Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia w cytrusowych barwach

Porady


Kuchnia w cytrusowych barwach

Aranżacje kuchenne w stylu laboratoryjnym, skrajnie surowe i minimalistyczne odchodzą powoli w zapomnienie. Aktualnie staramy się minimalistycznym wnętrzom nadawać efekt przytulności oraz z wyczuciem ocieplać ich charakter. Ciekawym pomysłem w nowoczesnym designie wnętrzarskim są także projekty stawiające na esencjonalne barwy inspirowane naturą. Sprawdź, jak urządzić modną kuchnię w cytrusowych kolorach.

Na zdjęciu: Studio Mebli Bukowska

Nowoczesny design w kuchni

 

Kuchnia jest wnętrzem wymagającym zastosowania przemyślanej aranżacji wnętrzarskiej. Wynika to z faktu, że najbardziej ze wszystkich innych wnętrz domowych łączy w sobie aspekty użytkowe, funkcjonalne i estetyczne. Idealna kuchnia to taka, w której aż chce się spędzać czas, a wykonywanie codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem potraw i sprzątaniem przebiega możliwie jak najsprawniej i w maksymalnie komfortowych warunkach. Warto pamiętać, że na to jak będziemy się czuli w tym pomieszczeniu wpływ ma nie tylko funkcjonalne wyposażenie w praktyczne meble i sprzęty gospodarstwa domowego, ale także zastosowany styl oraz dobór kompozycji kolorystycznej. Jeszcze do niedawna w designie wnętrzarskim stawiano głównie na barwy neutralne i kolory ziemi, które są bardzo uniwersalne i zarazem ponadczasowe. Taka estetyka przemawiała do nas spokojem, minimalizmem i harmonią wrażeń wizualnych. Bardziej esencjonalne barwy pojawiały się natomiast przede wszystkim w postaci drobnych elementów dekoracyjnych lub jako małe sprzęty AGD, które były przechowywane na blacie roboczym np. kolekcja sprzętów w stylu retro w turkusowych i cytrusowych barwach, a wśród nich toster, blender, czajnik itp. Obecnie natomiast staramy się nasze monochromatyczne aranżacje kuchenne ocieplać, czynić przytulniejszymi i wreszcie ożywiać za pomocą mocnych tonacji kolorystycznych.

 

Jak ożywić wnętrze kuchni?

 

Kuchnia jest sercem domu i tętni życiem, bowiem na co dzień wiele się w niej dzieje. To właśnie w kuchni przecinają się ścieżki domowników, a także spędzają oni wspólnie czas przygotowując posiłki lub delektując się nimi przy kuchennym stole. Dlatego też ranga tego pomieszczenia zmieniła się w ostatnich latach i w związku z tym staramy się także w sposób wizualny oddawać jej charakter. Zmiany te dotyczą zarówno wzornictwa mebli i sprzętów AGD, ale także stosowanych kompozycji kolorystycznych. Aby ożywić nowoczesną lub klasyczną kuchnię najlepiej jest sięgnąć po esencjonalne kolory inspirowane egzotycznymi owocami, czyli cytrynami, limonkami, pomarańczami i grapefruitami. Takie odcienie są w stanie ożywić każdą kuchnię i co ciekawe, efektownie łączą się zarówno z klasycznymi barwami ziemi (brązy, kremy, beże), jak i tymi kojarzonymi z minimalistycznymi, nowoczesnymi aranżacjami (złamane biele, szarości). Warto jednak pamiętać, że stosując tak intensywne kolory musimy zachować umiar, gdyż łatwo tu o przesadę i w efekcie nieco kiczowaty efekt. Dlatego należy wybrać obszary, w których zastosujemy te odcienie. Jak je wprowadzić do aranżacji, by nie przesadzić? Najlepszym sposobem jest zestawienie mocnych kolorów cytrusowych z barwami neutralnymi lub jasnymi odcieniami brązów i kremów, które będą tu stanowić swoistą bazę. Dzięki temu cytrusowe kolory zostaną efektownie wyeksponowane, a jednocześnie nie będą się kłócić z innymi mocnymi deseniami. Jeżeli więc wybierzemy meble kuchenne, które będą utrzymane w kolorze pomarańczy, limonkowej zieleni lub cytryny, wówczas warto zastosować spokojniejsze wzorniczo i kolorystycznie tło dla nich. Oznacza to, że sposób wykończenia ścian i podłóg powinien być bardziej neutralny i spokojny. Ciekawie prezentują się także kuchnie, w których intensywne kolory stanowią dopełnienie spokojniejszej aranżacji. Wówczas na bazie skandynawskiego lub klasycznego stylu aranżacji kuchni detale w postaci esencjonalnych kolorystycznie stołków, sprzętów AGD, tekstyliów lub akcesoriów kuchennych będą działać ożywczo na całą kompozycję wnętrza.

 

Zabawny charakter kuchni z jadalnią

 

W wielu mieszkaniach i domach stosowany jest otwarty układ wnętrzarski, czyli łączenie kuchni z jadalnią lub z salonem. W takim przypadku musimy zadbać o to, by urządzając otwartą, łączoną przestrzeń zachować spójność stylu, wzornictwa oraz kolorystyki w obu częściach pomieszczenia, mimo że pełnią one różne funkcje użytkowe. Aby nadać ożywczego charakteru za pomocą cytrusowych kolorów łączonej przestrzeni warto zrobić to z wyczuciem, by efekt był spójny i harmonijny. Nowoczesne aranżacje to połączenie wyważonego minimalizmu i wyrafinowanych lub finezyjnych detali. Ciekawie więc będą się tu prezentować cytrusowa zabudowa mebli kuchennych w zestawieniu z neutralną kolorystycznie bazą pozostałej części wnętrza.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak wyposażyć szafki, aby kuchnia była komfortowa?


Każdy marzy o tym, by kuchnia była idealna. Oczekujemy by wnętrze uważane za serce...

O kolorach w kuchni


Kuchnia to serce każdego domu. W tym pomieszczeniu spędzamy masę czasu, wykonując...

Ściana w kuchni – pięć sposobów na jej aranżację


Urządzając kuchnię stoimy przed wieloma ważnymi decyzjami. Oprócz wyboru mebli...