Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Czysta woda zdrowia doda!

Porady


Czysta woda zdrowia doda!

Człowiek w większości składa się z wody. Nic więc dziwnego, że potrzebuje jej do życia w równym stopniu co powietrza. To od jej jakości i czystości zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Woda, którą mamy w kranach niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia, warto więc zastanowić się nad instalacją filtra, który ją oczyści a w niektórych przypadkach nawet uzdatni.

Nie taka idealna

Według polskich norm woda wodociągowa powinna być zdatna do użycia i spełniać określone normy biologiczne i fizyczno-chemiczne. Poddawana jest więc oczyszczaniu, ale często ma zapach chloru i jest dość twarda, co sprawia, że w rurach, na armaturze, w bojlerach i urządzeniach AGD (typu zmywarka czy pralka) osadza się trudny do usunięcia i nieestetyczny kamień. Może on też prowadzić do częstych awarii i uszkodzeń sprzętów. Co więcej, często zdarza się, że liczne pierwiastki jak np. żelazo przedostają się do wody ze starych, niewymienianych od lat rur wodociągowych i mogą mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. Warto zatem zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych oczyszczając wodę we własnym zakresie, w swojej własnej kuchni.


Zanim kupisz


Przed wyborem określonego filtra warto poddać analizie swoją wodę wodociągową np. w pobliskiej stacji SANEPID-u lub poprosić miejscowe przedsiębiorstwo wodociągowe o parametry dostarczanej wody. Pozwoli to na dokładne i precyzyjne dobranie odpowiedniego filtra z uwzględnieniem takich cech wody jak: pH, mętność, zapach, smak, zawartość pierwiastków i związków chemicznych itp. Dobrze jest też zastanowić się, czy chcemy oczyszczać jedynie wodę, którą będziemy używać do picia i gotowania, czy również do kąpieli. Ma to decydujący wpływ na koszty związane z zakupem pojedynczego filtra lub kompleksowej instalacji dla całego domu. Wiąże się z tym również konieczność wygospodarowania dużej przestrzeni (w przypadku uzdatniania wody we wszystkich ujęciach) lub regularnego wymieniania filtrów zamontowanych w kilku miejscach.
 

Główne rodzaje filtrów do wody

Miejscem, w którym najczęściej korzysta się z wody jest kuchnia, dlatego to w tym pomieszczeniu zwykle umieszcza się filtry do wody. Oto ich najpopularniejsze rodzaje:

System odwróconej osmozy. Obecnie jeden z najdoskonalszych sposobów uzdatniania wody. Pozwala na prawie całkowite jej oczyszczenie i uzdatnienie, co oznacza, że można ją pić bezpośrednio z kranu. Specjalna membrana osmotyczna oczyszcza wodę z prawie wszystkich zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, pierwiastków radioaktywnych itp. Niestety „wyjaławia" też wodę, czyli pozbawia ją cennych, dobroczynnych pierwiastków, dlatego jeśli ma być ona używana w celach spożywczych zaleca się jej wtórne zmineralizowanie. Dlatego producenci wyposażają swoje systemy w dodatkowe mineralizatory wody oraz inne udogodnienia jak np. podwójne głowice pozwalające na pobieranie wody zmineralizowanej lub niezmineralizowanej czy pompy wspomagające sieć w przypadku niskiego ciśnienia wody (zasada działania systemu odwróconej osmozy w dużej mierze opiera się na ciśnieniu w instalacji wodociągowej). Cena zakupu systemu kształtuje się na poziomie kilkuset złotych, jednak koszty późniejszej eksploatacji nie są wysokie w porównaniu do efektów, jakie się uzyskuje.

Filtry mechaniczne. Zatrzymują zanieczyszczenia stałe, tj. np. muł, drobinki piasku, kamień kotłowy. Mogą być z wymiennymi wkładami z włókniny, siatki metalowej, wypełnione materiałami filtrującymi a także z wkładami z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. Zwykle montowane są przed innymi filtrami na początku instalacji, ponieważ służą wstępnej filtracji, przez co wpływają na dłuższą żywotność innych filtrów.

Filtry węglowe. Poprawiają walory smakowe i zapachowe wody usuwając z niej żółtawe zabarwienie i posmak chloru. Zawarty w nich węgiel aktywny pochłania niektóre szkodliwe substancje organiczne i chemiczne. Zastosowany w połączeniu ze związkami srebra lub miedzi działa też bakteriobójczo. Filtry węglowe najlepiej montować na końcu instalacji. Podobnie jak filtry mechaniczne wymagają okresowego czyszczenia.

Filtry zmiękczające. Poprzez zamianę jonów wapnia i magnezu w jony sodu, wpływają na zmniejszenie twardości wody, a co za tym idzie zmniejszają ilość osadzającego się w rurach i na sprzętach AGD kamienia. Zwykle montuje się je tuż za filtrem mechanicznym, ale bywają też rodzaje zmiękczaczy w postaci wymiennych wkładów montowanych bezpośrednio przed, podłączonym do sieci, sprzętem AGD.

Filtry dzbankowe. Warto o nich wspomnieć chociażby ze względu na fakt, że nie wymagają montażu na sieci wodociągowej. Działają na zasadzie filtracji grawitacyjnej, mają przy tym odpowiednio dopracowaną strukturę wkładu, przez co całkiem dobrze oczyszczają wodę z chloru i związków chemicznych. Wpływają również na zmniejszenie stopnia twardości wody.

Komentarze


0.00/5 1 1

dobry filtr to podstawa - kranowa to niezłe bagno pełne sztuczności

Zobacz również


Miksowanie na całego


Aksamitne kremy, jedwabiście gładkie sosy, pyszne koktajle, musy, sorbety. Te i wiele...

Kumulacja promocji Franke!


Przełom roku to doskonały czas na postanowienia i zmiany– chociażby te dotyczące...

Jak właściwie konserwować kuchenne deski?


Dobrze jest, gdy do dyspozycji mamy kilka różnych rodzajów desek o...