Kącik do jedzenia w niewielkiej kuchni
Urządzanie małej, ale praktycznej i wygodnej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Duże pomieszczenia dają znacznie więcej możliwości aranżacyjnych i narzucają mniej ograniczeń. Jednak w każdym domu czy mieszkaniu, niezależnie od metrażu, przyda się przytulne miejsce na szybką poranną kawę czy śniadanie na dobry początek dnia. Jak je wygospodarować z niewielkiej kuchni?
Jak go urządzić?
Wbrew pozorom mamy do dyspozycji wiele ciekawych propozycji i patentów zaaranżowania jadalnianego kącika nawet w niewielkiej kuchni. W przypadku aneksów kuchennych świetnym rozwiązaniem może się okazać mały barek, w sam raz na krótką pogawędkę i szybki posiłek. Jeżeli jednak dysponujemy zamkniętym pomieszczeniem, wówczas warto pokusić się o nieco bardziej zaawansowane projekty, jak na przykład ukryty w szafce blat stołu. Równie dobrze da się wykorzystać kuchenną wyspę, która w prosty sposób przeobrazi się w idealne miejsce na posiłek. Wystarczy zakupić stołki barowe (hokery) o odpowiedniej wysokości, nie zapominając o tym, aby kształtem i kolorystyką wpasowały się w przyjętą stylistykę pomieszczenia. Kolejnym szybkim i stosunkowo niedrogim sposobem będzie przedłużenie istniejącego blatu roboczego. Przekształci się w miejsce do odpoczynku lub mini jadalnię, jeśli dostawimy obok wystarczająco wysokie krzesła. Na etapie planowania należy jednak pamiętać, by zapewnić również miejsce na nogi. Być może kącik ten powstanie kosztem dodatkowych szafek, bądź też będą one płytsze niż standardowe, co w małej kuchni ma ogromne znaczenie.
Stoliczku ukryj się
Jeżeli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, aby wstawić malutki stolik i przynajmniej dwa krzesła, także istnieje kilka ciekawych opcji do rozważenia. Jeśli kuchnia jest wąska, ale jednocześnie długa, wówczas najłatwiej będzie wygospodarować wolną przestrzeń na końcu tak zwanego ciągu roboczego. Zazwyczaj jest to strefa na wprost wejścia i pod oknem. Okrągły stolik nie będzie przeszkodą w swobodnym poruszaniu się, ani też domownicy nie będę zahaczać o ostre krawędzie. Świetną alternatywą okazać się może stolik na kółkach, które zgodnie z aktualną potrzebą możemy swobodnie przestawiać lub usunąć z pomieszczenia, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na możliwość zablokowania kółek, żeby uzyskać stabilny stół czy przedłużenie blatu roboczego.
Gdy nie ma możliwości wstawienia nawet małego stoliczka, warto poszukać innych rozwiązań, na przykład w postaci chowanych blatów roboczych. Nie muszą być wykorzystywane jedynie zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Równie dobrze sprawdzą się w roli miejsca do przygotowania, jak i spożywania posiłku. Jednym z takich projektów może być mocowany bezpośrednio do ściany uchylny, półokrągły lub prosty i wąski jak półka, blat. Podobny efekt uzyskamy również poszerzając parapet a dostawiane krzesła zajmą mniej miejsca jeśli wybierzemy te składane. Łatwiej je przechowywać, ukryć czy nawet powiesić na ścianie, jeżeli tylko mamy taką możliwość.
Funkcjonalny styl
Decydując się na wydzielenie jadalnianego kącika nie zapominajmy o całości aranżacji kuchennej zabudowy. Najłatwiejszym rozwiązaniem, chociaż może nie najciekawszym, będzie urządzenie go zgodnie z pierwotną stylistyką pomieszczenia. Warto, w granicach dobrego smaku i gustu, pobawić się kolorystyką. Ciekawe, żywe akcenty dodatkowo wprowadzą dawkę pozytywnej energii, której tak potrzebujemy szczególnie z samego rana do śniadania i filiżanki kawy. Oświetlenie również daje nam szerokie pole manewru. Najczęściej jednak sięgamy po sprawdzone wiszące lampy, które dają odpowiednią ilość światła zarówno do pracy, jak i w czasie relaksu z rodziną przy wspólnym posiłku.
Kuchnia urządzona ze smakiem nie musi być nudna. Pojawia się coraz więcej propozycji aranżacji łączących w sobie różne style, często pozornie do siebie niepasujące. Przezroczyste krzesła ze sztucznego tworzywa idealnie wkomponują się w tradycyjną stylistykę i ożywią nieco jej sielski charakter. Podobnie w odwrotną stronę. Nowoczesna kuchenna zabudowa z pewnością polubi towarzystwo starych, wysłużonych mebli lub nowych, ale celowo poddanych zabiegom mającym na celu ich wizualne postarzenie. Tego typu działania, jeżeli możemy sobie na nie pozwolić w ograniczonej małą powierzchnią kuchni, nadadzą jej niepowtarzalnego uroku i sprawią, że będzie to ulubione miejsce nie tylko domowników, ale również przyjaciół czy znajomych.