Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak przystosować kuchnię dla osób...

Porady


Jak przystosować kuchnię dla osób niepełnosprawnych?

Kuchnia jest sercem domu. To tutaj bowiem spędzamy najwięcej czasu. Przygotowujemy posiłki, spożywamy je, spędzamy czas z rodziną, odrabiamy lekcje... Kuchnia powinna być wygodna, funkcjonalna i bezpieczna. Wygoda jest ważna, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Jak urządzić kuchnię dla takich osób? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Na zdjęciu: Studio Meble Bukowska

Pełna swoboda

Najważniejszą kwestią w przypadku kuchni dla osób niepełnosprawnych jest odpowiednia przestrzeń. Osoba poruszająca się na wózku musi swobodnie poruszać się po kuchni. Manewrowanie wózkiem jest konieczne, aby czuć się w kuchni komfortowo. Średnio, minimalna przestrzeń pozwalająca na swobodne poruszanie się na czterech kółkach to około 150 cm po obrysie koła. Tutaj, najlepiej sprawdzi się kuchnia w kształcę kwadratu. Najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L. Dobrym rozwiązaniem będzie również kuchnia otwarta na salon – dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń do manewrowania wózkiem. W przypadku kuchni otwartej, warto na środku umieścić wyspę, która będzie wygodnym rozwiązaniem – można do niej bowiem dotrzeć z każdej strony.


Dobrze dopasowane meble

Drugą, równie istotną kwestią w kuchni dla osób niepełnosprawnych jest wysokość kuchennej zabudowy. Całość, powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości – dopasowanej do wysokości wózka. Osoba korzystająca z kuchni powinna bez problemu sięgać do wszystkich przedmiotów. Zarówno blat roboczy, jak i szafki powinny być odpowiednio umiejscowione. Optymalna wysokość blatu to około 80 cm. Warto zadbać o to, aby krawędzie blatu roboczego były trochę zaokrąglone – ułatwi to bowiem dostęp do przedmiotów, które znajdują się na blacie. Dodatkowy, wysuwany blat roboczy będzie dobrym pomysłem – korzystanie z niego jest łatwe, a po skończonej pracy można go schować. Dla osoby niepełnosprawnej szczególnie ważne jest odporność blatu na wszelkie uszkodzenia oraz możliwość utrzymania go w czystości.


Postaw na dolną zabudowę i szuflady

Jeżeli chodzi o meble, to warto zamontować jedynie dolne szafki. Z nich bez problemu osoba korzystająca z kuchni może używać. Bardzo wygodne są szuflady – umożliwiają one bowiem swobodny dostęp do przechowywanych w niej rzeczy. Zlewozmywak powinien być dość płytki – aby mycie naczyń nie było uciążliwe. Najlepiej, gdy zlew będzie znajdował się jak najbliżej krawędzi blatu. Dobrze dobrana bateria również odgrywa tutaj dużą rolę. Warto wybrać taką z przedłużoną rączką.


Idealnie dopasowana

Kuchnia dla osób niepełnosprawnych powinna być dostosowana do osób z niej korzystających. Wysokość blatów powinna być dopasowana do wysokości wózka. Osoby niepełnosprawne powinny w kuchni czuć się komfortowo i nie czuć jakichkolwiek ograniczeń. Warto zamiast szafek postawić na szuflady – są one bowiem bardziej przyjazne i nie wymagają schylania i grzebania.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Drewno niejedno ma imię


Naturalne piękno, specyficzny klimat, plastyczność. Tymi i wieloma innymi cechami...

Jak ukryć kuchnię w otwartej przestrzeni?


Kuchnie otwarte łączone z salonem to trend wnętrzarski, którego popularność...

Dwa w jednym czyli kuchnia z salonem


Od pewnego czasu połączenie kuchni z salonem stało się aranżacyjnym hitem! Ten...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności