Patchwork i płytki imitujące beton w kuchni
Płytki w kuchni stanowią najpopularniejszy sposób wykańczania ścian i podłóg. Nic w tym dziwnego, bowiem stanowią rozwiązanie cechujące się odpornością na trudy ich eksploatacji
i wygodą w utrzymaniu czystości, ale także dużym bogactwem wyboru w zakresie wzorniczym. Obecnie wybór płytek dedykowanych kuchniom jest naprawdę obfity, więc każdy może przebierać do woli. Jednak to właśnie płytki typu patchwork i imitujące beton skradły obecnie serca większości z nas. Jak zastosować takie płytki w aranżacji kuchennej?
Patchwork kontra beton
Trendy kuchenne zmieniają się stosunkowo szybko, ale trzeba przyznać, że są pewne wzory i materiały mające w sobie wymiar ponadczasowości i są na tyle uniwersalne, że prędko nie wychodzą z mody. Takimi rozwiązaniami są właśnie płytki patchworkowe i imitujące beton. Wydawać by się mogło, że to całkowicie różne wzornictwa nacechowane innymi walorami estetycznymi, ale co ciekawe okazuje się, że doskonale łączą się ze sobą. Coraz częściej urządzając swoje wnętrza kuchenne zmierzamy w stronę stylu eklektycznego i to właśnie w jego ramach idealnie sprawdzi się zestawienie tych dwóch różnych wzorów płytek. Płytki typu patchwork kojarzą nam się z przytulnością, bogactwem wzorów i kolorów, a także ponadczasową klasyką o ozdobnym wyrazie. Natomiast beton i jego imitacje to bardziej ukłon w stronę stylu industrialnego i nowoczesnej surowości do niedawna tak pożądanej we wnętrzach domowych. Biorąc pod uwagę, że nowoczesne trendy wnętrzarskie starają się ocieplać minimalizm nie rezygnując przy tym z niego do końca, to zestawienie płytek patchwork i imitujących beton może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Płytki imitujące beton – minimalizm ponad wszystko
Ostatnie sezony w designie wnętrzarskim przebiegały pod znakiem minimalizmu i swoistej surowości wyposażenia i wykończeń wnętrzarskich. Szczególną popularnością cieszył się styl industrialny inspirowany przestrzeniami nieczynnych już fabryk i magazynów, które przekształcane były na przestronne lofty mieszkalne i pracownie. Dziś wciąż ta stylistyka cieszy się popularnością, ale staramy się ją nieco modyfikować wykorzystując surowe materiały jako bazę dla dodatków i mebli czyniących wnętrza bardziej przytulnymi i rodzinnymi. Płytki kuchenne imitujące beton wciąż cieszą się niezwykłą popularnością i wygląda na to, że prędko to się nie zmieni. Sprawdzają się one w nowoczesnych oraz minimalistycznych kuchniach, a także w kuchniach w stylu skandynawskim i hygge, wnętrzach eklektycznych, w których stanowią ciekawy sposób na przełamanie dla eleganckich mebli i bardziej wzorzystych lub kolorowych dekoracji. Odcień szarości charakterystyczny dla betonu ma bardzo wyrazisty wyraz, a jednocześnie może być uniwersalną bazą i pozwala na pełną swobodę w doborze pozostałych dodatków i wzorów mających ocieplić charakter wnętrza kuchni.
Płytki patchworkowe – czas na ocieplenie kuchni
Pomimo, że szarości i surowe materiały takie jak kamień i beton wciąż są w modzie, to we współczesnych kuchniach staramy się je traktować jako bazę dla dodatków i faktur mających ocieplić charakter aranżacji kuchennej. Biorąc pod uwagę, że płytki imitujące beton są dość surowe warto je łączyć z modnymi aktualnie wzorami patchworkowymi. Patchworkowe płytki są wzorzyste i przyciągają uwagę za sprawą marokańskich i hiszpańskich deseni. Idealnie pasują do stylu vintage, etno, scandi, boho i retro, ale coraz częściej są też sposobem na stworzenie aranżacji o modnym obecnie eklektycznym wyrazie. Patchwork ma wielki potencjał w nowoczesnych wnętrzach kuchennych, gdyż pięknie akcentuje powierzchnię ściany nad blatem lub podłogę, na której się znajdzie. Ponadto dodaje wnętrzu niebanalnego uroku i tworzy efekt ponadczasowości. Jednak decydując się na patchworkowe płytki w kuchni należy pamiętać o ważnej regule: liczy się umiar! Żeby uniknąć wizualnego przesytu i efektu chaotyczności, warto zadbać o spójność kompozycji kolorystycznej pomiędzy płytkami a pozostałymi elementami wyposażenia. Patchwork cechuje się bogatym wzornictwem i ornamentyką, więc dominuje aranżację kuchni. Dlatego najlepiej zastosować takie płytki wyłącznie na fragmencie jednej ściany. Jeżeli natomiast płytki patchworkowe mają pokrywać podłogę, wówczas należy ograniczyć dekoracyjność ścian, mebli kuchennych, a także precyzyjnie dobrać dodatki o minimalistycznym wyrazie.
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/betonowe-blaty-kuchenne-co-powinnismy-wiedziec-przed-ich-zakupem-2435.html
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/beton-w-kuchni-wady-i-zalety-rozwiazania-2930.html
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-betonie-czy-to-moze-sie-udac-1777.html
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-impregnowac-beton-architektoniczny-3110.html
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/plytki-ceglopodobne-w-kuchni-oryginalna-stylizacja-w-dobrym-guscie-1234.html
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jakie-plytki-podlogowe-do-kuchni-2769.html
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/optyczne-sztuczki-w-kuchni-czyli-jak-dobrze-dobrac-plytki-1830.html
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ksztalt-plytek-w-kuchni-sposoby-na-niebanalne-wykonczenie-scian-3111.html