Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia w cytrusowych barwach

Porady


Kuchnia w cytrusowych barwach

Aranżacje kuchenne w stylu laboratoryjnym, skrajnie surowe i minimalistyczne odchodzą powoli w zapomnienie. Aktualnie staramy się minimalistycznym wnętrzom nadawać efekt przytulności oraz z wyczuciem ocieplać ich charakter. Ciekawym pomysłem w nowoczesnym designie wnętrzarskim są także projekty stawiające na esencjonalne barwy inspirowane naturą. Sprawdź, jak urządzić modną kuchnię w cytrusowych kolorach.

Na zdjęciu: Studio Mebli Bukowska

Nowoczesny design w kuchni

 

Kuchnia jest wnętrzem wymagającym zastosowania przemyślanej aranżacji wnętrzarskiej. Wynika to z faktu, że najbardziej ze wszystkich innych wnętrz domowych łączy w sobie aspekty użytkowe, funkcjonalne i estetyczne. Idealna kuchnia to taka, w której aż chce się spędzać czas, a wykonywanie codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem potraw i sprzątaniem przebiega możliwie jak najsprawniej i w maksymalnie komfortowych warunkach. Warto pamiętać, że na to jak będziemy się czuli w tym pomieszczeniu wpływ ma nie tylko funkcjonalne wyposażenie w praktyczne meble i sprzęty gospodarstwa domowego, ale także zastosowany styl oraz dobór kompozycji kolorystycznej. Jeszcze do niedawna w designie wnętrzarskim stawiano głównie na barwy neutralne i kolory ziemi, które są bardzo uniwersalne i zarazem ponadczasowe. Taka estetyka przemawiała do nas spokojem, minimalizmem i harmonią wrażeń wizualnych. Bardziej esencjonalne barwy pojawiały się natomiast przede wszystkim w postaci drobnych elementów dekoracyjnych lub jako małe sprzęty AGD, które były przechowywane na blacie roboczym np. kolekcja sprzętów w stylu retro w turkusowych i cytrusowych barwach, a wśród nich toster, blender, czajnik itp. Obecnie natomiast staramy się nasze monochromatyczne aranżacje kuchenne ocieplać, czynić przytulniejszymi i wreszcie ożywiać za pomocą mocnych tonacji kolorystycznych.

 

Jak ożywić wnętrze kuchni?

 

Kuchnia jest sercem domu i tętni życiem, bowiem na co dzień wiele się w niej dzieje. To właśnie w kuchni przecinają się ścieżki domowników, a także spędzają oni wspólnie czas przygotowując posiłki lub delektując się nimi przy kuchennym stole. Dlatego też ranga tego pomieszczenia zmieniła się w ostatnich latach i w związku z tym staramy się także w sposób wizualny oddawać jej charakter. Zmiany te dotyczą zarówno wzornictwa mebli i sprzętów AGD, ale także stosowanych kompozycji kolorystycznych. Aby ożywić nowoczesną lub klasyczną kuchnię najlepiej jest sięgnąć po esencjonalne kolory inspirowane egzotycznymi owocami, czyli cytrynami, limonkami, pomarańczami i grapefruitami. Takie odcienie są w stanie ożywić każdą kuchnię i co ciekawe, efektownie łączą się zarówno z klasycznymi barwami ziemi (brązy, kremy, beże), jak i tymi kojarzonymi z minimalistycznymi, nowoczesnymi aranżacjami (złamane biele, szarości). Warto jednak pamiętać, że stosując tak intensywne kolory musimy zachować umiar, gdyż łatwo tu o przesadę i w efekcie nieco kiczowaty efekt. Dlatego należy wybrać obszary, w których zastosujemy te odcienie. Jak je wprowadzić do aranżacji, by nie przesadzić? Najlepszym sposobem jest zestawienie mocnych kolorów cytrusowych z barwami neutralnymi lub jasnymi odcieniami brązów i kremów, które będą tu stanowić swoistą bazę. Dzięki temu cytrusowe kolory zostaną efektownie wyeksponowane, a jednocześnie nie będą się kłócić z innymi mocnymi deseniami. Jeżeli więc wybierzemy meble kuchenne, które będą utrzymane w kolorze pomarańczy, limonkowej zieleni lub cytryny, wówczas warto zastosować spokojniejsze wzorniczo i kolorystycznie tło dla nich. Oznacza to, że sposób wykończenia ścian i podłóg powinien być bardziej neutralny i spokojny. Ciekawie prezentują się także kuchnie, w których intensywne kolory stanowią dopełnienie spokojniejszej aranżacji. Wówczas na bazie skandynawskiego lub klasycznego stylu aranżacji kuchni detale w postaci esencjonalnych kolorystycznie stołków, sprzętów AGD, tekstyliów lub akcesoriów kuchennych będą działać ożywczo na całą kompozycję wnętrza.

 

Zabawny charakter kuchni z jadalnią

 

W wielu mieszkaniach i domach stosowany jest otwarty układ wnętrzarski, czyli łączenie kuchni z jadalnią lub z salonem. W takim przypadku musimy zadbać o to, by urządzając otwartą, łączoną przestrzeń zachować spójność stylu, wzornictwa oraz kolorystyki w obu częściach pomieszczenia, mimo że pełnią one różne funkcje użytkowe. Aby nadać ożywczego charakteru za pomocą cytrusowych kolorów łączonej przestrzeni warto zrobić to z wyczuciem, by efekt był spójny i harmonijny. Nowoczesne aranżacje to połączenie wyważonego minimalizmu i wyrafinowanych lub finezyjnych detali. Ciekawie więc będą się tu prezentować cytrusowa zabudowa mebli kuchennych w zestawieniu z neutralną kolorystycznie bazą pozostałej części wnętrza.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Idealna spiżarnia w kuchni – jak ją zaplanować?


Nie ma takiego gospodarstwa domowego, w którym nie przydałoby się dodatkowe...

Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu


Kuchnia otwarta na salon to nie tylko trend ostatnich lat. To sposób na gościnne...

Ceramika na ścianie


Mimo wielu nowoczesnych, ciekawych i modnych materiałów ściennych wykorzystywanych do...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności