Jak przystosować kuchnię dla osób niepełnosprawnych?
Kuchnia jest sercem domu. To tutaj bowiem spędzamy najwięcej czasu. Przygotowujemy posiłki, spożywamy je, spędzamy czas z rodziną, odrabiamy lekcje... Kuchnia powinna być wygodna, funkcjonalna i bezpieczna. Wygoda jest ważna, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Jak urządzić kuchnię dla takich osób? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
Pełna swoboda
Najważniejszą kwestią w przypadku kuchni dla osób niepełnosprawnych jest odpowiednia przestrzeń. Osoba poruszająca się na wózku musi swobodnie poruszać się po kuchni. Manewrowanie wózkiem jest konieczne, aby czuć się w kuchni komfortowo. Średnio, minimalna przestrzeń pozwalająca na swobodne poruszanie się na czterech kółkach to około 150 cm po obrysie koła. Tutaj, najlepiej sprawdzi się kuchnia w kształcę kwadratu. Najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L. Dobrym rozwiązaniem będzie również kuchnia otwarta na salon – dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń do manewrowania wózkiem. W przypadku kuchni otwartej, warto na środku umieścić wyspę, która będzie wygodnym rozwiązaniem – można do niej bowiem dotrzeć z każdej strony.
Dobrze dopasowane meble
Drugą, równie istotną kwestią w kuchni dla osób niepełnosprawnych jest wysokość kuchennej zabudowy. Całość, powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości – dopasowanej do wysokości wózka. Osoba korzystająca z kuchni powinna bez problemu sięgać do wszystkich przedmiotów. Zarówno blat roboczy, jak i szafki powinny być odpowiednio umiejscowione. Optymalna wysokość blatu to około 80 cm. Warto zadbać o to, aby krawędzie blatu roboczego były trochę zaokrąglone – ułatwi to bowiem dostęp do przedmiotów, które znajdują się na blacie. Dodatkowy, wysuwany blat roboczy będzie dobrym pomysłem – korzystanie z niego jest łatwe, a po skończonej pracy można go schować. Dla osoby niepełnosprawnej szczególnie ważne jest odporność blatu na wszelkie uszkodzenia oraz możliwość utrzymania go w czystości.
Postaw na dolną zabudowę i szuflady
Jeżeli chodzi o meble, to warto zamontować jedynie dolne szafki. Z nich bez problemu osoba korzystająca z kuchni może używać. Bardzo wygodne są szuflady – umożliwiają one bowiem swobodny dostęp do przechowywanych w niej rzeczy. Zlewozmywak powinien być dość płytki – aby mycie naczyń nie było uciążliwe. Najlepiej, gdy zlew będzie znajdował się jak najbliżej krawędzi blatu. Dobrze dobrana bateria również odgrywa tutaj dużą rolę. Warto wybrać taką z przedłużoną rączką.
Idealnie dopasowana
Kuchnia dla osób niepełnosprawnych powinna być dostosowana do osób z niej korzystających. Wysokość blatów powinna być dopasowana do wysokości wózka. Osoby niepełnosprawne powinny w kuchni czuć się komfortowo i nie czuć jakichkolwiek ograniczeń. Warto zamiast szafek postawić na szuflady – są one bowiem bardziej przyjazne i nie wymagają schylania i grzebania.