Kuchnia w stylu rustykalnym
Wprowadzając się do nowego domu, zmieniając mieszkanie lub przy okazji remontu, możemy zdecydować w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię. Do wyboru mamy wiele stylów, w każdym jednak znajduje się coś pięknego i urzekającego. Dziś na tapecie u nas, kuchnia w stylu rustykalnym. Mogłoby się wydawać, że nowoczesność, wygoda i minimalizm wyparły ten styl do lamusa, jednak nadal cieszy się dużą popularnością i uznaniem. Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
Rustykalna, czyli jaka?
Kuchnia rustykalna to kuchnia ciepła i przytulna. Charakteryzuje się prostotą i nawiązuje do natury. Jest piękna i zarazem funkcjonalna. W przeciwieństwie to kuchni w stylu skandynawskim – tutaj, dość ważną rolę odgrywają dodatki i... nie trzeba ograniczać ich ilości.
Ściany, meble i dodatki
Jeżeli chodzi o ściany – najlepiej sprawdzają się jasne pastelowe barwy. Kuchnia rustykalna lubi też ściany wyłożone drewnem lub kamieniem – co podkreśla jej bliskość z naturą.
Meble – najlepiej gdy będą wykonane z drewna, Powinny być ciężkie, masywne i sprawiać wrażenie mebli wielu pokoleń. Naturalny charakter, ciężkie szafki, stary kredens – takie meble w kuchni rustykalnej to podstawa. Idealnym dopełnieniem byłby również stary kaflowy piec, który jeszcze bardziej podkreśliłby ten wiejski styl. Ważnym elementem jest również duży drewniany stół z krzesłami, przy którym domownicy wspólnie spożywają posiłki. Wszystkie meble powinny posiadać ślady użytkowania, mieć przetarcia i wyglądać na stare. Taki urok kuchni w stylu rustykalnym.
Jeżeli chodzi o dodatki – tutaj mamy ogromne pole do popisu. Nie musimy ograniczać się do jednego wzoru czy koloru – kuchnia rustykalna uwielbia dodatki! Najlepiej, gdy wszelkie akcesoria mają etniczne, barwne wzory i nawiązują do stylu wiejskiego. Wiszące patelnie, rondle na ścianie dodają charakteru kuchniom rustykalnym, podkreślając w ten sposób ich prostotę. Istotną rolę będą odgrywać stare naczynia, wiklinowe kosze czy ceramiczne dzbanki zdobione tradycyjnymi, ludowymi wzorami. Dodatkowo – bukiety polnych kwiatów, zasuszone zioła, różne figurki – nie ma ograniczeń. Kuchnia rustykalna lubi kolorowe narzuty, lampy naftowe i lniane lub bawełniane zasłony. Dodatki powinny nawiązywać do swojskiej wsi – aby idealnie komponowały się ze starymi meblami.
Tak czy nie?
Kuchnię w stylu rustykalnym z pewnością da się lubić! Jest ładna i funkcjonalna, jednak nie u wszystkich się sprawdzi. Do kuchni rustykalnej powinniśmy dobrać odpowiednie sprzęty i akcesoria, które wyglądają (są zaprojektowane) na 'stare i zużyte'. Fanom nowoczesnego design'u może się to nie spodobać – wszystko zależy od naszego gustu i upodobań. Kuchnia rustykalna wymaga sporej powierzchni – duży, drewniany stół jest jej podstawą, dlatego właściciele małych mieszkań powinni zdecydować się na inny wystrój kuchni. Mimo rozwijającego się świata, ciągłego biegu czasu i podążaniu za techniką stare kuchnie 'naszych babć' przeżywają teraz drugą młodość.
Jestem wielką fanką stylu rustykalnego. Od dawna szukałam jakiejś podpowiedzi, jak urządzić kuchnię właśnie w ten sposób. Dzięki MaxKuchnie!