Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Styl botaniczny, czyli miejska dżungla w kuchni

Porady


Styl botaniczny, czyli miejska dżungla w kuchni

Kuchnia jest wnętrzem, w którym liczy się nie tylko funkcjonalność i dbałość o praktyczne wyposażenie, co ma umożliwić sprawne wykonywanie codziennych obowiązków. Bowiem warto pamiętać, że jest to także miejsce w którym spędzamy naprawdę dużo czasu każdego dnia przebywając w gronie najbliższych. Dlatego istotne jest zadbanie o efektowny design w kuchni, by spędzanie w niej czasu było bardziej komfortowe i przyjemne. A co wpływa na nasze samopoczucie korzystniej od natury i żywych roślin? To właśnie potrzeba otaczania się kojącą zielenią i naturą stała się inspiracją dla stylu botanicznego we wnętrzach. Urban jungle to sposób na stworzenie wyjątkowo przyjaznej człowiekowi aranżacji, ale i nadanie jej wyjątkowego wyrazu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Meblomar

Styl botaniczny znany także pod nazwą Urban Jungle silnie inspirowany jest naturą a w szczególności florą. Przede wszystkim polega on na zaczerpnięciu motywów egzotycznych, roślinnych, a także naturalnych materiałów i wkomponowanie ich w wystrój nowoczesnych aranżacji kuchennych. Kuchnia w stylu botanicznym to nie tylko kilka dodatkowych roślin doniczkowych, ale intensywne podkreślenie związku człowieka z naturą przejawiające się wykorzystywaniem materiałów takich jak kamień i drewno. Mile widziane są tu tropikalne akcenty, które nadają aranżacji niebanalnego wyrazu i czynią nowoczesne wnętrze bardziej przyjaznym w odbiorze i w pewnym stopniu przytulniejszym. Inspiracje egzotyczną dżunglą w połączeniu z typowo miejską estetyką daje pożądane wrażenie większej przestronności, ale i znacząco wpływa na samopoczucie. Psychologia kolorów od lat podkreśla kojący wpływ zieleni na nasze nastroje. Zielone aranżacje roślinne, fantazyjna flora tropikalna i wszystko, co kojarzy się z dziką naturą to najważniejsze wyznaczniki tego stylu. Nowoczesna kuchnia prezentuje się świeżo i wspiera pozytywnym ładunkiem energetycznym. Wykonywanie codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem potraw i sprzątaniem w takiej aranżacji stanie się zdecydowanie przyjemniejsze.

 

Motywy egzotyczne w naszej kuchni

Styl botaniczny inspirowany motywami egzotycznymi wiąże się przede wszystkim z przepychem roślinności w aranżacji. Tropikalne akcenty w postaci zielonych roślin doniczkowych, a także tekstylia z motywami roślinnymi uczynią wnętrze wyjątkowo przyjemnym w odbiorze. W stylu botanicznym liczy się przede wszystkim zieleń roślin, więc to one grają tu najważniejszą rolę. Warto jest umieścić w donicach wykonanych z gliny lub kamienia, by nawiązywały do naturalnego designu. Dobrze się także sprawdzą osłonki z bambusa lub modne w ostatnim sezonie kosze. Takie detale mają duże znaczenie w stylu botanicznym. Rośliny doniczkowe powinny być przede wszystkim liściaste lub posiadające egzotyczne kwiaty.
Styl ten tworzą jednak nie tylko żywe rośliny w odpowiedniej oprawie, ale także motywy egzotyczne, które pojawiać się powinny na ścianach, tekstyliach lub w postaci bibelotów. Fototapeta z krajobrazem dżungli lub lasu tropikalnego, czy też plakaty w prostych ramach prezentujące poszczególne gatunki roślin – to wszystko pięknie podkreśli styl Urban Jungle na tle nowoczesnego wyposażenia w postaci nowatorskich sprzętów kuchennych i minimalistycznych mebli kuchennych. Motywy egzotyczne mogą się także pojawić na zastawie stołowej lub kubkach, a także akcesoriach kuchennych. Dobrze się tu także sprawdzą tekstylia w postaci zasłon i bieżników z naturalnych tkanin (len lub bawełna) z motywem liści egzotycznych roślin. Styl botaniczny to nie tylko motywy roślinne, ale także inspiracje fauną. W związku z tym dobrze się tu sprawdzą także dekoracje w postaci figurek egzotycznych zwierząt.

 

Kwiaty w kuchni – aranżacje

Bez wątpienia to właśnie kwiaty są najważniejsze w kuchni zaaranżowanej w myśl stylu botanicznego. To one kształtują charakter wnętrza i czynią kuchnię silnie związaną z naturą odzwierciedlając egzotyczną florę. Dlatego kwiatów nie może tu zabraknąć i nie musimy się obawiać, że wstawimy ich za dużo. Powinny znaleźć się zarówno na podłodze, na otwartych półkach lub regale, ale także i na parapetach. Najmodniejsze są głównie kwiaty o zielonych liściach, ale mogą być też kwitnące. Najlepiej się sprawdzą oczywiście gatunki egzotyczne. W kuchni nie może też zabraknąć świeżych ziół, które nie tylko przydadzą się podczas przygotowywania potraw, ale i będą pięknie wzbogacać estetykę aranżacji w stylu botanicznym. Efektownie będą wyglądać tu wszelkie gatunki roślin doniczkowych, które mają liście, ale w szczególności polecamy paprotki, monstery dziurawe, wężownice, fikus dębolistny, a także filodendron pnący.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kamień na kuchenną ścianę - niebanalna dekoracja w...


Szukasz sposobu na zaaranżowanie pomieszczenia kuchennego w niepospolity sposób?...

Kamień dekoracyjny nad blatem w kuchni


Ranga kuchni na przestrzeni lat diametralnie się zmieniła. Współczesne kuchnie...

Kuchnia otwarta a zamknięta – porównanie


Lokum kuchenne połączone z salonem czy może osobne pomieszczenia? Nowoczesność czy...