Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Optyczne sztuczki w kuchni, czyli jak dobrze...

Porady


Optyczne sztuczki w kuchni, czyli jak dobrze dobrać płytki

Na finalny wygląd kuchni wpływa wiele czynników. Składa się na to podłoga, meble, dodatki... Nie da się ukryć, że ściany stanowią bardzo ważny element kuchennego pomieszczenia. Ich kolory, fakturę wybieramy według własnych upodobań lub aktualnie panujących trendów. Możemy wybrać neutralne kolory – wtedy większą uwagę skupia na sobie podłoga lub możemy zdecydować się na bardziej kontrastowe i odważne kolory. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. To tam przygotowujemy posiłki i je spożywamy, dlatego powinniśmy się w niej przede wszystkim dobrze czuć, jednak jeżeli 'coś jest nie tak', możemy to zatuszować za pomocą sprytnych sztuczek...

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

Wybór płytek – wskazana jest ostrożność
Podczas wybierania płytek należy postępować bardzo ostrożnie – i nie chodzi tutaj o delikatne oglądanie i dotykanie płytek, a o kwestię dobierania wzorów i kolorów. Niewłaściwe płytki gresowe na ścianach może bezpośrednio wpływać na wygląd kuchni a tym samym na nasze samopoczucie. Kuchnia nie może nas męczyć, drażnić czy usypiać – powinna nas uspokajać i być przyjemna dla oka. Odpowiedni dobór płytek może sprawić, że wydłużymy, poszerzymy lub pomniejszymy nasze kuchenne wnętrze. Kolorami możemy nadać kuchni chłodniejszy lub cieplejszy odbiór. To co? Jesteście ciekawi jakie triki możemy wykonać za pomocą płytek?

 

Jak zmniejszyć/powiększyć wnętrze
Wszyscy wiemy, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze – podobnie jest z płytkami. Te o jasnych kolorach sprawią, że kuchnia będzie wydawać się większa niż jest w rzeczywistości. Wybierając jasne płytki, które dodatkowo się błyszczą – w ten sposób nasza kuchnia będzie wydawać się o wiele czystsza. Analogicznie – ciemne kolory zmniejszą pomieszczenie, dlatego takie rozwiązania raczej zaleca się przy większych kuchniach.

 

Płytki na podłogę
Jeżeli chodzi o podłogę, to w przypadku małej powierzchni lepiej jest wybrać małe płytki – duże będą tworzyć wyraźne podziały, co nie sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach. Natomiast w przypadku dużych, przestronnych kuchni lepiej wybrać płytki o dużych gabarytach – mnóstwo małych płytek może wywołać wrażenie nadmiaru wszystkiego.

 

Idealne dopasowanie
Jeżeli mówimy o płytkach, to ich nieodłącznym elementem są również fugi. Ich kolor i szerokość należy dobrać do rodzaju płytek. Aby nieco ożywić zbyt monotonną płaszczyznę możemy zdecydować się na różnego rodzaju dekory takie jak mozaiki, rozety czy listwy. Pamiętajmy jednak, aby we wszystkim mieć umiar. Jeśli nasze płytki są dość strojne, to lepiej zestawić je z neutralnymi elementami. Jeżeli wybierzemy płytki o oryginalnym, wyszukanym wzorze, to powinien on znajdować się w miejscu, do którego chcemy przyciągnąć uwagę. I pamiętajmy o najważniejszym – płytki nie muszą znajdować się na całej powierzchni naszych kuchennych ścian – świetnie komponują się także w połączeniu z tynkiem, dlatego nie dajmy się presji, że cała kuchnia ma być w płytkach. Kuchnia ma się podobać przede wszystkim nam.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


7 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu


Od kilku lat, dużą popularnością cieszą się otwarte kuchni. Ten trend wnętrzarski...

Jak podłączyć zmywarkę?


Aby urządzenie myjące należycie pracowało i nie szwankowały powinniśmy nie tylko...

Jak wybrać dobry chlebak?


Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w wyborze i zakupie chlebaka, jednego z...