Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kolory w kuchni, które wpływają na apetyt

Porady


Kolory w kuchni, które wpływają na apetyt

Kuchnia jest wnętrzem, w którym spędzamy na co dzień sporo czasu. Przygotowujemy w niej posiłki, sprzątamy, a także toczymy przyjemne rozmowy z bliskimi przy kuchennym stole podczas spożywania aromatycznych potraw. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że to w jakich kolorach urządzone jest wnętrze znacząco wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i apetyt. Jakie kolory w kuchni wpływają na naszą chęć spożywania posiłków?

Na zdjęciu: Studio Mebli Chome.Studio

Psychologia kolorów – na czym polega?


Psychologia kolorów to dział psychologii zajmujący się wpływem kolorów na nasze życie. Według założeń psychologii kolorów, barwy którymi otaczamy się na co dzień mają realny wpływ na to jakie jest nasze samopoczucie, nastrój do działania, a nawet zdolność koncentracji. Jak wskazują liczne badania kolory mają również znaczenie w zakresie odczuwania apetytu. Niektóre kolory działają na nas hamując apetyt, a inne go pobudzając. Dlatego tak istotne jest, jakie kolory dominują w kuchni, a także w jadalni.

 

Jak oddziaływać na apetyt kolorem?


Dobierając kolorystykę mebli kuchennych, dekoracji, a także ścian i podłóg warto zadbać o to, by kompozycja była spójna i współgrała z przyjętym stylem wnętrzarskim. W tak dopracowanym wnętrzu poczujemy się dobrze i przytulnie. Natomiast jakie kolory wpływają na apetyt w określonym stopniu? Osoby myślące o zrzuceniu kilku nadprogramowych kilogramów za pomocą zmniejszenia swojego apetytu z pewnością zainteresuje, że powinny otaczać się w kuchni odcieniami szarości, czerni oraz koloru niebieskiego i głębokiego granatu. Natomiast kolory, które pobudzają apetyt to przede wszystkim: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, a także czysta biel.

 

Wnętrze uniwersalne kolorystycznie


Oczywiście koncepcja psychologii kolorów dotyczy wnętrz, w których dane kolory dominują. Jeżeli stanowią zaledwie akcent lub występują w postaci dekoracji, wówczas ich wpływ nie będzie odczuwalny w codziennym funkcjonowaniu domowników. Warto jednak pamiętać, że w kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia i już na etapie planowania jej aranżacji, warto przeanalizować kwestię kompozycji kolorystycznej. Czasem bowiem okazuje się, że wnętrza są przesycone kolorami niekorzystnie wpływającymi na samopoczucie lub apetyt i w związku z tym dłuższe przebywanie w nich działać będzie na nas niekorzystnie. Aby tego uniknąć należy wybierać jako kolorystyczny moty przewodni odcienie pozytywnie wpływające na nasze zmysły, a barwy o niekorzystnym wpływie ograniczyć wyłącznie do detali i drobiazgów.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak unikać błędów urządzając kuchnię?


Dopieszczona w każdym calu, funkcjonalna, ergonomiczna kuchnia to marzenie nie tylko...

Jakie dodatki scandi do kuchni?


Kuchnia w stylu skandynawskim ma łączyć w sobie dwie cechy: wygodę i funkcjonalność....

Piękna aranżacja kuchenna w stylu glamour. Jak ją...


Dom jest miejscem w którym odpoczywamy i się wyciszamy po ciężkim dniu....