Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Podzielona na strefy

Porady


Podzielona na strefy

Każda kuchnia powinna być przytulna, urządzona ze smakiem, przyjazna dla domowników i gości. By móc w stu procentach spełniać swe zadanie powinna być też maksymalnie funkcjonalna. Jak tego dokonać?

Rozdziel funkcje!

Najlepszym rozwiązaniem jest rozsądne zaplanowanie kuchennej zabudowy z uwzględnieniem częstotliwości prac kuchennych, indywidualnych przyzwyczajeń, a nawet prawo lub leworęczności osoby najczęściej przygotowującej posiłki. Ma to niebagatelne znaczenie dla codziennego, sprawnego i bezkolizyjnego funkcjonowania w kuchni.
Kuchnię warto podzielić na kilka stref, z których każda ma służyć czemu innemu, ale odpowiednio rozplanowane i rozlokowane będą współdziałać jak idealny zespół. Strefy te powinny być ulokowane w odpowiedniej kolejności względem siebie: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania, gotowania i pieczenia.
 

Strefa zapasów

To cześć kuchni, w której powinno się przechowywać wszelkie produkty potrzebne do przygotowywania posiłków. Najważniejszym elementem tej strefy są więc pojemne szafki, szuflady, szafki cargo, w których pomieścimy wszelkie makarony, kasze, zapasy cukru, mąki, ryżu ale także konserwy czy płatki śniadaniowe. Bardzo praktyczne i wygodne mogą okazać się tu też wysokie i niskie szafki z wewnętrznymi szufladami, czy systemy zabudowy narożnej, które w maksymalny sposób wykorzystują, często marnowaną, przestrzeń kuchennego narożnika. Strefa zapasów powinna też służyć przechowywaniu pieczywa, kawy i herbaty, dlatego warto wygospodarować w niej miejsce na chlebak, czy pojemniki na ulubione gatunki kawy. Podstawowym sprzętem AGD, który powinien znaleźć tu swoje miejsce jest chłodziarko zamrażarka, w której przechowuje się wszelkie produkty wymagające chłodzenia lub mrożenia.


 Strefa przechowywania


W tej strefie powinny znajdować się wszelkie urządzenia i akcesoria codziennego użytku tj. naczynia, codzienna zastawa, sztućce, drobne AGD, akcesoria kuchenne, szklanki, pojemniki itp. Tego typu przedmioty (a jest ich bardzo dużo!) najwygodniej umieścić w dolnych szafkach, najlepiej w szufladach. Dzięki temu zapewnimy sobie do nich łatwiejszy i szybszy dostęp. W szufladach, w których przechowujemy sztućce czy akcesoria kuchenne warto zamontować specjalne wkłady, których rozmiar można indywidualnie dostosować do swych potrzeb. Zapewni to sprawne i szybkie odszukanie konkretnego kuchennego narzędzia, którego akurat w danej chwili potrzebujemy.
 

Strefa zmywania

Jak sama nazwa wskazuje w tej strefie główną rolę odgrywa zlewozmywak i zmywarka. Jest to strefa czystości, dlatego właśnie tutaj najlepiej umieścić wszelkiego rodzaju detergenty, kuchenne ręczniki, ściereczki, myjki. Przestrzeń pod zlewozmywakiem najlepiej wykorzystać na kosz na śmieci, przystosowany do segregacji odpadów, a więc podzielony na kilka pojemników. Powinno się tu też znaleźć miejsce na worki na śmieci. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni tuż pod zlewem, gdzie można zamontować szufladę specjalnie wyciętą na komorę zlewozmywaka. Stworzy to idealne miejsce na drobne przybory do czyszczenia czy wspomniane worki.
 

Strefa przygotowywania

Jest to miejsce najbardziej eksploatowane w kuchni podczas przyrządzania posiłków. Wszystko powinno być tu więc pod ręką, dlatego w tej strefie koniecznie muszą znaleźć się robocze sztućce, przybory i pomoce kuchenne, deski od krojenia, miski, a także otwarte opakowania takich produktów jak mąka, cukier, ryż, makaron, przyprawy. Podobnie jak w strefie przechowywania tu również doskonale sprawdzą się szuflady z podziałkami, ale główną rolę odgrywa tu szeroki, wygodny blat roboczy. Powinien mieć minimum metr szerokości i być dobrze doświetlony (nie tylko światłem dziennym , ale i sztucznym, by również wieczorem stworzy
odpowiednie warunki do kuchennej pracy).
 

Strefa gotowania i pieczenia

Tutaj najważniejsza jest płyta grzewcza i piekarnik, ale swoje miejsce powinna też znaleźć kuchenka mikrofalowa. Oczywistym jest również obecność okapu lub wyciągu zamontowanego nad płytą. W szafkach tej strefy powinno się przechowywać naczynia do gotowania i pieczenia, a więc wszelkiego typu garnki, rondelki, pokrywki, blachy, naczynia żaroodporne, patelnie a także sztućce do mieszania czy nabierania. Dobrze jest mieć też pod ręką rękawice do gorących naczyń i garnków, czy ulubioną książkę kucharską.

Komentarze


3.00/5 3 3
4

Organizacja w kuchni jest bardzo ważna. Jestem perfekcyjną osobą, lubię by w moim domu wszystko miało swoje miejsce, stąd też podzieliłam kuchnie na poszczególne sfery, organizując w nich pakowne szafy. Taka postawa ułatwia całej rodzinie codzienne kuchenne czynności.


5

Funkcjonalna kuchnia powinna być dobrze zorganizowana.


Podpisuję się również pod wyższymi wypowiedziami. jak kuchnia jest podzielona "z głową" to wszystko działa szybkiej i czas w kuchni spędza się dużo przyjemnej :)

Zobacz również


Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku


Kuchnia jest wnętrzem, w którym najłatwiej o bałagan. Każdego dnia podczas...

Kuchnia bezpieczna dla dziecka


Kuchnia to miejsce, które niezwykle fascynuje małe dzieci. Jest w niej dużo...

Pleśń w lodówce - jak się jej pozbyć?


Pleśń w lodówce może przytrafić się każdemu, nawet perfekcyjnej pani domu....