Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Moda na styl Wabi-Sabi

Porady


Moda na styl Wabi-Sabi

Urządzając swoją kuchnię warto przyłożyć szczególne starania zarówno do kwestii funkcjonalnych i praktycznych, jak i estetycznych. Bowiem to właśnie design wnętrza będzie w znacznej mierze rzutować na tym, jak będziemy się w nim czuć na co dzień. Jednym z rozwiązań wnętrzarskich, które to umożliwia jest styl Wabi-Sabi. Ta prosta dekoracyjność o silnym związku z naturą pozwala uzyskać aranżację kuchenną o bardzo praktycznym, ale i wizualnie harmonijnym wymiarze. Sprawdź jak urządzić kuchnię w stylu Wabi-Sabi.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Wabi-Sabi to styl wnętrzarski, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest on silnie związany z japońską filozofią, która podkreśla związek pomiędzy wyglądem wnętrz, w których przebywamy a naszym samopoczuciem i sposobem funkcjonowania na co dzień. Idea ta zakłada, że piękne wnętrza sprawiają, że nasza osobowość staje się pełniejsza a my lepiej się w nich czujemy. Najlepiej styl ten definiuje wyjaśnienie jego nazwy. Bowiem słowo „wabi" oznacza prostotę, którą Japończycy bardzo cenią zarówno za jej praktyczny wymiar, jak i kojący zmysły wpływ. Natomiast „sabi" to piękno, które jest wynikiem upływającego czasu. Stąd w kuchniach urządzanych w myśl stylu Wabi-Sabi panuje ascetyczna aura, prosta i funkcjonalna dekoracyjność, a także materiały zaczerpnięte z natury. W związku z tym, kuchnia w tej stylistyce jest piękna nie dzięki wymyślnym dekorom czy wzorom, lecz za sprawą wyjątkowych przedmiotów z duszą. Wnętrza są pełne naturalnych materiałów, skromnego wzornictwa i przedmiotów mających swoją historię. Piękno tkwi tu w prostocie, naturalnych materiałach i bezpretensjonalnym wzornictwie. Kuchnia urządzona w zgodnie z japońską koncepcją powinna być więc skromna i pozbawiona zbędnych ozdobników, gdyż to naturalne materiały są dekoracyjne same w sobie.

 

Gloryfikacja elementów starych w japońskim stylu

Kuchnia w stylu Wabi-Sabi to przede wszystkim minimalizm i umiłowanie prostoty. To właśnie takie ascetyczne podejście do wzornictwa i wyposażenia wnętrza jest najbardziej charakterystyczne. Piękno tkwi w samych materiałach oraz harmonii aranżacji. Dlatego szczególnie doceniane są tu przedmioty z duszą, które są nie tylko po prostu stare co widać w ich strukturze i wyglądzie, ale przede wszystkim w tym, że mają jakąś historię. Styl ten stawia na autentyczność, odnalezienie naturalnego piękna nawet gdy dane przedmioty dotknął już wyraźny ząb czasu. Cenione są rzeczy skromne, surowe i niepowtarzalne, które są świadectwem przeszłości, tradycji i sentymentu. W stylu Wabi-Sabi nic niczego nie udaje i nic nie jest specjalnie upiększane. Jest to swoista kontra wobec współczesnego konsumpcjonizmu i masowo produkowanych przedmiotów, które nie mają głębszej wartości i są szybko wymieniane na nowe.

 

To co naturalne jest najlepsze

Styl Wabi-Sabi to umiłowanie natury, co przejawia się zarówno w wykorzystywaniu naturalnych materiałów, jak próbie uzyskania estetycznej harmonii we wnętrzu. Dlatego w kuchni w tym stylu nie można pozwolić sobie na nowoczesne tworzywa, czy materiały imitujące drewno lub kamień. Wszytko powinno być naturalne, co zagwarantuje też trwałość użytkowanych rzeczy i mebli. Meble kuchenne są wykonywane z drewna i utrzymane w naturalnej kolorystyce, by wyeksponować ten piękny surowiec. Nie boimy się tu wyraźnych sęków na strukturze ani ewentualnych pęknięć i rys, gdy już się pojawią w związku z długotrwałym użytkowaniem. Natura dla Japończyków jest źródłem siły i zdrowia, dlatego także we wnętrzach starają się okazać jej szacunek i otaczać się materiałami z niej zapożyczonymi. Oprócz drewna w kuchni w stylu Wabi-Sabi wykorzystywany jest też kamień. Zazwyczaj jest on surowy i nieoszlifowany. Dobrze się sprawdzi zarówno w postaci kamiennej podłogi, jak i jako materiał na blat roboczy. Także poszczególne akcesoria i naczynia kuchenne powinny być wykonane właśnie z drewna, kamienia lub ceramiki. Całość dopełnią ręcznie robione plecionki z wikliny, bambusowe miski i deski do krojenia. Natura przejawia się tu także w kompozycjach kolorystycznych. Dominują barwy ziemi: brązy, beże, szarości, ale również zgaszone zielenie. Dla efektu przestronności w aranżacji pojawiają się biel, kość słoniowa, écru oraz subtelne pastele.

 

Prostota i naturalność w surowej estetyce

Trzeba przyznać, że japoński styl Wabi-Sabi jest dość surowy, a wręcz ascetyczny. Nie ma tu dekoracji, zbędnych przedmiotów, ani wyszukanych wykończeń. Cała kompozycja aranżacji opiera się na naturalnych materiałach, wyłącznie praktycznych i funkcjonalnych meblach i akcesoriach, które są rzeczywiście niezbędne. Taka estetyka wydawać się może surowa i nudna, ale nic bardziej mylnego. Gdyż za sprawą drewna, naturalnych tkanin i kolorów ziemi całość zyskuje swoisty efekt przytulności, który koi nasze zmysły i prezentuje się bardzo stylowo. Proste formy pozwalają podkreślić indywidualny charakter przestrzeni i osobowość domowników.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia miejscem spotkań towarzyskich


Każde wnętrze mieszkalne ma swoje konkretne przeznaczenie i w związku z tym pełni...

Jak urządzić jadalnię?


Jadalnia jest specyficznym miejscem w domu. To tutaj wspólnie z rodziną czy...

Kuchnia w stylu rustykalnym


Styl rustykalny w aranżacji wnętrz odzwierciedla sielankę i urok życia na wsi....