Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Mole w kuchni, jak się ich pozbyć?

Porady


Mole w kuchni, jak się ich pozbyć?

O mole spożywcze w naszej kuchni wcale nie jest trudno, nawet gdy w panuje sterylny porządek. Larwy moli z reguły przynosimy po prostu ze sklepu, a ponieważ rozmnażają się one niezwykle szybko, w krótkim czasie mogą się u nas rozpanoszyć. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod na to, by się ich pozbyć, ale i na to, by zapobiegać ich powrotom. Poznaj domowe sposoby na walkę z molami spożywczymi.

Sposoby na mole spożywcze

 

Otwierasz kuchenną szafkę, a tam…istna inwazja moli spożywczych. Chociaż w pierwszym odruchu chcesz po prostu wziąć nogi za pas, wiedz, że nie musisz zmieniać mieszkania, by pozbyć się problemu. Jak więc zwalczyć mole? Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie szafek i szuflad w kuchni, szczególnie tych, w których trzymasz sypkie produkty, takie jak kasze, ryże, ale i mąkę czy cukier. Sypka żywność to ulubiona pożywka dla moli. Oglądnij dokładnie każde – nawet zamknięte – opakowanie. Owady właśnie na nich składają jaja, a wygłodniałe larwy przegryzą się nawet przez folię, ale i przecisną przez najmniejszą szczelinę. Na wszelki wypadek warto pozbyć się zarówno produktów, na których znajdziesz larwy czy nici, ale także i te, które miały z nimi kontakt. Co dalej? Kluczowym działaniem, które pozwoli Ci pozbyć się problemu moli spożywczych, jest dokładne umycie wszystkich kuchennych szafek. Nie pomijaj żadnych zakamarków – bo te mole lubią najbardziej – ani też takich elementów jak zawiasy czy prowadnice. Do wyczyszczenia tych powierzchni wykorzystaj wodę z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Szafki pozostaw otwarte do całkowitego ich wyschnięcia. Najlepiej jest wietrzyć je nawet przez kilka dni i przez cały ten czas skrupulatnie je obserwować. Jeżeli nie zauważysz, by mole znów pojawiły się w kuchni, możesz na nowo zagospodarować szafki i szuflady.

 

Mole spożywcze – jak zapobiegać?

 

Trzymaj produkty w słoikach, nie woreczkach

Kiedy wracasz ze sklepu, sypkie produkty od razu przesyp do pojemników na żywność. Najlepsze będą szklane słoiki oraz metalowe puszki. Plastikowe pudełka mogą nie stanowić wystarczającej ochrony dla żywności. Podczas przesypywania żywności, skrupulatnie się jej przyglądaj. W ten sposób łatwo sprawdzisz, czy w danym produkcie nie zagnieździły się larwy moli. Jeżeli na takie natrafisz, musisz pozbyć się całego opakowania. Najlepiej od razu wyrzucając dokładnie zawiązaną torebkę do kontenera poza domem. Przechowywanie żywności w pojemnikach ma jeszcze jedną zaletę, jeżeli chodzi o skuteczną walkę z molami spożywczymi. Nawet gdy podczas przesypywania produktu przeoczymy jakąś larwę, mole nie opuszczą szczelnie zamkniętego pojemnika, a więc nie będą w stanie opanować całej kuchni. Słoiki i puszki będą również stanowić barierę dla insektów, które już w naszej kuchni się pojawiły, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do wyrzucania wszystkich naszych zapasów.

 

Ocet i liść laurowy w walce z molami

Domowe sposoby na mole spożywcze? Jest ich kilka. Podczas sprzątania, szafki warto przecierać mieszanką wody z octem. Ocet dobrze jest też wykorzystać do przetarcia słoików i pojemników, zanim przesypiemy do nich żywność. Mole nie lubią także lawendy, liści laurowych czy ziela angielskiego. Zioła te możesz porozkładać na kuchennych półkach i w szufladach, ale też umieścić w pojemnikach na żywność. Możesz zastosować też zasuszone w piekarniku kawałki skórki pomarańczy albo cytryny, a także olejki: lawendowy, waniliowy czy eukaliptusowy, którymi dobrze jest namoczyć waciki, a następnie umieścić je w kuchennych szafkach. Będą one skutecznie odstraszać owady. Inną metodą stosowaną na zabezpieczenie się na wypadek przyniesienia moli ze sklepu jest umieszczenie sypkich produktów w zamrażarce – od razu po powrocie z zakupów. Mrożenie kaszy czy ryżu przez kilka dni wystarczy, by zabić larwy, które mogą się w nich znajdować. Kiedy natomiast mieszkamy w bloku i chcemy zminimalizować ryzyko przedostania się owadów moli spożywczych do naszego mieszkania z mieszkania sąsiadów, w oknach zamontuj my moskitiery, a w otworach wentylacyjnych specjalne siateczki.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Mariolka

W sezonie jesiennym miałam ten problem. Było ich sporo, bo żywność trzymałam w woreczkach. Podpowiedź, żeby trzymać w słoikach to fajna sprawa. Wszystko przełożyłam. Na razie ich nie ma. Ciekawe czy się pojawią na wiosne?

Zobacz również


Jak przygotować kuchnię na święta?


Świąteczna tradycja zobowiązuje – 12 potraw to podstawa. Niestety smakołyki same...

Jak zabezpieczyć kuchnię przed dzieckiem?


Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień wiele się dzieje. Panują w niej...

Deska desce nierówna


Wydawać by się mogło, że wybór i zakup tak niepozornej rzeczy jak kuchenna...