Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jakie płytki podłogowe do kuchni?

Porady


Jakie płytki podłogowe do kuchni?

Kuchnia jest wnętrzem, które na co dzień jest szczególnie intensywnie eksploatowane. Dlatego urządzając ją musimy pamiętać o wyborze wyłącznie trwałych, wysokojakościowych elementów wyposażenia. Także podłoga w kuchni powinna być odporna na trudy jej użytkowania oraz specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Dlatego najpopularniejszym wyborem są zazwyczaj płytki podłogowe w kuchni. Na co zwrócić uwagę wybierając płytki do swojej kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Roja

Podłoga ma znaczenie

Wykończenie podłogi w kuchni ma duże znaczenie dla kwestii użytkowych tego wnętrza, ale i sposobu odbioru jego walorów estetycznych. Podłoga w kuchni musi być przede wszystkim trwała, odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, ale także posiadać wysoką klasę odporności na ścieranie. Podczas wykonywania niezliczonych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich, podłoga narażona jest na liczne zabrudzenia, uderzenia, ale także ciągłe poruszanie się po niej na stosunkowo niewielkim obszarze. Dlatego płytki podłogowe wydają się być najlepszym wyborem, gdyż łatwo jest je utrzymać w czystości, ich estetyka nie cierpi przez częste mycie i chodzenie po ich powierzchni. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że płytki są odporne na specyficzne warunki panujące w kuchni, czyli wilgoć i ciągłe zmiany temperatury. Nie zapominajmy również, że rodzaj i estetyka wzornicza wybranej posadzki będzie rzutować na efektowność całej kompozycji aranżacji wnętrza. Podłoga stanowi swoiste tło dla pozostałych elementów wyposażenia kuchni, więc powinna z nim stylowo współgrać. W tym zakresie można iść w dwóch kierunkach. Pierwszym jest wybór podłogi, która będzie się wizualnie zlewać z pozostałymi elementami w kuchni, więc będzie uniwersalna. Natomiast drugą opcją jest zdecydowanie się na podłogę, która zdominuje estetykę aranżacji i stanie się jej najważniejszym punktem estetycznym. W takim przypadku pozostałe wyposażenie wnętrza powinno być nieco spokojniejsze pod względem estetycznym.

Najmodniejsze płytki w tym sezonie

Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór płytek podłogowych, które idealnie pasują do wnętrz kuchennych. Jednakże trzeba przyznać, że w ostatnich sezonach zdecydowany prym wiodą płytki wielkoformatowe. Co ciekawe stosowane są nie tylko w przestronnych kuchniach, ale także tych cechujących się niewielkim metrażem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nadają wnętrzu efekt większej przestronności, który współcześnie jest bardzo pożądany w aranżacjach wnętrzarskich. Popularnością cieszą się przede wszystkim płytki o jednolitych, neutralnych kolorach lub utrzymane w głębokiej czerni. Brak detali i dekorów sprawia, że stanowią one idealne tło dla pozostałych elementów wyposażenia. Modne są ponadto płytki z wzorem kamiennym, marmurowym, a także z motywami geometrycznymi. Alternatywą dla minimalistycznych płytek podłogowych są natomiast płytki z wzorami ludowymi, etnicznymi, egzotycznymi. Prym wiedzie między innymi wzór i kształt koniczyny marokańskiej, a także płytki w kształcie heksagonu tworzące na podłodze plaster miodu.

Płytki w kuchni a warunki pomieszczenia

Wybierając płytki kuchenne należy kierować się przede wszystkimi dwoma kwestiami: wielkością kuchni oraz stylem designu, który ma być przewodni dla całej aranżacji. Wielkość pomieszczenia powinna determinować rodzaj wybieranych płytek, gdyż ich kształt, kolorystyka, wzór, rozmiar oraz styl będą znacząco wpływać na to, jak cała aranżacja będzie odbierana pod względem estetycznym. Ponadto te cechy płytek wpływają także na to, czy kuchnia wydawać się będzie przestronna, czy jednak zbyt ciasna. Najważniejsza jest zasada - jasne powiększa, a ciemne pomniejsza. Jeżeli więc chcesz nadać aranżacji kuchni wrażenie większej przestronności, zdecyduj się na posadzkę utrzymaną w jasnych odcieniach. Doskonale sprawdzają się tu białe, szare i kremowe płytki. Swoistą popularnością cieszą się też płytki kamienne, które są bardzo efektowne i uniwersalne. Jeżeli natomiast kuchnia jest wystarczająco duża, by można było nieco zaszaleć, warto postawić na ciemne płytki. Będzie to też dobre rozwiązanie w przypadku kuchni otwartych na salon lub jadalnię, a także gdy posiadamy aneks kuchenny. Wówczas finezyjna mozaika, wzorzyste płytki lub ciemne kolory będą się prezentować wyjątkowo ładnie.

Styl przewodni aranżacji a wybór płytek

Planując wykończenie podłogi kuchennej oprócz wielkości i warunków pomieszczenia, musimy wziąć pod uwagę także styl przewodni. Jest to design, pod który będziemy dobierać także pozostałe elementy wyposażenia kuchni, czyli meble, sprzęty AGD, a także dekoracje i dodatki. Styl przewodni może być utrzymany w myśl tradycyjnych i zarazem klasycznych tendencji wzorniczych, jak i nowoczesnych. Ważne jest jednak, aby zachować spójność, by cała kompozycja aranżacji prezentowała się w sposób uporządkowany wizualnie. Różne konwencje stylistyczne posiadają określone kolorystyki, motywy, wzory i formy. Warto więc wybrać jedną, która pasuje do gustów domowników, by wszystkie elementy wyposażenia dobrać w jej ramach.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Okno w kuchni – jak zaplanować aranżację, by nie...


Od tego, w jaki sposób zaaranżujesz swoje domowe zacisze zależy jego...

Eko kuchnia? Jak stworzyć wystrój w stylu naturalnym


Powrót do natury to dzisiaj trend. Coraz większe grono konsumentów decyduje się na to,...

Jak wizualnie powiększyć małą kuchnię?


Małe kuchnie posiadają swoje zalety, ale mają też pewne wady. Jedną z niedogodności...