Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Główny spryskiwacz / ramię natryskowe nie...

Porady


Główny spryskiwacz / ramię natryskowe nie obraca się w zmywarce

Zmywarka jest urządzeniem, którego używamy niemal na co dzień, gdyż pozwala nam zaoszczędzić cenny czas, ale i pieniądze. Gdy ulega ona usterce lub nie działa tak jak byśmy tego oczekiwali, wówczas może to być dość frustrujące i utrudniać życie domownikom. Jednym z dość często spotykanych problemów jest usterka głównego spryskiwacza w zmywarce. W takiej sytuacji ramię natryskowe nie obraca się i w konsekwencji wyjęte ze zmywarki naczynia nie są wystarczająco czyste a urządzenie nie działa jak dotychczas. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Warto więc zapoznać się, jakie są objawy poszczególnych usterek, by łatwo je zdiagnozować i rozwiązać.

Na zdjęciu: Studio Mebli Kome

Przyczyny problemu z działaniem ramienia natryskowego w zmywarce mogą wynikać zarówno z nieodpowiedniej konserwacji urządzenia, jak i po prostu zużywania się poszczególnych elementów. Niniejsza część w zmywarce odpowiada za wypust wody pod ciśnieniem do komory zmywarki i tym samym dokładne umycie naczyń podczas danego programu myjącego. Jeżeli ramię się nie obraca, wówczas naczynia pozostaną brudne po wyjęciu ze zmywarki. W dłuższej perspektywie może także dojść do popsucia się urządzenia. Dlatego istotne jest, aby możliwie jak najszybciej zlokalizować powód usterki spryskiwacza. Czasem jednak okazuje się, że ramię zostało mechanicznie zablokowane i dlatego proces mycia był nieefektywny. Dlatego przed włączeniem każdego cyklu mycia, należy upewnić się czy po pchnięciu ramion spryskiwaczy obracają się one w pełnym zakresie i nic ich nie hamuje. Jeżeli tak jest, wówczas trzeba po prostu zmienić sposób ułożenia naczyń.

Do najczęstszych przyczyn tego, że ramię natryskowe nie obraca się w zmywarce zaliczyć możemy:

  • zapchanie się dyszy w spryskiwaczu,
  • zakamienienie układu spryskiwacza,
  • uszkodzenie rozdzielacza,
  • niewłaściwą pracę pompy,
  • fizyczną blokadę pompy.


Zapchana dysza ramienia myjącego

 

Spryskiwacz zmywarki to długi element posiadający otwory, z których wylatuje do komory woda pod ciśnieniem. Niniejsze otwory to właśnie dysze i to im należy się przyjrzeć w pierwszej kolejności, gdy pojawia się problem z obracaniem się ramienia natryskowego. Najczęściej wynika to z tego, że dysze są po prostu niedrożne. Podczas cyklu prania naczyń mogą je zatkać resztki jedzenia. Dlatego bardzo istotne jest, aby przed włożeniem naczyń do zmywarki, dokładnie je spłukać lub oczyścić z wszelkich resztek po jedzeniu. Mogą one nie tylko zatykać dysze w spryskiwaczu, ale i system filtrów w zmywarce, co po pewnym czasie wywoła kolejne usterki. Jeżeli więc podejrzewasz, że dysza jest zapchana resztkami, wystarczy ją oczyścić lub przepchać.

Zakamienienie układu spryskiwacza


Kamień i osad to popularna przyczyna większości problemów z poprawnym funkcjonowaniem zmywarki. Wytrąca się on z wody i osadza na różnych elementach wewnątrz zmywarki, przez co może sprawić, że niektóre części staną się niedrożne i utrudnią lub zablokują optymalny przepływ wody. Jeżeli kamień osadził się i nawarstwił w systemie spryskiwacza, wówczas ramię przestanie się obracać, bo nie dociera do niego woda lub ma ona zbyt słabe ciśnienie. W takiej sytuacji koniecznie jest oczyszczenie z kamienia całego układu spryskiwaczy. Pierwszym krokiem powinno być włożenie do opróżnionej zmywarki środka czyszczącego i włączenie cyklu zmywania. Następnie warto zdemontować spryskiwacze i ręcznie je oczyścić z kamienia. W tym celu można je pokryć środkiem odkamieniającym lub octem, pozostawić na kilka minut, po czym dokładnie wyszorować szczoteczką i opłukać. Zalecane jest też prewencyjne czyszczenie zmywarki i spryskiwaczy raz na kilka miesięcy.

Uszkodzenie rozdzielacza

Główny spryskiwacz działa dzięki rozdzielaczowi wody. Jest on odpowiedzialny za transport wody, ale i funkcjonowanie całego układu myjącego. Jeżeli zostanie on uszkodzony w sposób mechaniczny lub po prostu się wyeksploatuje, to może niekorzystnie wpłynąć na pracę zmywarki i zablokować obracanie ramienia natryskowego lub go uszkodzić. W takiej sytuacji konieczne jest sprawdzenie tego elementu i oczyszczenie go by upewnić się, czy on jest przyczyną problemów. Jeżeli okaże się, że nie działa wówczas konieczna będzie wymiana na nowy.


Niewłaściwa praca pompy

 

Na sposób działania spryskiwacza ma także wpływ pompa myjąca. Jeżeli ona nie pracuje jak należy lub zapchane są kable odpływowe i dopływowe, to ramię natryskowe także może przestać działać prawidłowo. Należy więc sprawdzić te elementy, by móc zlokalizować przyczynę usterki. Najczęściej zepsuta pompa myjąca objawia się głośną pracą zmywarki, zacinaniem się turbiny, nadmiernym zużyciem wody lub przeciekaniem urządzenia. Jeżeli więc oprócz niedziałania spryskiwacza dostrzegasz także te objawy, wówczas z pewnością należy naprawić właśnie pompę myjącą.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czy warto inwestować w zmywarkę?


Do niedawna uważana była za symbol luksusu, element bardzo nowoczesnej i funkcjonalnej...

Funkcje zmywarek, które mogą cię zaskoczyć!


Zmywarki już na dobre zagościły w naszych kuchniach. Kiedyś były wyznacznikiem...

Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...