Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Płytki cegiełki, czy rzeczywiście pasują do...

Porady


Płytki cegiełki, czy rzeczywiście pasują do kuchni?

Płytki cegiełki znane również jako płytki metro robią obecnie prawdziwą furorę we wnętrzach kuchennych. Nic w tym dziwnego, bowiem prezentują się wyjątkowo efektownie a ponadto doskonale wpisują się w aranżacje o dowolnym designie. Wybierane są zazwyczaj do wnętrz kuchennych i łazienek, ale czy to na pewno dobry wybór?

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Sposób wykończenia ścian w kuchni ma kluczowe znaczenie dla wizualnego odbioru całej aranżacji wnętrza, ale także wpływa na komfort jego użytkowania. Warto bowiem pamiętać, że w każdej kuchni panują specyficzne warunki, gdyż mamy tu do czynienia ze zmianami temperatur, wilgocią, powstawaniem tłustych zabrudzeń. Dlatego wykończenie ścian, jak i wszelkie inne powierzchnie kuchenne muszą wykazywać się strukturą odporną na te czynniki. Istotne jest także, aby dane płytki kuchenne były łatwe w utrzymaniu w czystości, gdyż z pewnością niemal codziennie powstaje konieczność ich mycia lub szorowania. Płytki cegiełki, czyli popularne ostatnio płytki metro są coraz chętniej wybierane do wykończenia ściany nad blatem kuchennym. Wynika to z faktu, że prezentują się wyjątkowo efektownie, ale ponadto wykazują się niebywałą trwałością. Takie płytki zyskują na rosnącej popularności także ze względu na to, że stanowią idealny łącznik między tradycją i nowoczesnością, dzięki czemu nadają się do aranżacji w różnym stylu. Sprawdźmy, czym są płytki metro, do jakiego stylu pasują i jakie wzory są aktualnie najbardziej na czasie.

Płytki cegiełki – co to takiego?

Płytki subway zostały zaprojektowane z początkiem XX wieku i były dedykowane eleganckim kuchniom i łazienkom w stylu dworkowym. Jednak prawdziwie popularne stały się właśnie teraz, gdy sięgamy po rozwiązania sprawdzone i łączące w sobie klasykę z nowoczesnością. W tym zakresie płytki cegiełki sprawdzają się najlepiej, bowiem posiadają wyjątkowo uniwersalny i ponadczasowy charakter. Najprościej, można je opisać jako podłużne jednokolorowe kafelki z lekko wypukłą powierzchnią brzegów, co nadaje wrażenie przestronności całej powierzchni. Ich kształt przypomina cegiełki. Charakteryzuje je także gładka, lśniąca powierzchnia. Ich oryginalna nazwa (subway tiles) związana jest z tym, że po raz pierwszy zostały one wykorzystane w metrze w Nowym Jorku. Także dziś są silnie kojarzone właśnie z metrem, choć głównie spotkać je można w pomieszczeniach mieszkalnych. Najbardziej uniwersalne są cegiełki w kolorze białym, ale obecnie rynek oferuje również inne modne barwy: czerń, szarości, czerwień.

Jak układać płytki cegiełki?

Płytki cegiełki stanowią efektowne wykończenie ściany w kuchni i z ich pomocą można uzyskać różnorodne efekty w zależności od sposobu ich ułożenia. Najpopularniejszym sposobem jest układ „cegłowy", czyli w taki sposób jak budowane są mury z cegieł. Jednak w modnych aranżacjach kuchennych coraz częściej pojawia się też sposób ułożenia w jodełkę. Inną metodą o silnie dekoracyjnym wyrazie jest układanie ich pionowo lub diagonalnie, by prezentowały się niczym siatka. Zdecydowana większość osób decyduje się na jednokolorowe aranżacje ściany z wykorzystaniem płytek metro, ale w finezyjnych projektach kuchennych pojawiają się także kompozycje składające się z zestawionych ze sobą płytek w dwóch lub nawet w kilku różnych kolorach. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w kuchniach w stylu vintage, retro, czy też loft.

Zalety płytek metro

Płytki cegiełki nieustannie zyskują na popularności, co jest wynikiem ich wielu zalet. Walory tego rodzaju rozwiązania mają wymiar praktyczny, jak i estetyczny, co stanowi wyjątkowo ważne połączenie przede wszystkim we wnętrzu kuchennym. Jedną z podstawowych zalet płytek cegiełek jest wspomniana już uniwersalność. Pasują one niemal do każdego stylu aranżacyjnego i to bez względu na to, czy kuchnia ma być klasyczna, nowoczesna czy też eklektyczna. Pięknie wzbogacają one kuchnie eleganckie, dekoracyjne, jak i te o minimalistycznym i skandynawskim wyrazie. Ponadto za sprawą gładkiej, połyskującej powierzchni nadają one wrażenia czystości i schludności, co w kuchni ma bardzo duże znaczenie. Taka powierzchnia sprawia także, że kuchnia wydaje się być nieco bardziej przestronna wizualnie i jaśniejsza, gdyż doskonale odbija i rozprasza światło. Gładka powierzchnia jest także bardzo praktyczna, gdyż łatwo jest ją utrzymać w czystości, a usuwanie ewentualnych zabrudzeń nie będzie zbyt czasochłonne. Z walorów praktycznych warto również wspomnieć o tym, że płytki te cechuje szczególna odporność na uszkodzenia mechaniczne i stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed brudem i wilgocią. Śmiało można je więc kłaść także na ścianie nad blatem roboczym i kuchenką. Płytki subway z powodzeniem można łączyć z innymi materiałami wykończeniowymi takimi jak farba, tapeta czy szkło, co z pewnością da piękny efekt aranżacyjny.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak rozjaśnić kuchnię?


Kuchnia to specyficzne pomieszczenie w domu. Jako jego serce powinno zawsze tętnić...

Po meksykańsku


Jeśli kochasz kolory, mocne akcenty, a przy tym masz ostry temperament, kuchnia w stylu...

Styl śródziemnomorski, czyli kuchnia w stylu Greckim


Jeszcze trochę i wakacje dobiegną końca. Jak zwykle – ciepłe dni mijają...