Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wyjąć szybę z piekarnika, żeby ją...

Porady


Jak wyjąć szybę z piekarnika, żeby ją wyczyścić?

Szyba jest elementem piekarnika, na którym najbardziej widać zabrudzenia. Nawet gdy starasz się ją przecierać po każdym pieczeniu, w końcu zauważysz na niej zaschnięte plamy z tłuszczu. Gorzej, że pojawiają się też wewnątrz drzwiczek, między zewnętrzną i wewnętrzną taflą szkła. Żeby je wyczyścić, trzeba rozkręcić parę elementów. Jak zdemontować drzwiczki i jak wyjąć szybę z piekarnika? Podpowiadamy!

Na zdjęciu: Studio Vigo

Jak często myć szybę w piekarniku?

 

W tym wypadku możesz przyjąć zasadę czyszczenia w taki sposób, jak przy myciu naczyń – po każdym użyciu. Na szybie widać nawet najmniejsze zabrudzenie. Dlatego najlepiej regularnie ją przecierać zawsze po pieczeniu. Jeśli to zaniedbasz, przy kolejnym uruchomieniu piekarnika wcześniejsze plamy jeszcze mocniej się przypalą i będą coraz bardziej widoczne. Po paru takich razach walka z nimi pochłonie o wiele więcej Twojego czasu i energii. Jak na bieżąco czyścić szybę w piekarniku? Poczekaj, aż wnętrze ostygnie na tyle, że się nie oparzysz. Później wystarczy tylko wilgotna gąbka lub ściereczka. Przy większych zabrudzeniach użyj płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, że zanim ciepły tłuszcz zastygnie, jest łatwiejszy do usunięcia. Dobrym sposobem na większe, niezaschnięte plamy tłuszczu jest użycie płynu do naczyń na sucho i wytarcie go ręcznikiem papierowym. Bez dodatku wody płyn mocniej zadziała. Później wystarczy tylko dokładnie zetrzeć resztki płynu zwilżoną ściereczką. Taki sposób jest polecany przez internautki do czyszczenia patelni, garnków, a także… zmywania odżywczych olejków z włosów.

 

Brudna szyba wewnątrz drzwiczek – i co teraz?

 

Podwójna szyba w drzwiczkach piekarnika zatrzymuje więcej ciepła wewnątrz komory. Producenci poszli już o krok dalej i często montują trzy, a czasem nawet cztery szyby w piekarnikach. Dzięki temu komora jest lepiej izolowana, a piekarnik ma tzw. zimne drzwi. Dobra izolacja gwarantuje mniejsze zużycie energii oraz usuwa ryzyko oparzenia się o drzwiczki.

Jednak tłuszcz i zabrudzenia unoszące się w rozgrzanym powietrzu potrafią się dostać wszędzie – również między szyby w drzwiczkach piekarnika. Czasem też sami w ferworze gotowania wylejemy coś na niedomknięte drzwiczki piekarnika. Gdy brud dostanie się między tafle szkła, tworzy na nim brzydkie zacieki, które z czasem brązowieją pod wpływem temperatury. Trzeba wtedy zaplanować dokładniejsze czyszczenie. Najlepiej w tym wypadku wyjąć szybę z piekarnika.

 

Przygotowanie do czyszczenia – zdejmowanie drzwiczek

 

Zanim zabierzesz się za demontaż szyb, wyciągnij drzwiczki z obudowy. W większości modeli piekarników można wyjąć szybę z bez ściągania drzwiczek, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Szkło obciąża całą konstrukcję, a bez niego klapa piekarnika staje się lekka i automatycznie się zamyka.

Gdy wyciągniesz pierwszą, wewnętrzną szybę i nie przytrzymasz drzwiczek, mogą one same się zatrzasnąć. Wtedy jest bardzo duże ryzyko stłuczenia pozostałych szklanych tafli. Pęknięta szyba w piekarniku przysporzy Ci wiele problemów. Możesz dokupić nową, ale stracisz czas i pieniądze. Lepiej więc zapobiegać, niż naprawiać.

Jak zdjąć drzwiczki piekarnika? Szukaj podpowiedzi w instrukcji obsługi od producenta. W większości przypadków przebiega to w paru krokach:

 

1. Całkowicie otwórz drzwiczki i znajdź blokady za ich zawiasach. Delikatnie je podnieś oraz odegnij. Najczęściej należy je odciągnąć od komory piekarnika w swoim kierunku. Upewnij się, że blokady są maksymalnie odsunięte.

2. Przymknij drzwiczki pod kątem ok. 45 stopni. Trzymaj je po bokach, aby nie wypadły.

3. Trzymając po obu stronach, lekko wysuń drzwiczki i je podnieś. Zawiasy powinny wyskoczyć z wgłębień.

 

Montaż drzwiczek w piekarniku przebiega w taki sam sposób w odwrotnej kolejności. Ważne, aby dokładnie założyć zawiasy. W innym wypadku urządzenie może zostać uszkodzone.

 

Zdejmowanie szyby piekarnika krok po kroku

 

Gdy ułożysz drzwiczki w bezpiecznym miejscu (np. na stole), możesz zabrać się za czyszczenie szyby piekarnika. Najpierw musisz je wyciągnąć z obudowy. Zdejmij górną listwę drzwiczek blokującą szyby. W zależności od marki i modelu może ona być inaczej ściągana. Poniżej wymieniamy przykładowe sposoby.

  • Odginanie zaczepów, które trzymają listwę, aby ją podnieść.
  • Naciśnięcie przycisków po bokach listwy, które zwolnią jej blokadę.
  • Wykręcenie śrubek, którymi listwa jest zamocowana.

Aby dostać się do wszystkich tafli szkła, wysuwaj je po kolei. Przygotuj sobie wystarczająco dużo miejsca, żeby móc bezpiecznie je odkładać. Zwróć uwagę na symbole na szybach i zapamiętaj, jak były ułożone i w jakiej kolejności tafle szkła były zamontowane. Podczas ich mocowania po umyciu musisz tak samo je ustawić. Każda szyba jest włożona w osobne rynienki w drzwiach piekarnika. Często między nimi są plastikowe lub gumowe uchwyty (zwane też dystansami), które zapewniają prawidłowe mocowanie szyby piekarnika. Dzięki nim szkło się nie przesuwa i nie uderza o obudowę. Do wymycia szyb najczęściej trzeba ściągnąć uchwyty. Pamiętaj, aby później zamontować je w ten sam sposób. Dobrym sposobem będzie zrobienie zdjęć każdego elementu przed demontażem. Dzięki temu będziesz mieć „ściągę” podczas montowania drzwiczek. Instrukcja postępowania jest prawie taka sama przy produktach różnych marek. Zawsze jednak sprawdzaj dokumentację od producenta, zanim przystąpisz do działania. W instrukcji obsługi urządzenia powinien być podpunkt dotyczący tego, jak zdemontować drzwi i jak wyjąć szybę z piekarnika.

 

Poniżej przedstawiamy przykłady dotyczące marek najpopularniejszych na rynku.

 

 

Zdejmowanie szyby na przykładzie piekarników Kernau

 

1. Odblokuj zawiasy, odginając blokady do końca.

 

Wyciąganie drzwiczek z piekarnika Kernau

 

2.Ściągnij drzwiczki piekarnika i odłóż je na płaską powierzchnię.

 

Ściąganie drzwi piekarnika

 

3. Podważ delikatnie listwę chroniącą szyby od góry. Możesz sobie pomóc płaskim śrubokrętem. Ściągnij ją.

 

Ściąganie listwy z drzwiczek piekarnika

 

4. W niektórych modelach piekarników Kernau nakładka na drzwiach ma po bokach wypustki. Gdy je przyciśniesz, odblokujesz listwę i łatwo ją wyciągniesz.

 

Blokowanie szyby w piekarniku

Pamiętaj! Przy ponownym zakładaniu elementu, niezależnie od jego budowy, dociśnij go w taki sposób, aby usłyszeć kliknięcie.

 

5. Delikatnie unieś szybę i wysuń ją z mocowań. Zrób tak z każdą taflą po kolei. Zwróć uwagę, w których wgłębieniach były umieszczone szyby. Tak samo zwróć uwagę na dystanse, aby później założyć je w taki sam sposób.

 

3 szyby w piekarniku

 

 

 

Jak wyjąć szybę z piekarnika Amica?

 

W piekarnikach Amica blokady na zawiasach dają się odgiąć po ich delikatnym uniesieniu. Drzwiczki należy przymknąć mniej więcej do połowy, żeby móc je wyciągnąć z obudowy. Po ich odłożeniu można przystąpić do demontażu szyb

 

 

Górna listwa ma po bokach wypustki, które należy równocześnie wcisnąć do środka, aby ją wyciągnąć. Podczas jej ponownego montażu musisz usłyszeć charakterystyczne pstryknięcie. Szyby w piekarniku są wysuwane.

 

 

Pamiętaj, aby szyby wkładać dokładnie tak samo, jak były wyciągane. Gładka część szyby ma być u góry drzwiczek, a jej ścięte narożniki powinny być na dole. Zwróć uwagę na odpowiednie zamocowanie dystansów.

 

Źródło grafik: instrukcja obsługi piekarników Amica 12263.3eTcpKDJVX, 12263.3eTcpKDJVS

 

Producent udostępnia również film na swoim kanale YouTube, w którym dokładnie jest przedstawiony demontaż drzwi i szyb:

 

 

 

Demontaż szyby w piekarniku Beko

 

Najpierw zobaczymy, jak zdjąć drzwiczki piekarnika Beko. W instrukcji obsługi jest informacja o różnych typach zawiasów w zależności od modelu urządzenia.

 

1. Zawias w normalnych urządzeniach

2. Zawias w piekarnikach z cichym domykaniem

3. Zawias w modelach z miękkim otwieraniem i zamykaniem

 

Źródło grafik: instrukcja obsługi piekarnika Beko BBIMM13400XCSW

 

1. Po odblokowaniu zawiasów ustaw drzwiczki w pozycji półotwartej.

2. Złap drzwiczki po obu stronach i pociągnij je do góry. Gdy zawiasy wyskoczą z gniazd, ściągnij drzwi i odłóż w bezpieczne miejsce.

 

 

3. Tutaj również szyby od góry zabezpiecza plastikowy element – listwa. Naciśnij jej boki w zaznaczonych miejscach i pociągnij ją do siebie.

 

 

4. Wyciągnij wewnętrzną szybę. Najpierw ją delikatnie unieś, a później pociągnij do siebie. To samo zrób ze środkową szybą.

 

Źródło grafik: instrukcja obsługi piekarnika Beko BBIMM13400XCSW

 

Przy ponownym montażu szyb powinieneś usłyszeć kliknięcie. Będzie to oznaczać, że tafle szkła są dokładnie na swoim miejscu. Obejrzyj również film na kanale producenta: 

 

 

 

Jak wyciągnąć szybę z piekarnika Bosch lub Siemens?

 

W przypadku tych marek piekarniki mają dźwignie tak skonstruowane, że po odbezpieczeniu powodują blokadę zawiasów. Dzięki temu aby wyjąć szybę z piekarnika, nie musisz ściągać drzwiczek. Aktywna blokada na zawiasach zapobiegnie zamknięciu się drzwiczek, gdy je odciążysz, wyjmując szyby.

 

 

Możesz również całkiem ściągnąć drzwiczki, jeśli tak Ci jest wygodniej. Aby to zrobić, musisz je domknąć, unieść i wysunąć. Nie ma więc obaw, że drzwiczki same wypadną po otworzeniu dźwigni blokującej.

Szyby możesz demontować na przymkniętych zablokowanych drzwiczkach. Pokażemy to na przykładzie dwóch wyżej wymienionych modeli piekarników.

 

 

Zdejmowanie szyby w piekarniku Bosch HSG636B.1

1. Po otworzeniu dźwigni blokującej zawiasy przymknij drzwiczki do oporu.

 

 

2. Zdejmij nakładkę drzwi. Naciśnij ją po obu stronach we wskazanych miejscach. W ten sposób zwolnisz jej blokadę. Możesz teraz ją podnieść.

 

 

3. Wysuń wewnętrzną szybę i połóż ją na płaskiej powierzchni.

4. To samo zrób ze środkową szybą.

 

 

5. W tym modelu możesz również ściągnąć uszczelkę do wyczyszczenia. Otwórz szeroko drzwiczki i wyciągnij ją z dołu.

 

 

6. W razie potrzeby wyciągnij i wyczyść także listwę na skondensowaną wodę.

 

Źródło grafik: instrukcja obsługi piekarnika Bosch HSG636B.1

 

Po wyczyszczeniu w ten sam sposób zamontuj elementy. Zwracaj uwagę na to, żeby dokładnie weszły na swoje miejsce. Piekarnik może być ponownie używany tylko z poprawnie złożonymi drzwiczkami.

 

 

Wyciąganie szyb w piekarniku Siemens HB676GB.1

 

Ten model piekarnika ma inaczej mocowane szyby. W instrukcji opisane jest również zdejmowanie szyby znajdującej się z przodu. Będziemy się kierować tymi wskazówkami.

 

1. Uchyl drzwi piekarnika i poluzuj górną nakładkę, dociskając ją po bokach w wyznaczonym miejscu. Zdejmij ją.

 

 

2. Odkręć śruby po obu bokach drzwi.

3. Przygotuj ścierkę do naczyń. Złóż ją parokrotnie i zaciśnij na przedniej szybie. Pociągnij przednią szybę do góry. Odłóż ją na płaską powierzchnię.

 

 

4. Ściągnij środkową szybę. Dociśnij ją do piekarnika, równocześnie podnosząc prawe i lewe mocowanie. Nie usuwaj całkowicie mocowań, tylko je podnieś na tyle, żeby móc wyjąć szybę.

 

Źródło grafik: instrukcja obsługi piekarnika Siemens HB676GB.1

 

Wewnętrzną szybę wyczyścisz bez trudu na urządzeniu.

Mocując ponownie szyby i listwę piekarnika, zwróć uwagę, żeby znalazły się dokładnie na swoim miejscu. Przy montażu przedniej szyby sprawdź, czy jej zaczepy weszły we wgłębienia i dociśnij ją tak, aby kliknęła. Przenoś ją, trzymając górę szyby przez ściereczkę. To zapobiegnie jej uszkodzeniu.

 

 

Jak wyjąć szybę z piekarnika Gorenje?

 

Podobnie jak w piekarnikach Amica i Bosch do czyszczenia szyb w modelach Gorenje należy zdjąć drzwiczki. W zależności od rodzaju zawiasów trochę inaczej się je odblokowuje.

 

A. Konwencjonalnie zamykane piekarniki – należy obrócić zaciski całkiem do tyłu.

B .Drzwi z miękkim zamykaniem – obraca się zatyczki do tyłu jedynie o 90 stopni.

C. Zawiasy z systemem GentleClose – należy podnieść zatyczki i pociągnąć do siebie.

 

 

Źródło grafik: instrukcja obsługi piekarnika elektrycznego Gorenje

 

Po odblokowaniu zawiasów lekko domknij drzwiczki – do czasu aż zapadki zrównają się ze szczelinami. Wtedy wystarczy je podnieść. Po odłożeniu drzwiczek w bezpiecznie miejsce możesz zabrać się za zdejmowanie szyby.

 

1. Na dole drzwiczek są zaczepy (elementy nośne), które blokują szybę. Unieś je lekko, a później wysuń.

 

 

2. Pierwszą szybę chwyć za dolną krawędź, unieś ją tak, żeby wysunęła się z ramki. Odłóż na płaską powierzchnię. Jak widać, do ściągnięcia szyby piekarnika Gorenje nie trzeba zdejmować górnej osłony.

 

 

3. Wewnętrzną szybę podnieś, łapiąc od góry drzwiczek. Na niej będą gumowe dystanse, które do mycia szyby musisz ściągnąć. Pamiętaj, żeby później w ten sam sposób je zamontować.

 

Źródło grafik: instrukcja obsługi piekarnika elektrycznego Gorenje

 

 

Jak wyciągnąć szyby z piekarnika Samsung?

 

Aby zdjąć szybę z piekarnika Samsung, również najlepiej będzie najpierw ściągnąć drzwiczki. W takim wypadku unikasz obawy uszkodzenia szklanych tafli przy ich nagłym zatrzaśnięciu. Na zawiasach znajdziesz zaciski, które musisz całkowicie odchylić. Potem przymknij drzwiczki do ok. 70 stopni i wysuń je do góry.

 

 

1. Żeby wyciągnąć szybę z drzwi piekarnika, musisz najpierw ściągnąć górną listwę blokującą. Po jej obu stronach zauważysz śruby. Odkręć je i zdejmij osłonę.

 

 

2. Wysuń kolejno szyby z drzwiczek

 

 

Przy ich ponownym wsuwaniu zwróć uwagę, aby dobrze umieścić je w zatrzaskach mocujących na wewnętrznej ramie drzwiczek. 

Marka produkuje także modele piekarników z łamanymi drzwiami. Jak wyjąć szybę z piekarnika Samsung Dual Cook Flex, żeby go wyczyścić? W instrukcji od producenta nie ma mowy o zdejmowaniu szyb z drzwiczek. Jedyna informacja dotyczy tylko sposobu czyszczenia ich dolnej części. Należy nałożyć mokrą szmatkę na patyczek i wsunąć ją między szyby. Podczas tego procederu drzwiczki powinny być zamontowane w zawiasach.

 

Źródło grafik: instrukcja instalacji i obsługi piekarników Samsung NV7B421**** / NV7B422**** / NV7B423**** / NV7B424**** / NV7B425**** / NV7B421**C* / NV7B422**C* / NV7B424**C* / NV7B431**** / NV7B432**** / NV7B433**** / NV7B434**** / NV7B435****

 

Natomiast na forach internetowych można znaleźć podpowiedzi, jak zdemontować szyby w piekarniku Dual Cook Flex. Trzeba rozkręcić górną nakładkę w górnej części drzwi. Nie są to czynności zalecane przez producenta, więc trudno ocenić bezpieczeństwo tej metody.

 

 

Jak wyjąć szyby z piekarnika Whirlpool?

 

W instrukcjach piekarników Whirlpool można znaleźć informację, jak ściągnąć drzwiczki do wyczyszczenia. Robi się to podobnie jak u innych producentów – odchylając blokady zawiasów, domykając lekko drzwi i podnosząc je.

 

Źródło grafik: podręcznik użytkownika przy piekarniku AKZM 8480 NB

 

W instrukcjach nie ma natomiast wskazówek, jak wyciągnąć szyby z piekarnika. Można się jednak tego domyślić po budowie drzwiczek. Szyby na dole są przytrzymywane przez wsporniki zamocowane niedaleko zawiasów. To na nich opierają się szklane tafle.

 

Źródło zdjęć: Max Kuchnie

 

Po zdemontowaniu drzwi piekarnika możesz odkręcić śrubokrętem te elementy i w ten sposób spróbować dostać się do szyb. Tę teorię potwierdza również film użytkowniczki „A K-P” na YouTube: 

 

 

Mimo wszystko nie jest to praktyka zalecana przez producenta w instrukcji. Gdy zdecydujesz się na ten sposób, robisz to na własne ryzyko.

 

 

Czym czyścić szybę w piekarniku?

 

Jeśli wiesz już, jak wyjąć szybę z piekarnika, możesz rozpocząć jej czyszczenie. Zastanawiasz się, czym ją umyć? Odpowiedzi na to pytanie szukaj również w instrukcji od producenta. W większości przypadków znajdziesz informację, że czyszczenie szyby piekarnika w kuchence powinno się wykonywać ciepłą wodą z detergentem. Może to być płyn do naczyń lub płyn do szyb. W ofercie producentów są także środki do czyszczenia piekarników, również ich drzwiczek i szyb.

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych środków, możesz wypróbować ocet lub pastę z sody oczyszczonej zmieszanej z niewielką ilością wody. Taką pastę najlepiej zostawić na dłuższy czas na powierzchni, żeby miała lepszą siłę czyszczącą. Przy większych zabrudzeniach spryskaj nałożoną pastę z sody octem. Wejdą one w reakcję, tworząc pianę. Generalnie, można tak wyczyścić cały piekarnik. Przed ponownym zamontowaniem wytrzyj szyby do sucha, żeby nie pozostały na nich nieładne zacieki. Tak wypielęgnowane szkło w piekarniku sprawi, że jego drzwiczki będą wyglądały jak nowe.

 

Zobacz również:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/po-czym-poznac-ze-piekarnik-jest-nagrzany-3113.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/piekarnik-parowy-czy-z-funkcja-pary-3044.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/z-jakiego-kraju-pochodzi-firma-kernau-beko-whirlpool-i-inne-marki-agd-3224.html 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wyczyscic-piekarnik-wymieniamy-sposoby-i-srodki-czyszczace-3282.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/energetyzujaca-viva-magenta-odwazny-i-radosny-kolor-roku-2023-3283.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-znalezc-numer-seryjny-w-urzadzeniach-agd-3288.html

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


ABC kucharza, czyli typy kuchennych noży


Noże niezbędne są niemalże przy każdej kuchennej czynności. Czy to do krojenia...

Piekarnik parowy czy z funkcją pary?


Czy piekarnik parowy to to samo co piekarnik z funkcją pary? Otóż nie....

Jak sterylizować kuchnię w dobie koronawirusa?


Zachowanie czystości w naszych kuchniach jest szczególnie ważne nie tylko wtedy,...