Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Bezpiecznie z gazem

Porady


Bezpiecznie z gazem

Mimo coraz większej popularności płyt ceramicznych i indukcyjnych gotowanie na gazie ma nadal sporo zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie przyrządzania potraw na płycie elektrycznej. Nie brakuje też domów i mieszkań, w których zainstalowane są kuchenne gazowe podgrzewacze do wody. Korzystanie z gazu jest wygodne, ale wiąże się też z pewnym ryzykiem, dlatego warto zdawać sobie sprawę, jak bezpiecznie używać tego paliwa.

Właściwy montaż

Instalacja poszczególnych sprzętów na gaz powinna być dokonana przez wykwalifikowanego fachowca. To podstawowy warunek, aby użytkowanie takich urządzeń było bezpieczne. Bez względu na to czy jest to płyta grzewcza, bojler czy piecyk gazowy – każde z tych urządzeń musi być właściwie podłączone do sieci lub butli gazowej. Osoba dokonująca montażu sprawdza też, czy gaz nigdzie się nie ulatnia i czy sprzęty działają poprawnie.
 

Równie ważna wentylacja

We wszystkich pomieszczeniach, a tym bardziej w kuchniach, w których użytkowany jest jakikolwiek sprzęt zasilany gazem obowiązkowa jest sprawna, dobrze wykonana wentylacja. Zapewnia ona nie tylko usuwanie oparów czy pozostałości powstałych w czasie spalania gazu, ale też wymusza cyrkulację powietrza, dzięki czemu jest ono stale oczyszczanie i wymieniane w kuchni. Warunkiem sprawności tego procesu jest zapewnienie stałego, niczym nieskrepowanego dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia. Kuchnia nie powinna być więc szczelnie zamykana, najlepiej jeśli jest pomieszczeniem otwartym, a jeśli już musimy (lub chcemy) zamontować drzwi, powinny one być wyposażone w specjalne otwory umożliwiające napływ świeżego powietrza do kuchni. Podobnie jest z oknami – zbyt szczelne mogą zakłócać poprawną cyrkulację w kuchni, dobrze jest więc zadbać, by były wyposażone w specjalne nawiewniki.


W trosce o bezpieczeństwo

Aby normalnie funkcjonować i czuć się bezpiecznie w domu czy mieszkaniu, w którym korzysta się z instalacji gazowej (szczególnie w kuchni), warto przestrzegać kilku zasad:

  • Koniecznie i bezwzględnie trzeba dbać o regularne kontrole sieci gazowej. Uprawniony do takich kontroli fachowiec, z pomocą specjalnych urządzeń, jest w stanie sprawdzić, czy gdzieś w kuchni, np. w okolicy zaworów nie ulatnia się gaz. Tylko taki ekspert jest też w stanie dokonywać ewentualnych przeróbek sieci gazowej. Nigdy nie wykonujmy ich na własną rękę!
  • Starsze instalacje gazowe powinny być nie tylko systematycznie kontrolowane, ale warto też dbać o renowację rur - najnowsze technologie pozwalają na takie zabiegi bez konieczności demontażu instalacji. Podobnie jak kontroli, renowacji takiej może dokonywać tylko fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami.
  • W kuchni i w innych pomieszczeniach montujmy tylko i wyłącznie sprawne, atestowane urządzenia na gaz.
  • Uprawniona osoba powinna też raz na jakiś czas fachowo regulować palniki w urządzeniach zasilanych gazem.
  • Wszelkie sprzęty na gaz powinny być też systematycznie konserwowane, a w razie konieczności naprawiane przez osoby z uprawnieniami.
  • Płytę, piecyk, podgrzewacz i wszystkie inne urządzenia do swej pracy wykorzystujące gaz powinno się użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem i według instrukcji producenta. Tylko wtedy są bezpieczne.
  • Dobrze jest też systematycznie przeprowadzać kontrole instalacji wentylacyjnej – jej sprawne funkcjonowanie to podstawa bezpieczeństwa w kuchni z gazem.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno zatykać, przysłaniać, zamykać kratek wentylacyjnych – w ten sposób ograniczamy cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i usuwanie oparów i spalin przez przewody kominowe.
  • Podobnie jak kanał wentylacyjny, okresowo powinien być też sprawdzany kanał spalinowy – część komina, do której odprowadzane są spaliny np. z piecyka gazowego.
  • Do kuchni, w której wykorzystuje się gaz wybierajmy odpowiednie drzwi i okna – zapewniającymi właściwa cyrkulację powietrza.
  • Warto zamontować czujnik gazu i czadu, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia poinformuje domowników sygnałem alarmowym.Gaz jesteśmy w stanie wyczuć po charakterystycznym zapachu, tlenku węgla (popularnie zwanego czadem) już nie – jest bezwonny, ale za to niezwykle groźny dla zdrowia i życia!
  • Dobrze jest wiedzieć, gdzie w domu czy mieszkaniu ulokowany jest główny zawór gazu, pozwalający na odcięcie dopływu gazu w sytuacji zagrożenia lub podejrzenia wycieku. Warto też wiedzieć, jak taki zawór się zakręca.
  • Zapamiętajmy numer Pogotowia Gazowego, pod który można dzwonić w niebezpiecznej sytuacji związanej z gazem. Ten numer to 992. Nie wahajmy się telefonować po pomoc nawet wtedy, kiedy tylko wydaje nam się, że gaz się ulatnia lub mamy nieszczelną instalację. W przypadku gazu ostrożności nigdy za wiele.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku


Kuchnia jest wnętrzem, w którym najłatwiej o bałagan. Każdego dnia podczas...

Meble kuchenne rustykalne – jak je zaprojektować?


Kuchnia w stylu rustykalnym przyciąga wyjątkowym, sielskim klimatem. Sercem takiej...

Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?


Każdy jest w stanie określić podstawowe zadanie kuchennych okapów. Oczywiście jest to...