.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Ilona

Posiadam w domu zmywarkę, ale jakość nigdy nie mogłam się do niej przekonać… Wolę tradycyjny zlewozmywak. :) z drugiej strony – moje dzieciaki nie wyobrażają sobie życia bez zmywarki. Jest to chyba kwestia pokoleniowa. :)


5
Paulina

Wiadomo, zlewozmywak jest w każdej kuchni, ale ja na przykład znacznie rzadziej z niego korzystam odkąd kupiłam sobie zmywarkę, ja mam akurat bardzo dobra, jest sterowanie nią przez wi fi.

Zobacz również


Zmywarka – jak kupować, żeby nie żałować?


Kiedyś była wyznacznikiem luksusu, dziś możemy ją spotkać niemalże w każdym domu....

Zmywarka – skoro myje to czy sama wymaga czyszczenia?


Od pewnego czasu zmywarka należy do podstawowego wyposażenia większości mieszkań oraz...

Czy warto inwestować w zmywarkę?


Do niedawna uważana była za symbol luksusu, element bardzo nowoczesnej i funkcjonalnej...