Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Wydajny okap, czyli jaki?

Sprzęt agd


Wydajny okap, czyli jaki?

Okap kuchenny ma za zadanie oczyszczać powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, pochłaniając przy tym rozmaite zapachy powstałe podczas gotowania, opary gazu czy wilgoć, która jeśli jest jej w nadmiarze, nie służy ani dobrej atmosferze, ani tym bardziej kuchennym sprzętom. Wyciąg powinien więc szybko i sprawnie pracować, jednym słowem musi być efektywny. Tylko co to oznacza w praktyce?

Czym jest wydajność?

Wydajność kuchennego okapu to nic innego jak ilość powietrza (mierzona w metrach sześciennych), jaką jest on w stanie przefiltrować w ciągu godziny swej pracy. Przyjmuje się, że sprawny i efektywnie pracujący okap jest w stanie 6 razy w ciągu godziny przefiltrować powietrze z całego pomieszczenia. Na rynku wśród przebogatej oferty producentów sprzętu AGD znajdziemy zarówno mało sprawne modele o wydajności 200 m3/h, jak i sprzęty mogące pochwalić się wydajnością sięgającą nawet 1000 m3/h.
 

Oblicz sam!

Jak zatem sprawdzić czy wybrany przez nas okap nada się do naszej kuchni? Wystarczy kubaturę pomieszczenia (iloczyn długości, szerokości i wysokości kuchni) przemnożyć przez 6 i otrzymany wynik porównać z wydajnością, jaką w karcie sprzętu podaje producent. Zwykle na etykiecie podawana jest maksymalna wydajność urządzenia. Jeśli okap przystosowany jest do pracy zarówno w trybie zamkniętym (jako pochłaniacz), jak i otwartym (jako wyciąg) producenci podają dwie wartości. Wybór konkretnego modelu powinniśmy więc uzależniać od wielkości kuchni i jej kubatury.
 

Kuchnia otwarta

Nie zapominajmy też o uwzględnieniu faktu, czy kuchnia jest otwarta czy zamknięta. W pomieszczeniu otwartym na resztę wnętrza z pewnością będziemy potrzebowali urządzenia o większej mocy. Musi ono bowiem niezwykle sprawnie pochłaniać wilgoć i kuchenne zapachy, by nie rozprzestrzeniały się one na resztę mieszkania. W takim wypadku wydajność okapu obliczymy mnożąc przez 6 kubaturę wszystkich pomieszczeń, na jakie otwarta jest kuchnia (salon, jadalnia, przedpokój itp.).


Moc jest w okapie!

Moc okapu nierozerwalnie wiąże się ze skutecznością i szybkością jego pracy. To w końcu nic innego jak prędkość, z jaką pracuje wentylator, czyli jeden z głównych elementów okapu. Im szybciej urządzenie pochłania powietrzem tym jego moc jest większa. W większości modeli, można regulować moc sprzętu według uznania i chwilowych potrzeb. Mniej zaawansowane okapy wyposażone są w ręczne suwaki, bardziej nowoczesne posiadają panele sterowania i ekrany LCD, dzięki którym możemy płynnie i sprawnie regulować moc sprzętu. Użytkownicy ceniący sobie maksymalną wygodę, mogą pokusić się o zakup modelu sterowanego na pilota. Zwykle okapy mają kilkustopniową regulację mocy, chociaż te bardziej zaawansowane technologicznie wyposażone są też w specjalne funkcje jak tryb turbo, który pozwala na bardzo szybkie filtrowanie powietrza.
 

Minusy wydajności

To, że okap pracuje wydajnie ma wiele plusów: skutecznie i szybko oczyszcza powietrze, dba o odpowiednią wilgotność, usuwa kuchenne zapachy. Niestety sprawnie i szybko pracujący okap ma też kilka wad, z których największą jest jego głośność. Im wydajność urządzenia jest większa, tym głośniej ono pracuje, czasami wręcz uprzykrzając przebywanie w kuchni. Zwracajmy więc uwagę na ten parametr przy zakupie konkretnego modelu. Głośność urządzenia podawana jest w decybelach, a mierzona jest przy maksymalnej mocy sprzętu. Oznacza to, że wartość, jaką podaje producent będziemy odczuwać tylko w sytuacji, kiedy okap będzie pracował na najwyższych obrotach. Inną wadą wyjątkowo wydajnych okapów jest ich wpływ na temperaturę w pomieszczeniu. Wysysając opary i kuchenne zapachy, okap zasysa też ciepłe powietrze. O ile w lecie może być to pożądane, o tyle zimą niekoniecznie. Wzrastają więc rachunki za ogrzewanie.
 

Co może ograniczać wydajność okapu?

Źle zamontowany okap – zbyt wysoko umieszczony sprzęt nie będzie sprawnie pochłaniał oparów. Najlepiej, jeśli okap będzie zawieszony minimum 70 cm nad płytą grzewczą. Zbyt mała drożność kanału wentylacyjnego, do którego podłączony jest wyciąg. Zbyt duża ilość załamań rury łączącej okap z kanałem wentylacyjnym oraz zbyt mała jej średnica. Silnie zabrudzone filtry w okapie.

Komentarze


2.67/5 3 3
2

troche nudne - ale moze komuś się przyda


1
hej

Prawda jest taka , że im większy wentylator tym okap jest cichszy. Hałas głównie jest emitowany przez szybki bieg wentylatora a to dotyczy małych wentylatorów, które aby uzyskać efekt trzeba podkręcać prawie na maksa. Duże wentylatory ustawiamy na biegi niskie. Mimo, że wentylator jest duży, to jego emisja przy wolnym obrocie wirnika jest znacznie niższy przy tym samym wydatku w stosunku do małego wentylatora


5
javier

Co do hałasu to są też modele okapów z funkcją breeze, czyli całkowicie bezgłośnym odświeżaniem. Przy śpiących dzieciach to chyba najlepsze wyjście.

Zobacz również


Kuchnia w stylu wiejskim czyli jaka?


W kuchni, podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach naszego domu wszystkie elementy,...

Podręczna spiżarnia – jak ją wygodnie urządzić?


Funkcjonalna spiżarnia, w której można przechowywać produkty spożywcze, zapasy,...

Przydatne funkcje piekarnika


Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń z zakresu domowego AGD. To już praktycznie...