Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Porady


Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Zmywarka to urządzenie, o które powinniśmy starannie i systematycznie dbać, aby sprawnie służyła możliwie jak najdłużej. Regularne czyszczenie zmywarki i jej poszczególnych elementów nie tylko przedłuży żywotność, ale także zapewni odpowiednią higienę, co jest kluczowe dla naszego zdrowia. W zanieczyszczonej zmywarce mogą się bowiem namnażać groźne bakterie i drożdże, co w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpłynie na zdrowie domowników. Jednym z kluczowych elementów w każdej zmywarce są spryskiwacze, które są odpowiedzialne za wypust wody pod ciśnieniem i precyzyjne umycie naczyń. Jeżeli są niedrożne, naczynia będą brudne a cała zmywarka z czasem może ulec awarii. Jak dbać o dysze spryskiwaczy w zmywarce, by były drożne?

Na zdjęciu: Studio Mebli Little White House

Zatkana dysza - możliwe przyczyny

Spryskiwacze w zmywarce to dwa elementy, z których pod ciśnieniem wypuszczana jest woda bezpośrednio na naczynia. Górny spryskiwacz odpowiada za mycie naczyń umieszczonych w górnym koszu, a dolny tych w najniższym. Spryskiwacze posiadają małe otwory, czyli dysze z których następuje wypust wody. Ich drożność jest kluczowa dla odpowiedniego umycia naczyń. W przypadku, gdy choćby jedna z dysz zatka się przez resztki jedzenia lub osadzający się kamień z twardej wody, jakość mycia naczyń ulegnie znacznemu pogorszeniu. Przyczyną zatkania dyszy w spryskiwaczu jest zazwyczaj właśnie kamień lub resztki ze źle oczyszczonych naczyń. Kamień wytrąca się z przepływającej przez dysze wody i osadza się na obrzeżach, a w szczególności u wylotu elementu. Z czasem warstwa staje się coraz grubsza i w konsekwencji czyni dyszę niedrożną, co uniemożliwia poprawne działanie urządzenia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku resztek z jedzenia, które podczas cyklu mycia mogą dostać się do otworów w spryskiwaczach i je przytkać. Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie i odkamienianie tych części zmywarki.

Jak wyjąć dysze spryskiwaczy?

Na szczęście niedrożna dysza spryskiwacza nie jest problemem wymagającym kosztownej interwencji fachowca, więc z powodzeniem każdy może samodzielnie je wyczyścić. Po pierwsze warto przeprowadzić czyszczenie ogólne urządzenia za pomocą specjalnego preparatu. Wystarczy kapsułkę lub płyn czyszczący umieścić w pustej zmywarce i włączyć program myjący w wysokiej temperaturze. Po takim czyszczeniu należy przejść do wyjęcia dysz spryskiwaczy, by móc je precyzyjnie oczyścić. W przypadku uszkodzenia lub niedrożności spryskiwacza można samodzielnie go wymienić. Zazwyczaj element ten umieszczony jest na zatrzasku, więc demontaż nie powinien sprawiać trudności. Po pierwsze należy wyjąć kosze z komory zmywarki. Dolny spryskiwacz bardzo łatwo jest wyjąć, gdyż wystarczy lekko pociągnąć go do góry trzymając u nasady. Natomiast wyjęcie górnego wymaga nieco więcej siły, gdyż zatrzask jest tu mocniejszy i trzeba go wpierw odhaczyć. Gdy spryskiwacze są już wyjęte, możemy łatwo je wyczyścić i uzyskać dostęp do niedrożnych dysz. By je ponownie zamontować wystarczy je przyłożyć dobrą stroną do miejsca docelowego i docisnąć zatrzask, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Istotne jest, aby na koniec całego procesu sprawdzić czy oba spryskiwacze się obracają wokół własnej osi. W tym celu wystarczy je popchnąć. Niektóre zmywarki posiadają system odpinania spryskiwaczy za pomocą specjalnego pierścienia, który wystarczy po prostu odkręcić, po czym delikatnie wyjąć element. Coraz rzadziej można natomiast spotkać modele, w których do odpięcia spryskiwaczy konieczne będą narzędzia.

Usuwanie kamienia i osadu

Raz na kilka miesięcy zalecane jest usuwanie kamienia i osadu z dysz spryskiwaczy. W tym celu warto przeprowadzić czyszczenie zmywarki za pomocą użycia środków czyszczących umieszczonych w opróżnionej z naczyń zmywarki i włączenia programu myjącego. Następnie należy wyjąć spryskiwacze i dokładnie je wyczyścić. Używamy do tego szczoteczki z dość twardym włosiem i płynu myjącego. Dobrym rozwiązaniem jest popsikanie dysz spryskiwaczy specjalnym środkiem usuwającym kamień i pozostawienie go na kilka minut. Następnie wystarczy je wyszorować ze szczególną starannością o otwory, czyli dysze. Na koniec przecieramy czystą ściereczką i gotowe. Można także zastosować domowe środki czyszczące w postaci roztworu z octu i sody.

Udrażnianie dysz spryskiwaczy

W przypadku, gdy dysze spryskiwacza są czymś częściowo lub całkowicie zatkane, konieczne jest ich udrożnienie. Zalecane jest oczyszczanie ich prewencyjnie a nie tylko, gdy już staną się niedrożne. W tym celu wystarczy raz w miesiącu włączać pustą zmywarkę z umieszczonym w niej płynem czyszczącym i odkamieniającym. Takie ogólne czyszczenie na bieżąco udrażnia między innymi dysze w spryskiwaczach. Gdy natomiast już dojdzie do zatkania dysz, wówczas należy je zdjąć i dokładnie usunąć wszelkiego rodzaju blokady przepływu wody. Zazwyczaj przyczyną zatkania jest osad z kamienia lub resztki z jedzenia, więc możemy otwory dysz delikatnie oczyścić za pomocą małego patyczka oraz szczoteczki z długim włosiem.

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Norbert

Polecam do zapoznania się z informacjami w artykule.


5
Elza2

Często przeglądam porady w artykułach Max Kuchnie. Ten akurat oddałam do przeczytania wujkowi :)


5
Agnieszka

U nas w domu udrażnianie dysz spryskiwaczy i odkamienianie brat robi co dwa tygodnie. Myślę, że to spokojnie wystarczy i uchroni zmywarkę przed jakimiś problemami. Grunt to zapobiegać nie leczyć.


5
Kasia

Wszystko dobrze i szczegółowo opisane, jednak sama nie podjęłabym się takiej wymiany. Udrażnianie robię natomiast sama.

Zobacz również


Czy zmywarkę trzeba myć?


Zmywarka od kilku lat jest niezastąpiona w każdym domu. Czasy, kiedy kobiety po...

Czy warto inwestować w zmywarkę?


Do niedawna uważana była za symbol luksusu, element bardzo nowoczesnej i funkcjonalnej...

Jaki rozmiar zmywarki wybrać?


Od pewnego czasu zmywarka stała się nieodłącznym elementem każdej kuchni. Kiedyś...