Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia w stylu rustykalnym
Porady

Kuchnia w stylu rustykalnym

Wprowadzając się do nowego domu, zmieniając mieszkanie lub przy okazji remontu, możemy zdecydować w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię. Do wyboru mamy wiele stylów, w każdym jednak znajduje się coś pięknego i urzekającego. Dziś na tapecie u nas, kuchnia w stylu rustykalnym. Mogłoby się wydawać, że nowoczesność, wygoda i minimalizm wyparły ten styl do lamusa, jednak nadal cieszy się dużą popularnością i uznaniem. Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Na zdjęciu: Studio Janpol

Rustykalna, czyli jaka?


Kuchnia rustykalna to kuchnia ciepła i przytulna. Charakteryzuje się prostotą i nawiązuje do natury. Jest piękna i zarazem funkcjonalna. W przeciwieństwie to kuchni w stylu skandynawskim – tutaj, dość ważną rolę odgrywają dodatki i... nie trzeba ograniczać ich ilości.

 

Ściany, meble i dodatki


Jeżeli chodzi o ściany – najlepiej sprawdzają się jasne pastelowe barwy. Kuchnia rustykalna lubi też ściany wyłożone drewnem lub kamieniem – co podkreśla jej bliskość z naturą.

 

Meble – najlepiej gdy będą wykonane z drewna, Powinny być ciężkie, masywne i sprawiać wrażenie mebli wielu pokoleń. Naturalny charakter, ciężkie szafki, stary kredens – takie meble w kuchni rustykalnej to podstawa. Idealnym dopełnieniem byłby również stary kaflowy piec, który jeszcze bardziej podkreśliłby ten wiejski styl. Ważnym elementem jest również duży drewniany stół z krzesłami, przy którym domownicy wspólnie spożywają posiłki. Wszystkie meble powinny posiadać ślady użytkowania, mieć przetarcia i wyglądać na stare. Taki urok kuchni w stylu rustykalnym.
Jeżeli chodzi o dodatki – tutaj mamy ogromne pole do popisu. Nie musimy ograniczać się do jednego wzoru czy koloru – kuchnia rustykalna uwielbia dodatki! Najlepiej, gdy wszelkie akcesoria mają etniczne, barwne wzory i nawiązują do stylu wiejskiego. Wiszące patelnie, rondle na ścianie dodają charakteru kuchniom rustykalnym, podkreślając w ten sposób ich prostotę. Istotną rolę będą odgrywać stare naczynia, wiklinowe kosze czy ceramiczne dzbanki zdobione tradycyjnymi, ludowymi wzorami. Dodatkowo – bukiety polnych kwiatów, zasuszone zioła, różne figurki – nie ma ograniczeń. Kuchnia rustykalna lubi kolorowe narzuty, lampy naftowe i lniane lub bawełniane zasłony. Dodatki powinny nawiązywać do swojskiej wsi – aby idealnie komponowały się ze starymi meblami.

 

 

Tak czy nie?


Kuchnię w stylu rustykalnym z pewnością da się lubić! Jest ładna i funkcjonalna, jednak nie u wszystkich się sprawdzi. Do kuchni rustykalnej powinniśmy dobrać odpowiednie sprzęty i akcesoria, które wyglądają (są zaprojektowane) na 'stare i zużyte'. Fanom nowoczesnego design'u może się to nie spodobać – wszystko zależy od naszego gustu i upodobań. Kuchnia rustykalna wymaga sporej powierzchni – duży, drewniany stół jest jej podstawą, dlatego właściciele małych mieszkań powinni zdecydować się na inny wystrój kuchni. Mimo rozwijającego się świata, ciągłego biegu czasu i podążaniu za techniką stare kuchnie 'naszych babć' przeżywają teraz drugą młodość.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Clara

Jestem wielką fanką stylu rustykalnego. Od dawna szukałam jakiejś podpowiedzi, jak urządzić kuchnię właśnie w ten sposób. Dzięki MaxKuchnie!

Zobacz również


Otwarte półki kuchenne, czyli jak efektowanie...


Współczesna kuchnia to już nie tylko pomieszczenie, w którym się gotuje....

Modne kuchnie 2020, czyli co teraz jest trendy?


Rok 2020 to rok nieco bardziej odważniejszych projektów kuchennych. Podczas gdy...

Modne kuchnie, czyli styl ponadczasowy


Jak stworzyć ponadczasową kuchnię, która będzie elegancka, a jej wystrój...