Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kolory w kuchni, które wpływają na apetyt

Porady

Kolory w kuchni, które wpływają na apetyt

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem, w którym spędzamy na co dzień sporo czasu. Przygotowujemy w niej posiłki, sprzątamy, a także toczymy przyjemne rozmowy z bliskimi przy kuchennym stole podczas spożywania aromatycznych potraw. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że to w jakich kolorach urządzone jest wnętrze znacząco wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i apetyt. Jakie kolory w kuchni wpływają na naszą chęć spożywania posiłków?

Psychologia kolorów – na czym polega?
Psychologia kolorów to dział psychologii zajmujący się wpływem kolorów na nasze życie. Według założeń psychologii kolorów, barwy którymi otaczamy się na co dzień mają realny wpływ na to jakie jest nasze samopoczucie, nastrój do działania, a nawet zdolność koncentracji. Jak wskazują liczne badania kolory mają również znaczenie w zakresie odczuwania apetytu. Niektóre kolory działają na nas hamując apetyt, a inne go pobudzając. Dlatego tak istotne jest, jakie kolory dominują w kuchni, a także w jadalni.

Jak oddziaływać na apetyt kolorem?
Dobierając kolorystykę mebli kuchennych, dekoracji, a także ścian i podłóg warto zadbać o to, by kompozycja była spójna i współgrała z przyjętym stylem wnętrzarskim. W tak dopracowanym wnętrzu poczujemy się dobrze i przytulnie. Natomiast jakie kolory wpływają na apetyt w określonym stopniu? Osoby myślące o zrzuceniu kilku nadprogramowych kilogramów za pomocą zmniejszenia swojego apetytu z pewnością zainteresuje, że powinny otaczać się w kuchni odcieniami szarości, czerni oraz koloru niebieskiego i głębokiego granatu. Natomiast kolory, które pobudzają apetyt to przede wszystkim: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, a także czysta biel.

Wnętrze uniwersalne kolorystycznie
Oczywiście koncepcja psychologii kolorów dotyczy wnętrz, w których dane kolory dominują. Jeżeli stanowią zaledwie akcent lub występują w postaci dekoracji, wówczas ich wpływ nie będzie odczuwalny w codziennym funkcjonowaniu domowników. Warto jednak pamiętać, że w kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia i już na etapie planowania jej aranżacji, warto przeanalizować kwestię kompozycji kolorystycznej. Czasem bowiem okazuje się, że wnętrza są przesycone kolorami niekorzystnie wpływającymi na samopoczucie lub apetyt i w związku z tym dłuższe przebywanie w nich działać będzie na nas niekorzystnie. Aby tego uniknąć należy wybierać jako kolorystyczny moty przewodni odcienie pozytywnie wpływające na nasze zmysły, a barwy o niekorzystnym wpływie ograniczyć wyłącznie do detali i drobiazgów.

Zobacz również

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Zatkana dysza - możliwe przyczyny Spryskiwacze w zmywarce to dwa elementy, z których pod...

Jak tanio kupić mikser? Podpowiadamy jak kupować, żeby nie żałować!

Jak tanio kupić mikser? Podpowiadamy jak...

Przed zakupem jakiegokolwiek miksera, należy zastanowić się, czego będziemy oczekiwać od tego...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena