Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Nowoczesne programy w zmywarkach

Porady


Nowoczesne programy w zmywarkach

Ręczne zmywanie naczyń staje się rzadkością, bowiem konsumenci zaczynają coraz bardziej cenić swój wolny czas. Bo kto może sobie pozwolić na marnotrawienie kilkudziesięciu minut dzień w dzień na tak rutynowe, banalne zajęcie jakim jest szorowanie stosów wybrudzonych talerzy? Oszczędnością, sposobem na ekologiczność a także wyjątkową wygodą okazuje się stanowiąca już coraz częściej standard zmywarka. 

Na zdjęciu: Studio ADAD

Wersja minimalna

Najprostsze mechanizmy umożliwiają korzystanie z zaledwie trzech podstawowych „aplikacji", z kolei bardziej zaawansowane maszyny dysponują nawet dwunastoma opcjami do wyboru. Przeważnie doprowadzanie naczyń do błysku wymaga pracy urządzenia zmywającego w temperaturze wynoszącej między 40 a 75 stopni Celsjusza. To, jak ciepło jest w środku sprzętu, a także na jakim programie działa zmywarka w danym momencie powinno być z kolei uzależnione przede wszystkim od typu naczyń znajdujących się w środku maszyny a także tego, jak bardzo są one zabrudzone. Średniej jakości modele umożliwiają wyczyszczenie elementów zastawy kuchennej, garnków czy przyborów kulinarnych w przeciągu 90 minut. System działania urządzenia rozpoczyna się od dokładnego opłukania naczyń, co określa się jako „zmywanie wstępne". W niektórych modelach zmywarek jest to oddzielny program do wyboru. Następny krok to „mycie zasadnicze", czyli wypielęgnowanie naczyń z użyciem specjalnego środka czystości. Znajdujący się wewnątrz zmywarki asortyment zostaje wyczyszczony z zabrudzeń, opłukany, nabłyszczony oraz wysuszony. Standardem jest już taki typ urządzenia zmywającego, który mieści do dwunastu zestawów naczyń. Średnie zużycie wody kształtuje się wówczas na poziomie między cztery a pięć litrów.

W szczególnych przypadkach

Nowoczesne rodzaje zmywarek posiadają w swym mechanizmie możliwość wyboru programu do intensywnego czyszczenia naczyń. Dzięki tej opcji sprzęt doskonale radzi sobie z usuwaniem brudów, tłuszczu, spalenizny. Jest to sposób na pozbycie się zaschniętych resztek dań i idealne oczyszczenie nawet bardzo zabrudzonych akcesoriów. W tym przypadku praca zmywarki zazwyczaj jest dłuższa i przekracza 100 minut. Asortyment znajdujący się w środku urządzenia jest natomiast myty w temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza, co pozwala na uzyskanie w pełni satysfakcjonujących efektów.

Ekonomicznie

Jeżeli Twoja zmywarka ma program ekonomiczny, to oznacza, że używając jej do czyszczenia naczyń da się zaoszczędzić energię bądź wodę lub zarówno energię, jak i wodę. Niekiedy producenci stosują oznaczenia BIO, które określają ekologiczne maszyny, pozwalające na otrzymanie spodziewanego rezultatu bez konieczności marnotrawienia hektolitrów czy zużywania sporej ilości prądu. Zmywarki BIO pracują przy dużo niższej temperaturze niż przykładowo warianty z programem intensywnym. Co więcej, charakteryzują się również znacząco krótszym czasem podgrzewania wody. Inteligentne sprzęty zmywające dysponują mechanizmem na tyle innowacyjnym, iż zmywarka samodzielnie dopasowuje ilość zużywanej wody czy wysokość osiąganej podczas mycia temperatury do charakteru zabrudzeń znajdujących się w niej naczyń.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Mela

Osobiście bardzo lubię wszelkie funkcjonalności ułatwiające pracę w kuchni. A możliwość oszczędności wody podczas zmywania naczyń w zmywarce – bezcenna! :)

Zobacz również


Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę


Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak...

Przydatne w kuchni sprzęty AGD


Dobrze dobrany sprzęt AGD znacznie usprawnia wykonywanie kuchennych prac, czyli tak...

Czy warto inwestować w zmywarkę?


Do niedawna uważana była za symbol luksusu, element bardzo nowoczesnej i funkcjonalnej...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności