Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Błędy w urządzaniu kuchni

Porady


Błędy w urządzaniu kuchni

Każdy chciałby, aby jego kuchnia była piękna, wygodna i funkcjonalna. Jednak czasami trudno pogodzić te kwestie w jednym, niejednokrotnie małym pomieszczeniu, w którym trzeba pomieścić dużo mebli, sprzętów i akcesoriów. Warto więc dobrze rozplanować kuchnię, by nie narażać się na dyskomfort użytkowania lub niepotrzebne zmiany.

Elementy szczególnej troski

Podstawą zabudowy kuchennej są szafki. Dokładnie zastanówmy się więc, jakiego typu mebli potrzebujemy, ile miejsca musimy na nie przeznaczyć i jak mają docelowo wyglądać. Otwarte szafki i półki może i są dekoracyjne, jednak musimy przygotować się na regularne i częste sprzątanie ich. Jeśli jednak zależy nam na eksponowaniu zastawy i dodatków zdecydujmy się na półki z przeszkleniami.
Planując zabudowę szczególną uwagę zwracajmy na rogi. To dość problematyczne miejsca, szczególnie jeśli planujemy zlokalizować w nich piekarnik, zmywarkę lub szuflady. Ich otworzenie bowiem spowoduje zablokowanie dostępu do szafek znajdujących się obok.


 Wysokość ma znaczenie


Warto też zwrócić uwagę na wysokość szafek. Dostosujmy je do naszego wzrostu, nie do obowiązujących standardów. Każdy bowiem jest inny, a wysokość umiejscowienia blatu kuchennego w znacznym stopniu wpływa na komfort przygotowywania posiłków: zbyt wysoki będzie zmuszał nas do nienaturalnego unoszenia rąk, zbyt niski z kolei sprawi, że będziemy się garbić. Równie ważna jest wysokość montażu górnych szafek. Za wysoko zamontowane będą trudno dostępne dla niższych osób, a o szafki i okap zamontowane za nisko zawadzać będą domownicy wyższego wzrostu.
 

Nic do ukrycia!

Zabudowa kuchenna powinna też uwzględniać położenie okien i grzejników – w żadnym wypadku nie może ich zasłaniać. Szczególnie obudowanie grzejnika może być dużą pokusą, jednak pamiętajmy, że jego zadaniem jest ogrzewanie kuchni, obudowa skutecznie mu to uniemożliwi. W niedostatecznie grzanym pomieszczeniu, w którym z oczywistych względów panuje duża wilgotność, może to skutkować pojawieniem się pleśni i grzybów. Rozwiązaniem tego problemu może być ogrzewanie podłogowe lub montaż dekoracyjnego grzejnika, którego na pewno nie będziemy chcieli zasłaniać.
 

Równie ważny

Zwykle bagatelizuje się rolę zlewozmywaka w kuchni umieszczając go w najdalszym zakątku. Warto jednak pamiętać, że to element, z którego korzysta się najczęściej, dlatego powinien być do niego swobodny dostęp. Ponadto duża odległość od przyłączy kanalizacyjnych może spowodować niedrożność rur ze względu na zbyt mały spadek odpływu. Jeśli natomiast planujemy umiejscowić zlewozmywak pod oknem, zainwestujmy w baterię z wyciąganą lub składaną wylewką. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie swobodnie otworzyć okna.
 

Co z AGD?

Ważną kwestą w kuchni jest też umiejscowienie sprzętów AGD. Najwygodniej jest stosować się do zasady tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołkami są: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Mało kto jednak wie, że duże znaczenie dla komfortowego korzystania z kuchni ma podporządkowanie układu prawo lub leworęczności gospodarza. Dla osób praworęcznych najwygodniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie zlewozmywaka po lewej stronie a kuchenki po prawej. Dla osób leworęcznych najpraktyczniejsze będzie ustawienie odwrotne.
Wybierając sprzęty warto zwrócić też uwagę czy mają taką samą głębokość co szafki kuchenne. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy np. lodówka wystaje poza ciąg kuchennej zabudowy.
 

Sąsiad niemile widziany

Duże znaczenie ma też unikanie bezpośredniego sąsiedztwa zlewozmywaka i kuchenki. Brak blatu roboczego pomiędzy grozi nie tylko przypadkowym zalaniem płyty grzewczej, jest to ponadto bardzo niepraktyczne.
Płyty grzewczej nie umieszcza się też pod oknem – w takim wypadku nie ma możliwości zamontowania okapu nad kuchenką, co będzie skutkować zaparowanymi szybami okiennymi i oparami unoszącymi się w kuchni.
Chłodziarki z kolei nie umieszczajmy obok piekarnika lub grzejnika. Narazimy się w ten sposób na zwiększone zużycie energii potrzebnej do chłodzenia lodówki.
 

Ważny prąd

Planując zabudowę kuchenną weźmy pod uwagę instalację elektryczną i rozmieszczenie gniazdek. Nie tylko zapewni nam to bezawaryjne korzystanie z kilu sprzętów w jednym czasie, ale również uchroni przed podłączaniem urządzeń do daleko oddalonych gniazdek za pomocą nieestetycznych przedłużaczy. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy do każdego sprzętu (lodówka, piekarnik, okap itd.) mamy przeznaczone oddzielne gniazdko, które będzie można zasłonić sprzętem lub szafką, a jednocześnie będzie do niego swobodny dostęp (np. podczas awarii). Zaplanujmy też 2-3 gniazdka na wypadek konieczności podłączenia blendera czy czajnika elektrycznego. Ważną kwestią jest też to, by nie montować wszystkich urządzeń na jednym obwodzie.

Komentarze


4.14/5 7 7
5

Jakby ktos powiedzialmi przed remontem mojej kuchni ze biale panele sa tak niepraktyczne... byloby super.....


Moim zdaniem błędem jest ustawienie lodówki daleko od blatu, który jest blisko kuchenki jak i samej kuchenki. Wszystko w kuchni powinno być zgrane,


4
Jamcito

Kuchenkę indukcyjna można postawić na wprost okna gdy ma okap blatowy. Trzeba tylko rozważyć jął często smaży się na oleju. Bo niestety okno będzie zachlapane.


5
sylwia33

Poleciła mi ten artykuł kuzynka przed urządzaniem naszej kuchni. Dużo z niego skorzystaliśmy z chłopakiem. Warty polecenia!


5
IgorXXX

Odsyłam do poczytania artykułu szczególnie ludziom urządzającym kuchnie. Ja dużo skorzystałem.


5
Antonina

No niestety za nieprzemyślane decyzje trzeba potem płacić przebudową lub niewygodnym funkcjonowaniem. U mnie tak się stało. Cała kuchnia wygląda pięknie, ale meble są zrobione aż do sufitu. Żeby zdjąć coś z górnych półek muszę używać stołka lub mniejszej drabinki.....


5
izaP

Odpowiednie rozmieszczenie prądu i łatwy dostęp do zlewozmywaka to najważniejsze rzeczy, żeby w kuchni czuć się swobodnie i komfortowo.

Zobacz również


Porządki z Marie Kondo – kuchnia według metody Konmari


Już sama myśl o zrobieniu porządków w kuchennych szafkach zniechęca Cię do...

Dłuższe życie zmywarki


Trudno znaleźć osobę, która zaprzeczyłaby stwierdzeniu, że zmywarka to jedno z...

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku


Kuchnia jest wnętrzem, w którym najłatwiej o bałagan. Każdego dnia podczas...