Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Piekarnik do pizzy – sposób na wypiek pizzy w...

Porady


Piekarnik do pizzy – sposób na wypiek pizzy w domowych warunkach

Kto z nas nie ma swojej ulubionej pizzy? Pizza to potrawa, którą wykończyć możemy dowolnymi dodatkami, dzięki czemu po prostu nie można jej nie lubić, a pizza party to pewny sposób na udaną domówkę. Co jednak zrobić, jeśli w naszej okolicy nie ma dobrej, włoskiej pizzerii? Przydatny będzie piekarnik do pizzy, ale też kilka wskazówek, dzięki którym idealną pizzę przyrządzimy w domowych warunkach.

Na zdjęciu: Studio mebli Eltop

Jaki piekarnik do pizzy?

 

Jeżeli wiemy, że w naszym domu pizza to potrawa numer jeden, o jej prawidłowe wypiekanie dobrze jest zadbać już na poziomie wyboru piekarnika. To, czy zdecydujemy się na model wolnostojący czy do zabudowy, nie będzie mieć tu takiego znaczenia, jak możliwe ustawienia i dodatkowe funkcje, jakie oferuje nam dany model. Na co zwrócić uwagę, wybierając piekarnik do pizzy?

Funkcje i parametry w piekarniku pomocne przy pieczeniu pizzy:

  • piekarnik z funkcją pizzy – niektóre piekarniki posiadają tzw. funkcję pizzy, za sprawą której urządzenie samo wybiera najlepszą opcję grzania oraz dostosowuje temperaturę pieczenia,
  • termooobieg – system wyrównujący temperaturę w komorze pieczenia zapewni nam równomierne rezultaty,
  • grill – pozwoli na odpowiednie przypieczenie pizzy od góry,
  • maksymalna temperatura sięgająca 250-300°C - piekarniki z wysoką temperaturą są najlepszą opcją do wypieku pizzy. Im bardziej rozgrzany piekarnik, tym której pizza będzie się piekła i tym lepsza będzie w smaku,
  • kamień do pizzy w zestawie – niektórzy producenci sprzętów AGD do piekarnika w komplecie dorzucają kamień do pieczenia pizzy. Najczęściej znajdziemy go w pakiecie z piekarnikiem z funkcją pizzy.

 

Mini piekarnik do pizzy

 

Do pieczenia pizzy świetnie nadają się także dedykowane piekarniki kompaktowe. Mini piekarniki do pizzy rozgrzewają się nawet do 400°C, a do tego wyposażone są w kamienny spód. Upieczenie pizzy w takim urządzeniu to kwestia 5 minut, ale mini piekarnik przydaje się także do pieczenia ciast, zapiekania tostów, panini czy nawet kasztanów. Funkcjonalność i niewielkie rozmiary to główne cechy, za sprawą których mini piekarnik do pizzy zgarnia tak pozytywne opinie.

 

Domowy przepis na pizzę

 

Przepis na ciasto na pizzę to oczywiście podstawa i więcej, niż połowa sukcesu. Wielu z nas znajdzie go w domowych przepiśnikach, bo – przekazywany z pokolenia na pokolenie – jest pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicą. Ale poza przepisem na perfekcyjną pizzę, niezwykle ważne są ustawienia piekarnika, czyli to, w ilu stopniach i jak długo będziemy wypiekać pizzę oraz jakie akcesoria i jaką funkcję piekarnika do tego wykorzystamy. Poniżej znajdziesz kilka rad na udaną pizzę z piekarnika.

 

Piekarniki do zabudowy

 

W jakiej temperaturze piec pizzę?

 

Profesjonalny piec do pizzy, który na wyposażeniu mają prawdziwe pizzerie, rozgrzewa się nawet do 500°C. Takiej temperatury nie osiągniemy oczywiście w tradycyjnym piekarniku domowym, dlatego warto zawsze korzystać z możliwie najwyższych ustawień. W większości piekarników maksymalna temperatura pieczenia to 220°C, ale na ryku znajdziemy również modele rozgrzewające się do wyższej temperatury.

 

Jak ustawić piekarnik elektryczny?

 

Równie ważne, co wybór temperatury, jest wybór funkcji pieczenia. Najlepszą funkcją, dzięki której nasza pizza będzie równomiernie wypieczona, jest termoobieg z grzaniem góra-dół. Niektórzy polecają także wybór termoobiegu z grillem. Jeżeli natomiast w naszym piekarniku nie ma funkcji termoobiegu, wybierzmy po prostu grzanie góra-dół.

A jak ustawić piekarnik gazowy? Tu tak naprawdę nie mamy wyboru, bo wypieki zawsze podgrzewane są od dołu.

 

Na którym poziomie piec pizzę w piekarniku?

 

Poziom pieczenia będzie zależny od wybranej funkcji, ale i od podłoża, na którym pieczemy naszą pizzę. i tak:

  • kiedy przyrządzamy ją z uruchomioną funkcją termooobiegu, poziom, na którym wstawimy blachę, nie będzie miał tak wielkiego znaczenia. Zadaniem termoobiegu jest bowiem wyrównywanie temperatury w całej komorze pieczenia,
  • jeżeli do funkcji termoobniegu dołożymy opcję grilla, dobrze będzie blachę z pizzą umieścić na środku piekarnika. W ten sposób będziemy mieć pewność, że grzałka odpowiednio przypiecze wierzch pizzy, ale jej nie spali,
  • przy funkcji „góra-dół” poziom pieczenia będzie zależny od tego, na czym wypiekamy pizzę. Jeżeli pieczemy ją na kamieniu, lepiej trzymać się środka piekarnika. Kiedy nie mamy specjalnego kamienia do pizzy, blachę umieśćmy na niższym poziomie.

 

Pizza z piekarnika - na czym piec?

 

Tu do wyboru mamy dwie możliwości: blachę i kamień – która będzie lepsza?

  • Kamień do pizzy – wykorzystując kamień do pieczenia pizzy, możemy piec ją krócej, a do tego mamy pewność, że temperatura od spodu będzie równomiernie rozłożona, a co za tym idzie, nasza pizza będzie bardziej chrupiąca od dołu. Kamień nie będzie tracił ciepła tak szybko, nawet kiedy uchylimy drzwi piekarnika.
  • Blacha – kiedy nie dysponujemy kamieniem, oczywiście skorzystać możemy z tradycyjnej blachy. Ponieważ jednak blacha nie jest w stanie tak dobrze utrzymać temperatury, jak kamień, lepiej jest ją umieścić w dolnej partii piekarnika, by zapewnić jej stały dopływ ciepła od spodu.

 

Ile piec pizzę?

 

Czas pieczenia pizzy jest oczywiście zależny od ustawionej temperatury i wybranej funkcji. Niemniej jednak pizza nie powinna siedzieć w piekarniku dłużej niż kilka minut. Optymalny czas to 4-5 minut. Warto jednak monitorować sytuację w komorze pieczenia i obserwować, czy pizza np. nie wypieka się za bardzo od góry lub wręcz przeciwnie, czy nie przypala się od dołu, a na górze jest zupełnie blada.

 

Studio A&K
Studio A&K
Studio Euroclas
Studio Euroclas
Studio Ewro
Studio Ewro
Studio JP Kuchnie
Studio JP Kuchnie
Studio Meblox
Studio Meblox
Studio Meblolux
Studio Meblolux

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zadbaj o kuchenkę. Kilka wskazówek, jak pielęgnować...


Niezależnie od tego, jaki rodzaj kuchenki posiadasz w swym mieszkaniu, warto dbać o...

Zdrowe pieczenie


Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że potrawy ugotowane na parze są dużo...

Piekarnik parowy – zastąp trzy urządzenia jednym!


Każdy prowadzi teraz zdrowy, aktywny styl życia. Wszyscy ćwiczą, dobrze się...