Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Moda na styl Wabi-Sabi
Porady

Moda na styl Wabi-Sabi

Urządzając swoją kuchnię warto przyłożyć szczególne starania zarówno do kwestii funkcjonalnych i praktycznych, jak i estetycznych. Bowiem to właśnie design wnętrza będzie w znacznej mierze rzutować na tym, jak będziemy się w nim czuć na co dzień. Jednym z rozwiązań wnętrzarskich, które to umożliwia jest styl Wabi-Sabi. Ta prosta dekoracyjność o silnym związku z naturą pozwala uzyskać aranżację kuchenną o bardzo praktycznym, ale i wizualnie harmonijnym wymiarze. Sprawdź jak urządzić kuchnię w stylu Wabi-Sabi.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Wabi-Sabi to styl wnętrzarski, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest on silnie związany z japońską filozofią, która podkreśla związek pomiędzy wyglądem wnętrz, w których przebywamy a naszym samopoczuciem i sposobem funkcjonowania na co dzień. Idea ta zakłada, że piękne wnętrza sprawiają, że nasza osobowość staje się pełniejsza a my lepiej się w nich czujemy. Najlepiej styl ten definiuje wyjaśnienie jego nazwy. Bowiem słowo „wabi" oznacza prostotę, którą Japończycy bardzo cenią zarówno za jej praktyczny wymiar, jak i kojący zmysły wpływ. Natomiast „sabi" to piękno, które jest wynikiem upływającego czasu. Stąd w kuchniach urządzanych w myśl stylu Wabi-Sabi panuje ascetyczna aura, prosta i funkcjonalna dekoracyjność, a także materiały zaczerpnięte z natury. W związku z tym, kuchnia w tej stylistyce jest piękna nie dzięki wymyślnym dekorom czy wzorom, lecz za sprawą wyjątkowych przedmiotów z duszą. Wnętrza są pełne naturalnych materiałów, skromnego wzornictwa i przedmiotów mających swoją historię. Piękno tkwi tu w prostocie, naturalnych materiałach i bezpretensjonalnym wzornictwie. Kuchnia urządzona w zgodnie z japońską koncepcją powinna być więc skromna i pozbawiona zbędnych ozdobników, gdyż to naturalne materiały są dekoracyjne same w sobie.

 

Gloryfikacja elementów starych w japońskim stylu

Kuchnia w stylu Wabi-Sabi to przede wszystkim minimalizm i umiłowanie prostoty. To właśnie takie ascetyczne podejście do wzornictwa i wyposażenia wnętrza jest najbardziej charakterystyczne. Piękno tkwi w samych materiałach oraz harmonii aranżacji. Dlatego szczególnie doceniane są tu przedmioty z duszą, które są nie tylko po prostu stare co widać w ich strukturze i wyglądzie, ale przede wszystkim w tym, że mają jakąś historię. Styl ten stawia na autentyczność, odnalezienie naturalnego piękna nawet gdy dane przedmioty dotknął już wyraźny ząb czasu. Cenione są rzeczy skromne, surowe i niepowtarzalne, które są świadectwem przeszłości, tradycji i sentymentu. W stylu Wabi-Sabi nic niczego nie udaje i nic nie jest specjalnie upiększane. Jest to swoista kontra wobec współczesnego konsumpcjonizmu i masowo produkowanych przedmiotów, które nie mają głębszej wartości i są szybko wymieniane na nowe.

 

To co naturalne jest najlepsze

Styl Wabi-Sabi to umiłowanie natury, co przejawia się zarówno w wykorzystywaniu naturalnych materiałów, jak próbie uzyskania estetycznej harmonii we wnętrzu. Dlatego w kuchni w tym stylu nie można pozwolić sobie na nowoczesne tworzywa, czy materiały imitujące drewno lub kamień. Wszytko powinno być naturalne, co zagwarantuje też trwałość użytkowanych rzeczy i mebli. Meble kuchenne są wykonywane z drewna i utrzymane w naturalnej kolorystyce, by wyeksponować ten piękny surowiec. Nie boimy się tu wyraźnych sęków na strukturze ani ewentualnych pęknięć i rys, gdy już się pojawią w związku z długotrwałym użytkowaniem. Natura dla Japończyków jest źródłem siły i zdrowia, dlatego także we wnętrzach starają się okazać jej szacunek i otaczać się materiałami z niej zapożyczonymi. Oprócz drewna w kuchni w stylu Wabi-Sabi wykorzystywany jest też kamień. Zazwyczaj jest on surowy i nieoszlifowany. Dobrze się sprawdzi zarówno w postaci kamiennej podłogi, jak i jako materiał na blat roboczy. Także poszczególne akcesoria i naczynia kuchenne powinny być wykonane właśnie z drewna, kamienia lub ceramiki. Całość dopełnią ręcznie robione plecionki z wikliny, bambusowe miski i deski do krojenia. Natura przejawia się tu także w kompozycjach kolorystycznych. Dominują barwy ziemi: brązy, beże, szarości, ale również zgaszone zielenie. Dla efektu przestronności w aranżacji pojawiają się biel, kość słoniowa, écru oraz subtelne pastele.

 

Prostota i naturalność w surowej estetyce

Trzeba przyznać, że japoński styl Wabi-Sabi jest dość surowy, a wręcz ascetyczny. Nie ma tu dekoracji, zbędnych przedmiotów, ani wyszukanych wykończeń. Cała kompozycja aranżacji opiera się na naturalnych materiałach, wyłącznie praktycznych i funkcjonalnych meblach i akcesoriach, które są rzeczywiście niezbędne. Taka estetyka wydawać się może surowa i nudna, ale nic bardziej mylnego. Gdyż za sprawą drewna, naturalnych tkanin i kolorów ziemi całość zyskuje swoisty efekt przytulności, który koi nasze zmysły i prezentuje się bardzo stylowo. Proste formy pozwalają podkreślić indywidualny charakter przestrzeni i osobowość domowników.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia górala, czyli aranżacja Twojej nowej kuchni


Każdy chciałby, aby jego dom 'miał klimat'. Poszczególne pomieszczenia mogą...

Solidna podstawa czyli kuchenna podłoga


Wydawać by się mogło, że podłoga, szczególnie w kuchni, pełni marginesową rolę. W...

Uzupełnienie minimalizmu, czyli wyspa w nowoczesnej białej...


Biel w kuchni od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością. Nie ma się jednak co...