Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kilka wskazówek, jak pielęgnować kuchenkę

Porady

Kilka wskazówek, jak pielęgnować kuchenkę

Ulubione0

Sprzętem AGD, bez którego nie można byłoby komfortowo korzystać z pomieszczenia roboczego jest kuchenka. Ten typ maszyny obecny jest w każdym domowym zaciszu, a jego zakup to nierzadko koszt kilku tysięcy złotych. Niestety niekiedy konsumenci, mimo sporych wydatków, suma sumarów wyrzucają pieniądze w błoto, nie zwracając uwagi na to, żeby o nabyte urządzenie stosowanie dbać.

Nie ma mowy o...

Niesamowicie istotne okazuje się to, jak z kuchenką obchodzimy się na co dzień. Musimy przyjrzeć się swym nawykom oraz rutynowemu zachowaniu podczas wykonywania stałych czynności. Niektórzy zupełnie nieświadomie uszkadzają sprzęty gospodarstwa domowego, nieodpowiednio je wykorzystując. Zdecydowanie nie jest dopuszczalne przykładowo uderzanie w kurki czy też stukanie o palniki gazowe. Nie można zdmuchiwać palącego się ognia, a gasić płomień wyłącznie poprzez przekręcenie przeznaczonego do tego kurka. Nigdy nie uruchamiajmy kurków wypływu gazu, jeżeli nie mamy wcześniej przygotowanej zapalarki czy już palącej się zapałki. Nie wypuszczajmy na zewnątrz gazu. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić czy po ugotowaniu i zaprzestaniu korzystania z kuchenki przekręciliśmy kurek w dobra stronę i do końca zgasiliśmy płomień. Nie jest dobrym wariantem również pozostawianie palącego się palnika i opuszczanie domu. Nawet jeżeli obiad gotujemy na wolnym ogniu, jest ryzyko, że może dojść do wybuchu pożaru! Ponadto warto wiedzieć, że palniki „znoszą" określony ciężar. Nie jest w związku z tym dobrą praktyką robienie z powierzchni kuchenki składziku na garnki. W kuchenkach typowych, gazowych palnik wytrzymuje maksymalnie obciążenie do dwudziestu kilogramów, nie więcej.

Nie porywaj się z motyką na Słońce

Jak głosi staropolskie przysłowie – „chytry dwa razy traci" i jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Często domownicy starają się zaoszczędzić i w konsekwencji nie stosują się do zaleceń producenta w kwestii dbałości i pielęgnacji sprzętów AGD. Ciężko jednak aby mówić o redukcji wydatków, decydując się na wykorzystanie do czyszczenia delikatnej emaliowej czy ceramicznej powierzchni kuchenki żrącymi substancjami chemicznymi, jak to nierzadko ma miejsce. Jeden błąd i pojedynczy nieprzemyślany ruch mogą nas słono kosztować. Kuchenki pod wpływem za mocnych detergentów po prostu ulegają zniszczeniu – ich faktura zostaje zarysowana, staje się matowa a niekiedy nawet odpryskuje. By tego uniknąć trzeba zrezygnować z oszczędności w kwestii pielęgnacji sprzętów gospodarstwa domowego. Kupujmy specjalistyczne mleczka, pianki i przybory czyszczące, które przeznaczone są stricte do konkretnych rodzajów urządzeń. Lepiej zainwestować paręnaście złotych na buteleczkę preparatu niż wydać w konsekwencji swego skąpstwa kilka tysięcy złotych na nową kuchenkę. Podobnie gdy w grę wchodzi naprawa uszkodzonej maszyny. Mierzmy siły na zamiary. Jeżeli nie mamy smykałki w kierunku majsterkowania, nie kombinujmy, bo nawet nieświadomie możemy wyrządzić więcej szkód aniżeli pożytku. Powierzmy reperację kuchenki znającym się na rzeczy fachowcom.

Zobacz również

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Mniejsza głębokość, przesuwne drzwiczki Jeżeli jesteśmy właścicielami małej kuchni...

Lodówka idealna. Jak wybrać model, który posłuży na lata?

Lodówka idealna. Jak wybrać model, który...

Do wyboru, do koloru Zapoznając się z asortymentem proponowanym przez dzisiejsze salony AGD,...
Komentarze (1)
1
Gość
wioletta
2016-07-05 16:03:04

Potwierdzam. Dobrej jakości środki czyszczące potrafią sprawić, że sprzęt AGD wygląda jak nowy, nawet po kilku latach ich użytkowania. Warto w nie zainwestować. :)

Twój komentarz
Ocena