Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Piekarnik w słupku, czyli jak zadbać o...

Porady


Piekarnik w słupku, czyli jak zadbać o ergonomię w kuchni

Planując rozkład kuchni, na względzie powinniśmy mieć przede wszystkim ergonomię. I liczy się tu nie tylko właściwe rozlokowanie mebli kuchennych i sprzętów AGD względem siebie, ale też umieszczenie ich na prawidłowej wysokości, tak by zapewnić sobie komfort ich użytkowania. To właśnie powody, dla których zabudowa słupkowa stała się powszechnym już wręcz rozwiązaniem. Dlaczego piekarnik w słupku przyniesie nam większą wygodę, niż ten umieszczony w dolnej zabudowie?

Na zdjęciu: Studio Mebli Bossi

Czym jest zabudowa słupkowa?

 

Układ w którym poszczególne sprzęty AGD instalujemy jeden nad drugim nazywamy zabudową słupkową. Zalety takiego rozwiązania wydają się być oczywiste. W pierwszej kolejności, umieszczając urządzenia do zabudowy w jednej kolumnie, oszczędzamy miejsce w kuchni. Ponadto, gdy zainstalowane są one na odpowiedniej wysokości, dużo łatwiej jest nam z nich korzystać. Kiedy piekarnik zamontowany jest na wysokości naszych oczu, nie musimy schylać się za każdym razem, kiedy chcemy zaglądnąć do jego wnętrza, by sprawdzić stan przygotowanej potrawy czy chociażby wyjąć gotowe ciasto. Nie nadwyrężamy też kręgosłupa, kiedy do piekarnika w słupku wkładamy ciężkie dania, na przykład całego indyka.

 

Jakie sprzęty montujemy w wysokiej zabudowie?

 

Kiedy decydujemy się na kuchnię w pełnej zabudowie, znajdzie się w niej co najmniej jeden słupek, za którym ukryta będzie lodówka. Układ ten jest przyjazny o tyle, że nad taką lodówką zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować sporo miejsca do przechowywania, zwłaszcza gdy decydujemy się na zabudowę sięgającą samego sufitu. Obok lodówki najczęściej projektowany jest słupek z pozostałymi sprzętami AGD, które możemy umieścić w wysokiej zabudowie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż w słupku piekarnika wraz z mikrofalą. Z reguły kuchenka umieszczana jest nad piekarnikiem elektrycznym, co zapewnia nam większą wygodę podczas korzystania w obydwu urządzeń. W słupku możemy umieścić także parownik czy chociażby ekspres do kawy do zabudowy. Wszystko zależy od naszych preferencji i miejsca, jakim dysponujemy w kuchni.

 

Słupek z piekarnikiem – prawidłowa wysokość

 

Zgodnie z opinią projektantów wnętrz idealną wysokością, na której najlepiej jest umieścić piekarnik w wysokiej zabudowie, to 82 cm. Zainstalowany na takim poziomie piekarnik zapewni nam największy komfort i będzie najbardziej funkcjonalny.  A jakie wymiary powinien mieć piekarnik umieszczony w słupku? Standardowe piekarniki do zabudowy mają 60 cm wysokości i to właśnie wybór takiego modelu będzie najlepszy pod wieloma względami. Niemniej jednak w wysokiej zabudowie równie dobrze możemy umieścić kompaktowy piekarnik czy też model o zwiększonej pojemności. Warto by w słupku z piekarnikiem znalazły się odpowiednio duże szafki oraz szuflady, które pomieszczą nasze akcesoria do pieczenia: blachy, tortownice, naczynia żaroodporne itp. Pamiętajmy też, by raczej nie umieszczać piekarnika w słupku narożnym. Do piekarnika umieszczonego przy ścianie nie będziemy mieć swobodnego dostępu.

 

Piekarnik w słupku a pozostałe sprzęty AGD

 

Czy piekarnik w wysokiej zabudowie można umieścić obok lodówki? Czym oddzielić piekarnik do zabudowy od zmywarki? Jak zapewnić mu odpowiednią wentylację? To pytania, które najczęściej  nurtują wszystkich, którzy zastanawiają się, czy piekarnik umieścić w słupku czy pod płytą grzejną. Śpieszymy zatem z odpowiedziami. Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań, by w naszych kuchniach piekarnik znajdował się w okolicach lodówki. Zabudowa stanowić będzie wystarczającą izolację. Elektryczne piekarniki pod zabudowę posiadają też specjalne otwory wentylacyjne oraz systemy chłodzące obudowę, dzięki czemu nie musimy martwić się o przegrzanie zabudowy. Jeżeli natomiast chodzi o sąsiedztwo zmywarki, nie instalujmy piekarnika bezpośrednio nad nią. Zgodnie z opinią ekspertów, wydobywająca się z niej para mogłaby uszkodzić szyby drzwiczek piekarnika.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Płyta ceramiczna - Twój sposób na gotowanie


Wybór kuchenki grzewczej do kuchni wiąże się z kilkoma aspektami. Oprócz...

Socrealizm w nowoczesnej kuchni


Socrealizm, czyli realizm socjalistyczny to pojęcie, które przez lata niezbyt...

Jak nie teflon to…? O wyborze patelni


Przez lata za najbardziej popularny rodzaj patelni uznawano modele teflonowe. Ostatnimi...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności