Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam...

Porady

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się czyści.

Ulubione0

Nie ma się co czarować, postęp techniki coraz bardziej ułatwia nam życie. Sprzęty i urządzenia AGD z którymi mamy do czynienia dzisiaj, już w nieznacznym stopniu przypominają te sprzed kilkunastu lat. Producenci dbają o to, aby sprzęty posiadały liczne funkcje, które zwiększają ich atrakcyjność a także podnoszą komfort podczas użytkowania. Funkcje automatycznego włączania, wyłączania, opóźnionego startu i wiele, wiele innych udogodnień fundują nam producenci wszelkich sprzętów. Niektórym urządzeniom brakuje tylko tego, aby po sobie zmywały - tak jak nowoczesne piekarniki. Czy to żart? Nie. Zapraszamy na artykuł o samoczyszczących się piekarnikach czyli pyrolizie i katalizie.

Samoczyszczące piekarniki – to nie żarty!
Piekarniki, które same się czyszczą posiadają specjalną funkcję – funkcję pyrolizy. W wyniku tego procesu wnętrze piekarnika jest nagrzewane do bardzo wysokiej temperatury, która może osiągnąć aż 500 stopni Celsjusza. Nagrzanie piekarnika do tak wysokiej temperatury umożliwia spalenie pozostałości tłuszczu i zniszczenie wszystkich zanieczyszczeń, które znajdują się wewnątrz piekarnika. Wszelkie zabrudzenia, zanieczyszczenia i pozostałości jedzenia zamieniane są w popiół, który jest bardzo łatwy do usunięcia. Koniec z długim, męczącym szorowaniem piekarnika i jego wszystkich zakamarków – pyroliza 'zrobi wszystko za Ciebie'.

Do wyboru do koloru
Producenci piekarników nie byliby sobą, gdyby oferowali nam tylko jedną 'samoczyszczącą' się funkcję. Na rynku mamy do wyboru dwie możliwości, jeżeli chodzi o piekarniki, które same pozbędą się zanieczyszczeń. Posiadają one funkcje pyrolizy lub katalizy. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, pyroliza jest procesem, w wyniku którego piekarnik zostaje nagrzany do temperatury 500 stopni Celsjusza. W tym czasie wszelkie zabrudzenia zamieniane są w popiół, który można łatwo usunąć. Podczas procesu pyrolizy drzwi piekarnika są zablokowane i możemy je otworzyć dopiero po zakończeniu czyszczenia. Proces pyrolizy najlepiej stosować raz na dwa miesiące – ale oczywiście zależy to od częstotliwości używania urządzenia.

A może kataliza?
Drugą opcją samoczynnego czyszczenia się piekarnika jest kataliza. Jest to proces, który tak naprawdę działa cały czas – i systematycznie wypala zabrudzenia gromadzone we wnętrzu urządzenia. Proces katalizy odbywa się w niższej temperaturze niż pyroliza – przez co pobiera także mniej energii. Kataliza nie wymaga włączania specjalnego programu, albowiem działa on cały czas. Porównując oba systemy czyszczące, zdecydowanie wygrywa pyroliza. Mimo, że cały 'program czyszczenia' trwa aż dwie godziny to jest on bardziej wydajny.

Zyskuje uznanie
Pomimo tego, że piekarnik z funkcją 'czyszczenia' jest droższy od tradycyjnej wersji, to warto zastanowić się nad jego zakupem. Cieszy się on coraz większym uznaniem, ponieważ oprócz zwykłych funkcji, które posiada każdy piekarnik, to dodatkowo sam się czyści. Każde urządzenie wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji, a pyroliza czy kataliza w przypadku piekarnika znacznie nam to ułatwi

Zobacz również

Materiał, który znajduje się w każdej kuchni – MDF

Materiał, który znajduje się w każdej kuchni...

Tajemnica sukcesu, czyli jak powstaje płyta MDF Otóż płyta MDF jest mieszaniną różnych...

Okap bez tajemnic – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Okap bez tajemnic – na co zwrócić uwagę przy...

Wybór okapu powinien być uzależniony od wielkości naszej kuchni, rodzaju płyty grzewczej i jej...
Komentarze (2)
2
Gość
kristka
2017-05-22 15:33:14

Odkąd zobaczyłam na żywo to od razu się wtedy zdecydowałam :) Wybraliśmy Amice z pyrolizę i muszę przyznać że jeśli chodzi o automatyczne czyszczenie, nic lepszego nie widziałam. Bardzo skutecznie, bez chemii i każdy zakamarek dobrze wyczyści.

Gość
Edek
2017-01-12 14:34:01

Oo, nie miałem pojęcia, że w moim piekarniku zachodzą takie procesy! Dobrze wiedzieć. Widocznie niedokładnie przeczytałem instrukcję obsługi. Czas się poprawić.

Twój komentarz
Ocena