Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Solidna podstawa czyli kuchenna podłoga

ARANŻACJE


Solidna podstawa czyli kuchenna podłoga

Wydawać by się mogło, że podłoga, szczególnie w kuchni, pełni marginesową rolę. W końcu na pierwszym planie są świetnie dobrane meble, najnowszy sprzęt AGD czy designerskie dodatki. Nic bardziej mylnego! To jeden z ważniejszych elementów budujących całą stylistykę, dlatego warto zadbać by był nie tylko estetyczny ale i funkcjonalny.

Na zdjęciu: Studio Ales Meble

Zależnie od zwyczajów

Praktyczna i łatwa w utrzymaniu czystości podłoga w kuchni to prawdziwy skarb. Doceni ją każdy, kto na co dzień gotuje, a na podłodze niepostrzeżenie lądują okruszki, pryskający tłuszcz czy rozlany sok. W takim wypadku podłoga musi być odporna na zabrudzenia i częste zmywanie. Inaczej sprawa wygląda jeśli do kuchni wpadamy jedynie na poranną kawę, a przebywanie w tym pomieszczeniu należy do rzadkości. Wtedy możemy sobie pozwolić na nieco mniej trwałe, ale bardziej wyszukane wykończenie podłogi.


 

Terakota

Jednym z najlepszych materiałów na wykonanie kuchennej podłogi są płytki ceramiczne. Są nie tylko odporne na zabrudzenia, łatwe do utrzymania w czystości, poza tym nie chłoną wilgoci, są również odporne na zarysowania. Ponadto obecna rynkowa oferta jest w stanie zaspokoić większość gustów, nawet tych najbardziej wymagających. Płytki dostępne są setkach kolorów i wzorów, błyszczące i matowe, w dowolnych formatach. Jedne mogą imitować kamień naturalny, inne drewno, jeszcze inne szkło. Jeśli obawiamy się, że podłoga z płytek będzie zimna, wystarczy przed ich ułożeniem zamontować ogrzewanie podłogowe. Mając ciepło u stóp każdy będzie chciał przechadzać się po naszej kuchennej podłodze. Wadą płytek ceramicznych mogą być brudzące się fugi. Warto więc wybrać płytki, które układa się bezfugowo lub zastosować ciemną, najlepiej małochłonną fugę. Minusem terakoty jest też fakt, że spadające na nią szklane lub ceramiczne przedmioty z pewnością się potłuką w zetknięciu z twardym podłożem. Przed zakupem konkretnej kolekcji warto też sprawdzić czy wybrane płytki nie są śliskie. Ma to duże znaczenie, szczególnie w kuchni, pomieszczeniu po którym dużo chodzimy, a rozchlapana woda, czy napoje nie należą do rzadkości.

 

Drewno

Zwolennicy naturalnych materiałów z pewnością wybiorą drewnianą podłogę, i to nie tylko, jeśli ich kuchnia ma przybrać rustykalny charakter. Obecne trendy nie wykluczają mieszania i wzajemnego przenikania się materiałów i stylów, dlatego drewno na podłodze równie dobrze będzie współgrać z minimalistyczną i nowoczesną zabudową kuchenną. Decydując się na drewnianą podłogę trzeba jednak zdać sobie sprawę z faktu, że będzie ona narażana na uszkodzenia i działanie różnych czynników niszczących znacznie częściej niż w innych pomieszczeniach domu. Dlatego też producenci polecają do kuchni podłogi wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Są one trwale i odporne na uszkodzenia i wilgoć, których przecież w kuchni nie brakuje. Muszą być jednak odpowiednio zaimpregnowane i regularnie pielęgnowane. Do łask powracają też rodzime gatunki, tj. buk czy dąb. Podobnie jak ich egzotyczne odpowiedniki są dość twarde ale również wymagają stosownego przygotowania i dbałości podczas użytkowania.

 

Kamień

Kamienna podłoga w kuchni to z pewnością luksus, na który nie każdy przysłowiowy Kowalski może sobie pozwolić. Ceny kamienia nie należą do najniższych, jednak walory takiej podłogi są warte każdej złotówki. Kamień jest jednym z najbardziej trwałych materiałów, występuje przy tym w tak licznych odmianach i barwach, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swej kuchni. Jak każda podłoga, również i kamienna wymaga troski i pielęgnacji, jednak przy regularnych zabiegach i dbałości będzie nas zachwycać przez długie lata. Kamień jest jednak dość ciężki, dlatego raczej nie stosuje się go na dużych powierzchniach i na wyższych kondygnacjach. Podobnie jak terakota, może być też śliski, dlatego stosując go na podłogę nie zaleca się jego polerowania.

 

Panele

Panele laminowane ze względu na swój prosty sposób montażu i stosunkowo niską cenę należą do materiałów najczęściej stosowanych na podłogi. Jednak zamontowanie ich w kuchni nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Rysujące delikatną powierzchnię paneli okruszki, tłuszcz wsiąkający w ich strukturę, woda powodująca ich rozpulchnienie powodują, że podłoga wykonana z tego materiału może okazać się bardzo nietrwała i już po kilku miesiącach użytkowania będzie wyglądać nieestetycznie. Ponadto niektórych może denerwować stukający pogłos podczas chodzenia Jeśli jednak skuszą nas rozmaite wzory proponowane przez producentów, pamiętajmy by wybierać panele najwyższej jakości, odpowiednio zabezpieczone i o najwyższej klasie ścieralności. Być może w ten sposób przedłużymy nieco żywot naszej kuchennej podłogi.

Dużo lepszym pomysłem jest zastosowanie jako kuchennej podłogi wielowarstwowych paneli drewnianych. W przeciwieństwie do laminowanych kuzynów można je odnawiać i impregnować, układają się tak samo łatwo i dostępne są w setkach wzorów i kolorów.

 

Dwa w jednym

Jeśli jednak zależy nam na konkretnym materiale ale z różnych względów (cena, nietrwałość) nie możemy ułożyć go na całej kuchennej powierzchni, świetnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dwóch rożnych materiałów wykończeniowych. W miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia i działanie wilgoci (np. w okolicach zlewozmywaka i kuchenki) warto zastosować terakotę lub kamień, a w pozostałej części pomieszczenia, która z wiadomych względów nie będzie aż tak eksploatowana można poszaleć z drewnem, a nawet z panelami podłogowymi.

Komentarze


3.00/5 3 3
5

Czy jasna podłoga będzie się dobrze komponować z ciemnymi meblami? Podobno obowiązuje zasada mowiąca o tym, że podłoga powinna być ciemniejsza od mebli/ścian.


4

naljepsze sa panele, łatwe do czyszczenia, rzadko sie niszcza


Jeśli chodzi o kuchnie, to zdecydowanie płytki jasne gładkie badź z jakimś wzorem. Nigdy nie dałbym paneli w kuchni, ponieważ często się zdarza, że cos się wyleje, a jak wiadomo panele zaraz podniesie. Moim zdaniem panele nadają się do salonu lub pokoju, bo to tak jakby ktoś w sypialni położył płytki a w łazience, koło wanny panele.

Zobacz również


Dobry Design 2016 – studio Max Kuchnie wyróżnione


9 grudnia 2015 roku w Warszawie odbyła się gala rozdania statuetek Dobry Design 2016...

Czas ułatwić sobie życie – czyli na co zwrócić uwagę...


Urządzenie kuchni to dość trudny temat, szczególnie dla osób,...

Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania


Beton stosowany w aranżacjach wnętrzarskich cieszy się niezwykłą popularnością,...