Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Rolety dzień - noc z firankami w kuchni

Porady


Rolety dzień - noc z firankami w kuchni

Podczas urządzania kuchni musimy zadbać o jej walory praktyczne, jak i estetyczne. Dzięki temu przebywanie w jej wnętrzu stanie się czystą przyjemnością, a wykonywanie prac kuchennych i biesiadowanie przy wspólnym stole jeszcze bardziej komfortowe. Jednym z obszarów w kuchni, o którym nie należy zapomnieć podczas planowania aranżacji jest okno. To w jaki sposób wykończymy dekorację okienną będzie miało wpływ zarówno na wizualny odbiór całej kompozycji wnętrza, jak i na kwestie praktyczne, gdyż rolety i firany regulują przepływ naturalnego światła. Jednym z popularnych rozwiązań są obecnie rolety typu dzień – noc. Sprawdź, jak je modnie łączyć z firankami lub zasłonami oraz jakie są największe zalety takiej dekoracji okiennej.

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Dekoracja okienna i jej potencjał

Planując aranżację swojej wymarzonej kuchni musimy zwrócić uwagę i zadbać o wiele istotnych detali. Wnętrze to jest bowiem specyficzne, gdyż musi łączyć w sobie trzy kluczowe aspekty: funkcjonalność, komfort oraz estetykę. Biorąc pod uwagę, że w kuchni spędzamy na co dzień sporo czasu, warto zadbać by była ona dopracowana w każdym najmniejszym szczególe. Dlatego nie zapominajmy o dekoracyjności oraz wizualnej stronie tego pomieszczenia. Okno w kuchni ma duży potencjał pod względem estetyki i może rzutować na sposób postrzegania całej aranżacji. Nie zapominajmy też jednak, że to jaką dekorację okienną wybierzemy będzie miało również wpływ na to, ile światła naturalnego będzie wpadać do pomieszczenia. Rolety, firany, zasłony mają także inne zastosowanie praktyczne, które często jest dla wielu osób kluczowe. Chodzi oczywiście o możliwość uzyskania poczucia większej intymności w pomieszczeniu. Wyposażając okno w rolety typu dzień – noc lub inne formy oprawy, zyskujemy pewność, że nikt z zewnątrz nas nie widzi, co daje poczucie większej swobody i komfortu. Rolety dzień – noc to rozwiązanie, które pozwala uzyskać wrażenie intymności i oddzielić się od tego, co się dzieje za oknem, ale jednocześnie nie blokują zbyt wiele światła wpadającego do wnętrza.

Na jakiej zasadzie działają rolety dzień – noc?

Rolety dzień – noc różnią się od tradycyjnych tym, że ich powierzchnia nie jest jednolita, lecz tworzy ją połączenie dwóch tkanin zestawionych w poziome pasy. Pasy są ułożone naprzemiennie, przy czym jeden jest transparentny, a drugi zaciemniający. Materiał rolety można częściowo lub w całości przesunąć do góry, by odsłonić całe okno. Jednak ich cechą charakterystyczną jest to, że można także dowolnie sterować ułożeniem pasów. W efekcie zyskujemy możliwość regulowania poziomu nasłonecznienia w kuchni. Gdy chcemy, aby w kuchni było jasno, lecz by nie było widać jej wnętrza zza okna, to ustawiamy pasy transparentne, które działają tak samo jak firanka. Natomiast w przypadku, gdy chcemy uzyskać efekt zaciemnienia, przesuwamy roletę tak, by ciemniejsze pasy nachodziły na siebie.

Jak łączyć rolety dzień – noc z firankami?

W kuchniach urządzonych w sposób skrajnie minimalistyczny rolety dzień – noc będą się dobrze prezentować jako jedyna oprawa okna. Jednakże, jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu swoistej przytulności lub by aranżacja nabrała bardziej dekoracyjnego wyrazu, wówczas rolety warto zestawić z firankami i zasłonami. Bez firanek lub zasłonek okno mogłoby wyglądać na zbyt puste, a to z kolei zepsuje nawet najbardziej dopracowaną pod kątem estetycznym aranżację kuchenną. Musimy też pamiętać, że w sytuacjach, gdy rolety będą całkowicie podwinięte do góry, to okno zostałoby zupełnie puste i przez to niezbyt efektowne. W takiej sytuacji firanki będą bardzo wskazane – szczególnie, jeśli przez okno mogą zaglądać osoby przechodnie lub sąsiedzi. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy wybrać firanki czy rolety, to zalecamy by zdecydować się na jedno i drugie, gdyż te rozwiązania się nie wykluczają wzajemnie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie firanki będą pasować do rolet dzień-noc. Najlepszym pomysłem jest wybór firanek gładkich i o delikatnej dekoracyjności, bez dodatkowych upięć czy znaczących ozdób. Firanki idealnie skomponują się z roletami dzień – noc, gdyż te posiadają bardzo uniwersalny wygląd. Dzięki temu łatwo można je dopasowywać zarówno do firanek, jak i zasłon.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Inspiracja starych loftów – czyli kuchnia w stylu...


Od pewnego czasu dużą popularnością w kuchni cieszy się styl industrialny. Jest to...

Jakie dodatki wybrać do kuchni w stylu retro?


Kuchnia retro wprowadza nas w klimat ubiegłych lat. To kuchnia stylizowana na kuchnię...

W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...