Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnie Utrzymanie czystości Na błysk, czyli jak doczyścić kuchenny okap?

Utrzymanie czystości


Na błysk, czyli jak doczyścić kuchenny okap?

Trochę przewrotnie urządzenie w pewien sposób dbające o czystość w kuchni, filtrujące zanieczyszczenia wydobywające się podczas gotowania, smażenia czy pieczenia, zazwyczaj bywa najbardziej zaniedbane. Kuchenne okapy jeszcze w wielu domach i mieszkaniach niemalże straszą lepkim kurzem powstającym z osiadających się drobinek gazu, tłuszczu i wszelkich innych zabrudzeń. Niestety ten rodzaj sprzętu nie jest wdzięczny, jeśli chodzi o utrzymanie go w czystości. Bywa to niekiedy bardzo problematyczne, dlatego warto w tym przypadku postawić przede wszystkim na systematyczność.

Na zdjęciu: Studio Olkam

Po nitce do kłębka

 

Na początek warto sobie uświadomić, w którym miejscu okapu zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Bezwzględnie będą to te elementy, które mają bezpośredni kontakt z zasysanym powietrzem. Siatki znajdujące się na okapie będą również pewnego rodzaju miernikiem i sygnalizatorem, kiedy nadszedł czas na generalne porządki. Nie znaczy to jednak, że pozostawiamy je brudne. Zaleca się takie powierzchowne oczyszczanie raz w tygodniu, przy założeniu że obiady gotujemy codziennie. Jeśli rzadziej korzystamy z kuchni, wówczas i zabrudzenia będą powstawały wolnie/w mniejszym stopniu. Zwracajmy jednak uwagę, że świeższe plamy, ślady tłuszczu itd. będą łatwiejsze do usunięcia niż te stare, dłużej zaniedbywane.

 

Chcąc sobie pomóc i ograniczyć ilość szpecącego okap brudu, wystarczy do gotowania używać przykrywek do garnków. W ten sposób zdecydowanie zmniejszymy ilość trafiających do okapu oparów. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tego, jakiego rodzaju płytę grzewczą posiadamy. W tej kategorii kuchenki gazowe niestety nie wypadają najlepiej, ponieważ do unoszących się oparów z gotowania dochodzą również opary gazu, które szybko łączą się z kurzem i wilgocią, efektem czego są właśnie widoczne gołym okiem tłuste zanieczyszczenia okapu, ale i kleisty brud na sąsiadujących z kuchenką szafkach.

 

Krok po kroku

 

Ze względów bezpieczeństwa do właściwego etapu czyszczenia okapu kuchennego możemy przystąpić dopiero wtedy, gdy uprzednio odłączymy go od zasilania a z płyty grzewczej zdejmiemy wszystkie zbędne w danej chwili przedmioty. Będzie mieć większą swobodę działania i dodatkowo nie wybrudzimy ich, co mogłoby się skończyć dodatkową pracą. Obudowę i siatki okapu najlepiej umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Siatki mogą przysporzyć nam wielu trudności, ale możemy ułatwić sobie prace i namoczyć je w ciepłej wodzie z detergentem przez około pół godziny. Po takiej kąpiel brud usuniemy bez większego trudu. Jeśli zabrudzenia są nadal pozostaną, do czyszczenia warto wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone środki chemiczne. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki zróbmy test w jednym, mało widocznym miejscu. Wówczas uda nam się ograniczyć ryzyko powstania zniszczeń widocznych na delikatnej powierzchni. Obudowę okapu również czyścimy środkami przeznaczonymi do tego celu z uwzględnieniem materiału, z którego została wykonana.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak przygotować kuchnię na święta?


Świąteczna tradycja zobowiązuje – 12 potraw to podstawa. Niestety smakołyki same...

Jak czyścić okap kuchenny?


Okap doskonale sprawdza się w roli kuchennego oczyszczacza powietrza. Pozbawia go...

Czyste sprzęty w kuchni bez mechanicznego sprzątania


Koniec z wielogodzinnym staniem w kuchni i doprowadzaniem jej do ładu. Zadbać o...