Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak wyczyścić piekarnik? Wymieniamy sposoby i...

Porady


Jak wyczyścić piekarnik? Wymieniamy sposoby i środki czyszczące

Na zdjęciu: Studio Prosta Linia

Czy należysz do tych osób, które zawsze mają porządek w domu, a piekarnik i płytę regularnie myją? Jeśli tak – gratulujemy. Jeśli nie – nie martw się. Większość osób nie ma tyle czasu albo samozaparcia, żeby czyścić AGD po każdym użyciu. A nawet gdy masz bardzo brudny piekarnik, da się go ładnie umyć. Czasem nawet wystarczą domowe sposoby. W tym artykule przeczytasz, jak wyczyścić piekarnik, żeby wyglądał jak nowy.

 

Pieczenie dań obiadowych i słodkich smakołyków sprawia nam wiele przyjemności. Natomiast mycie piekarnika już nie. Dlatego często odkładamy to na później… i robimy błąd. Gorący tłuszcz i resztki żywności zastygają, przyklejając się do emalii. Gdy uruchamiamy urządzenie po raz kolejny, przypalenia się podgrzewają i mocniej przypiekają. W ten sposób brud coraz bardziej przywiera do dna i ścianek.

Najlepszym rozwiązaniem jest regularne czyszczenie piekarnika. Jeśli mylibyśmy go po każdym użyciu, brud nie miałby szans się nawarstwiać. Raz na jakiś czas wystarczyłoby dokładniejsze odświeżenie wnętrza wodą z płynem do naczyń.

Jednak wiemy, jak wygląda życie. Dlatego podpowiadamy, jak doczyścić piekarnik nawet z dużych zabrudzeń. Wcześniej przyjrzyjmy się urządzeniom, które są nazywane samoczyszczącymi. Co to znaczy i czy rzeczywiście takich piekarników nie trzeba w ogóle czyścić ręcznie?

 

 

Piekarnik z funkcją czyszczenia – nowoczesna technologia

 

Producenci prześcigają się w ułatwieniach obsługi swojego AGD. W ten sposób wymyślili piekarniki samoczyszczące. Gdy zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik bez długiego szorowania, może to być dobra opcja dla Ciebie. Takie urządzenia wymagają o wiele mniejszego nakładu pracy przy ich myciu. Samodzielnie radzą sobie z częścią zabrudzeń. Wymagają jedynie ustawienia specjalnego programu, a czasem nawet włączają swoje funkcje samoczynnie. Do Ciebie należy jedynie wytarcie komory po skończeniu cyklu.

Poniżej wymieniamy rodzaje czyszczenia piekarnika wspomagane nowoczesną technologią. Jeśli stoisz przed zakupem urządzenia, może to być pomocna wskazówka.

 

Sklep Max Kuchnie

 

 

Czyszczenie parowe piekarnika

 

Inaczej jest to czyszczenie hydrolityczne albo hydroliza. To najprostsza opcja samoczyszczenia, która ułatwia zachowanie urządzenia w dobrym stanie. Cały proces polega na odparowywaniu wody wewnątrz komory podczas specjalnego programu. Para zmiękcza brud, który łatwiej daje się zmyć.

Działanie czyszczenia hydrolitycznego w piekarniku jest omówione w filmiku marki Bosch:

 

 

W piekarnikach z funkcją czyszczenia parowego dno może mieć wyżłobienia lub zagłębienie, do których wlewa się wodę. Bardziej zaawansowane modele mają specjalny pojemnik na wodę znajdujący się u góry komory. W tych piekarnikach bowiem można także piec na parze.

Jeśli zdecydujesz się na taki model, ważną kwestią jest odkamienianie piekarnika parowego. Co jakiś czas musisz je wykonać. W sklepach z AGD znajdziesz odpowiednie środki, które usuną kamień z urządzenia, a nie uszkodzą jego elementów. Tutaj warto zachować ostrożność ze stosowaniem octu lub innego kwasu, żeby nie uszkodzić delikatnych elementów.

Gdy masz piekarnik bez funkcji pary, też możesz przeprowadzić w nim czyszczenie hydrolityczne. Posłuży do tego tzw. kąpiel wodna. Jest ona przeważnie pomocna podczas pieczenia sernika, ale równie dobrze sprawdzi się w tej kwestii. Wstaw na dno naczynie żaroodporne wypełnione wodą i włącz program z termoobiegiem. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, możesz się wspomóc cytryną. Wyciśnij do wody sok z 2-4 cytryn. W ten sposób para lepiej upora się z tłuszczem.

Pamiętaj! Piekarnik z hydrolizą po zakończonym programie wymaga ręcznego czyszczenia. Para wodna zmiękcza brud, ale Ty musisz oczyścić wnętrze komory z tłuszczu, który się tam nagromadził. Technologia jedynie ma Ci ułatwić to zadanie.

 

 

Czyszczenie katalityczne piekarnika

 

Ten rodzaj urządzeń zyskuje dużą popularność wśród konsumentów. Właściwie można powiedzieć, że to naprawdę jest piekarnik samoczyszczący. Nie musisz ustawiać na nim żadnego programu – on to robi samodzielnie podczas cyklu pracy.

Na czym polega kataliza w piekarniku? Ścianki komory mają na sobie specjalne panele nazywane katalitycznymi. Ich powierzchnia jest bardziej chropowata. Podczas pieczenia wychwytują drobinki tłuszczu i przypalonego jedzenia, a następnie je spalają. Wystarczy, że piekarnik osiągnie wystarczająco wysoką temperaturę. Gdy panele mocno pokryją się zanieczyszczeniami, należy je dodatkowo oczyścić, uruchamiając specjalny program z wysoką temperaturą. Jednak na co dzień są samowystarczalne.

Uwaga! Podczas czyszczenia piekarnika w środku pamiętaj, aby wkładów katalitycznych nie szorować twardymi gąbkami lub narzędziami i nie myć mocno działającymi środkami chemicznymi. W taki sposób możesz je uszkodzić.

Gdy zastanawiasz się, jakie wybrać czyszczenie piekarnika, katalityczne to korzystny wybór. Nie jest tak drogie jak najmocniejsza pyroliza, a już działa bardzo dobrze.

 

 

Czyszczenie pyrolityczne piekarnika

 

Jak łatwo się domyślić, pyroliza (też zapisywana „piroliza”) to najbardziej skuteczny automatyczny sposób czyszczenia piekarnika. Podczas włączonego programu temperatura w komorze dochodzi nawet do 500°C. To sprawia, że każdy brud zostaje spopielony. Po programie czyszczenia wystarczy zetrzeć pył z dna i ścianek.

Tak duża temperatura mogłaby uszkodzić ruchome elementy piekarnika. Dlatego przed uruchomieniem czyszczenia pyrolitycznego musisz wyjąć z komory blachy, ruszt, drabinki i prowadnice.

Jeśli zależy Ci na wysokiej skuteczności, piekarnik z pyrolizą jest solidnym produktem. Musisz jednak liczyć się z tym, że będzie droższy niż model bez tej funkcji.

Więcej o pyrolizie oraz katalizie przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule. Natomiast wszystkie powyższe rodzaje czyszczenia piekarnika są przystępnie przedstawione w poradniku marki Samsung:

 

 

 

Czym umyć piekarnik? Zalecenia producentów

 

Jeśli masz już od dawna konkretny model urządzenia i nie zawiera on żadnej z powyższych technologii, pozostaje Ci ręczne mycie piekarnika. W instrukcji swojego urządzenia znajdziesz wytyczne dotyczące czyszczenia piekarnika. Najczęściej rekomendacje producentów są bardzo podobne. Zalecają ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń albo profesjonalny środek do czyszczenia piekarnika.

Pamiętaj! Po umyciu piekarnika wytrzyj jego wnętrze do sucha. Dla pewności możesz zostawić na jakiś czas uchylone drzwiczki. Jeśli wewnątrz zostałaby wilgoć, może spowodować korozję elementów piekarnika.

Jak często myć piekarnik? Wewnątrz najlepiej po każdym użytkowaniu – oczywiście dopiero wtedy, gdy komora ostygnie. Na zewnątrz co jakiś czas – gdy zauważysz, że jest brudny. Poniżej przyjrzymy się dokładnym zaleceniom niektórych producentów.

 

 

Mycie piekarnika Amica

 

Do regularnego mycia wystarczy woda z płynem do naczyń albo octem. A jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Usuń zabrudzenia szpatułką z drewna lub plastiku. Jeśli są bardzo mocne, połóż na nich na ok. godzinę szmatkę nasączoną wodą z płynem lub octem. Mieszanka powinna rozmiękczyć brud.

Czego nie wolno stosować? Środków ściernych, żrących, zawierających sodę, amoniak, chlor. Niewskazane jest również używanie płynów z kwasami organicznymi (jak np. kwasek cytrynowy). Powierzchni nie myj szorującymi przedmiotami.

 

 

Czyszczenie piekarnika Beko

 

Powierzchnie stalowe lub o wykończeniu inox umyjesz miękką ściereczką z mydłem lub płynnym detergentem, który nie rysuje powierzchni. Emalię wyczyścisz ścierką lub gąbką z płynem do mycia naczyń. Na koniec umyj powierzchnię ciepłą wodą.

Nie używać: środków i proszków do szorowania, kremów oraz produktów do usuwania kamienia, środków zawierających kwas i chlor, parownic, ostrych przedmiotów.

 

 

Jak wyczyścić piekarnik Bosch / Siemens?

 

Producenci w instrukcji obsługi dokładnie wskazują, jakimi środkami i narzędziami umyć piekarnik. Przedstawia to poniższa tabela.

 

Element piekarnika

Zalecane środki czyszczące

Uwagi

Szyby w drzwiach piekarnika

Gorąca woda z detergentem (np. płyn do mycia naczyń)

Do mycia należy używać miękkich gąbek i szmatek. Nie używać skrobaczek do szkła i stalowych druciaków.

Nakładka (listwa) na drzwiach

a. Stal nierdzewna – środki do czyszczenia tego materiału

b. Tworzywo sztuczne – gorąca woda z detergentem

a. Nie używać do mycia płynu do szyb i skrobaczek do szkła.

b. Nie korzystać ze środków do pielęgnacji stali.

Wewnętrzna rama drzwiczek – stal nierdzewna

Środki do czyszczenia stali nierdzewnej

Nie używać środków do pielęgnacji stali (tylko do czyszczenia).

Uchwyt drzwiczek

Gorąca woda z detergentem

 

Uszczelka drzwiczek

Gorąca woda z detergentem

Nie usuwać uszczelki, nie szorować jej.

Powierzchnie emaliowane

a. Gorąca woda z detergentem

b. Ocet rozcieńczony wodą

c. Środek do czyszczenia piekarnika

Silne zabrudzenia namoczyć i umyć szczoteczką lub druciakiem ze stali nierdzewnej.

Na emalii może się pojawić biały osad z produktów spożywczych. Można go usunąć kwaskiem cytrynowym.

Elementy samoczyszczące

Woda

Nie używać środków do czyszczenia ani szorowania.

Osłona żarówki

Gorąca woda z detergentem

Silne zabrudzenia wyczyścić środkiem do piekarników.

Prowadnice

Gorąca woda z detergentem

Silne zabrudzenia namoczyć i wyczyścić szczoteczką albo druciakiem ze stali nierdzewnej.

Można je ściągnąć do czyszczenia.

Wyposażenie

a. Gorąca woda z detergentem

b. Środek do czyszczenia piekarników

Silne zabrudzenia namoczyć i wyczyścić szczoteczką albo druciakiem ze stali nierdzewnej.

Pojemniki parowe ze stali czyścić wodą z octem.

Emaliowane elementy można myć w zmywarce.

Zbiornik na wodę

Gorąca woda z detergentem

Wypłukać czystą wodą z pozostałości produktów spożywczych. Dokładnie wysuszyć.

Źródło: instrukcje obsługi piekarników Bosch HSG636B.1 i Siemens HB676GB.1

 

 

Czyszczenie piekarnika Samsung

 

Jak inni producenci, Samsung również poleca myć piekarnik wodą z mydłem lub łagodnym środkiem do czyszczenia oraz miękką szmatką. Tak możesz umyć urządzenie zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Obostrzenia dotyczące środków i narzędzi czyszczących są takie same – nie wolno używać metalowych przedmiotów, twardych szczotek, gąbek i myjaków.

 

 

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

 

Producenci sugerują w instrukcjach, żeby myć piekarnik oraz jego akcesoria po każdym użyciu. Jednak niewiele osób tak robi. Przeważnie to nielubiana czynność i dlatego większość osób zabiera się za porządki dopiero wtedy, gdy na emalii są już poważne zanieczyszczenia. Walka z przypalonym brudem zajmuje dużo czasu. Dlatego na gruntowne czyszczenie piekarnika wybierz najlepiej dzień wolny od pracy.

Oprócz naturalnych środków, jak ocet lub soda, mamy do dyspozycji cały zestaw preparatów czyszczących. Są to mleczka kuchenne, ale także profesjonalne płyny, które skutecznie rozprawią się z brudem. Czy wybierzesz popularne artykuły spożywcze, czy nieco mocniejszą chemię, zależy od Ciebie.

Zanim zdecydujesz, czym wyczyścić piekarnik, upewnij się, że wybrany środek oraz narzędzia nie uszkodzą jego wnętrza i elementów. Według producentów do mycia należy używać miękkich szmatek lub gąbek, a unikać narzędzi, które mają właściwości ścierające. Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania, gdy jest bardzo zabrudzony? Przyjrzyjmy się ekologicznym sposobom i środkom, które znajdziemy w każdej kuchni.

 

 

Mycie piekarnika sodą i octem

 

To skuteczny sposób nie tylko w przypadku tego urządzenia. Soda oczyszczona i ocet to zgrany duet, który potrafi uporać się nie tylko z kamieniem, lecz także z tłuszczem. Czyszczenie tym sposobem zajmuje sporo czasu i wymaga wysiłku, ale daje dobre efekty. Jego minusem jest zapach octu.

 

1. Potrzebna Ci będzie pasta do czyszczenia piekarnika z sody oczyszczonej. Do miseczki wsyp sporo sody oczyszczonej. Dolewaj do niej stopniowo wodę, mieszając, aż papka osiągnie konsystencję śmietany.

2. Gąbką lub ściereczką nałóż pastę na dno i ścianki piekarnika. Omiń wkłady katalityczne, jeśli są w urządzeniu!

3. Odczekaj minimum godzinę. Możesz nawet zostawić papkę na emalii na parę godzin lub na noc.

4. Po tym czasie spryskaj powierzchnię piekarnika octem. Pasta z sody wejdzie z nim w reakcję i zacznie się pienić. Przy okazji zmięknie i łatwiej będzie ją usunąć.

5. Trudne przypalenia usuń szpatułką, która nie porysuje emalii (np. plastikową).

6.  Umyj wnętrze piekarnika wodą, a później dokładnie wytrzyj. Najlepiej zostaw uchylone drzwiczki.

 

Jeśli nie masz sody, równie dobrze możesz się posłużyć proszkiem do pieczenia. W jego składzie znajduje się także soda oczyszczona i ma podobne działanie. Ponieważ w proszku jest także kwas mający wzmacniać jego działanie, lepiej nie zostawiaj go na długo na powierzchniach. Wystarczy 15-30 minut.

 

 

Jak umyć piekarnik bez octu? Sposób z cytryną

 

Zamiast octem możesz spryskać zaschniętą sodę sokiem z cytryny. Reakcja będzie podobna. Sprawdź najpierw w instrukcji, czy producent nie zakazuje używania kwasu z cytryny wewnątrz komory.

Cytryną natomiast świetnie umyjesz szybę piekarnika. Możesz wykorzystać jej połówkę zamiast gąbki. W ten sposób wyczyścisz szkło posypane wcześniej sodą. Gdy już planujesz gruntowne czyszczenie piekarnika, warto także umyć szyby wewnątrz. Jak wyczyścić zacieki między szybami piekarnika? Możesz ściągnąć drzwiczki urządzenia i wyciągnąć z nich szyby do umycia. Szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym artykule.

Obejrzyj sposoby na wyczyszczenie piekarnika sodą i octem lub cytryną:

 

 

 

Jak wyczyścić piekarnik solą lub amoniakiem?

 

W Internecie można znaleźć również takie sposoby na pozbycie się zwęglonych resztek żywności.

1. Sól potrafi poradzić sobie z przypaleniami. Rozsyp ją na blaszce i włącz grzałkę. Poczekaj, aż zbrązowieje pod wpływem ciepła. Wtedy wyłącz piekarnik, a gdy ostygnie, wytrzyj ją szmatką.

2. Amoniak również pomoże nam pozbyć się zabrudzeń. Rozpuść go w miseczce i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 60°C. Poniżej ustaw naczynie z wodą. Zostaw naczynia w komorze na kilka godzin. Opary z amoniaku rozpuszczą brud. Następnie umyj wnętrze wodą z amoniakiem.

Uwaga! Amoniak jest łatwopalny. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia piekarnika zachować zasady bezpieczeństwa. Jeśli masz piekarnik gazowy, lepiej zrezygnuj z tego sposobu, ewentualnie wcześniej zamknij dopływ gazu.

 

 

Chemiczne środki do czyszczenia piekarnika

 

Jeśli Twoje urządzenie jest tak brudne, że nawet powyższe mieszanki nie dadzą mu rady, musisz zastosować mocniejsze środki. Może to być specjalistyczna pasta lub profesjonalny płyn do czyszczenia piekarnika. Używając takiego preparatu, masz pewność, że jest bezpieczny dla emalii. Wystarczy trzymać się instrukcji, na której jest dokładnie napisane, jak wyczyścić piekarnik danym preparatem.

Jeśli wolisz domowe sposoby, możesz wypróbować środki, z których zapewne na co dzień korzystasz w kuchni.

 

 

Czyszczenie piekarnika za pomocą tabletki do zmywarki

 

To popularny w Internecie sposób na dokładne umycie piekarnika bez wysiłku. Możesz je wykonać na ciepło i zimno.

1. W piekarniku ustaw grzanie na ok. 100°C. Tabletkę włóż do małego naczynia żaroodpornego i zalej wodą minimum do połowy wysokości kostki. Włóż naczynie do komory i grzej przez ok. 2 godziny. Po ostygnięciu piekarnika dokładnie umyj go wodą.

Ten sposób jest skuteczny, ale energochłonny (2 godziny podgrzewania).

2. Tabletkę do zmywarki rozpuść w gorącej wodzie (ok. szklanki). Preparatem spryskaj komorę piekarnika i zostaw na ok. pół godziny lub nieco dłużej. Umyj czystą wodą.

3. Na duże miejscowe zabrudzenia przygotuj papkę z tabletki do zmywarki i odrobiny wody. Nałóż pastę na zabrudzenia i pozostaw również na ok. 30-40 min.

 

 

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Niezastąpiona folia aluminiowa

 

Producenci zalecają delikatne traktowanie wnętrza i elementów piekarnika, jednak czasem trzeba go mocniej umyć. Jak wyszorować piekarnik, nie uszkadzając go? Pomoże Ci w tym folia aluminiowa i mleczko do czyszczenia. Taka folia z aluminium zwinięta w kulkę jest miękka, a przy tym dobrze czyści przypalenia. Posłuży za gąbkę, którą naniesiesz mleczko na dno, ścianki, ruszty itp. To czasochłonny, ale skuteczny sposób. Porównanie widoku przed i po zaskoczy Cię!

Obejrzyj instrukcję krok po kroku, jak wyczyścić piekarnik folią aluminiową:

 

 

 

Jak wyczyścić wentylator w piekarniku?

 

Gdy umyjesz już całą komorę oraz elementy wyposażenia piekarnika, zostaje jeszcze jeden element – wentylator. Na nim również osadzają się przypalone resztki jedzenia. Gdy włączysz termoobieg, czarne okruszki będą lecieć z niego na pieczone potrawy. Dlatego co jakiś czas trzeba go wyczyścić.

Żeby się dostać do wentylatora, musisz odkręcić tylną ściankę w komorze. Sprawdź najpierw, czy w Twoim piekarniku jest taka możliwość. Myj go naturalnymi środkami: wodą z sodą lub octem. Pamiętaj, aby bardzo dobrze osuszyć wszystkie elementy!

W poniższym filmie zobaczysz przykład czyszczenia wentylatora i grzałki w piekarniku:

 

 

Już wiesz, jak wyczyścić piekarnik? To do dzieła! Powyższe sposoby powinny pomóc Ci uporać się nawet z poważnymi zanieczyszczeniami. A gdy już Twój piekarnik będzie lśnił czystością, może warto zmienić nawyki i zacząć dbać o niego regularnie? Wystarczy woda z płynem do naczyń, aby urządzenie było zawsze w dobrym stanie.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wyjac-szybe-z-piekarnika-zeby-ja-wyczyscic-3279.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/po-czym-poznac-ze-piekarnik-jest-nagrzany-3113.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-zabezpieczyc-meble-kuchenne-przed-para-3055.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/piekarnik-do-pizzy-sposob-na-wypiek-pizzy-w-domowych-warunkach-3047.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/energetyzujaca-viva-magenta-odwazny-i-radosny-kolor-roku-2023-3283.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-znalezc-numer-seryjny-w-urzadzeniach-agd-3288.html

 

Studio Bossi
Studio Bossi
Beko
Beko
Amica
Amica
Studio Kamela
Studio Kamela
Studio Wistolm
Studio Wistolm
Studio Olkam
Studio Olkam
Studio Mebel PM
Studio Mebel PM

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Biała kuchnia z czarnym blatem


Kuchnia w kolorze białym od lat zachwyca niepowtarzalnym urokiem. Bez względu na to, czy...

Ekologiczny piekarnik – innowacja XXI wieku


Troszcząc się o otaczające nas środowisko, powinniśmy dołożyć wszelkich starań,...

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku


Kuchnia jest wnętrzem, w którym najłatwiej o bałagan. Każdego dnia podczas...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności