Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia w stylu chippendale. Klasyczność plus...

Porady


Kuchnia w stylu chippendale. Klasyczność plus nowoczesność

To, w jaki sposób wyposażysz poszczególne wnętrza domowego użytku ma niesamowicie duże znaczenie, bowiem od aranżacji konkretnych pomieszczeń zależy wizerunek Twój, jako gospodarza domu. Jeszcze jakiś czas temu, zwłaszcza w aspekcie urządzania lokum kuchennego mającego przeznaczenie typowo robocze, konsumenci kierowali się zasadą ergonomii oraz praktyczności. Oczywiście te cechy są niesamowicie istotne, ale nie możemy zapominać również o estetyce. W kuchni stylowo zaaranżowanej będziemy czuć się przytulnie, swojsko i przyjemnie. Jednym z typów wystroju, jaki króluje od lat, nie wychodząc z mody okazuje się dekoracja chippendale.

Na zdjęciu: Studio A&A

Na cześć słynnego meblarza


Zazwyczaj style wyposażenia wnętrz domowych nazywane są od konkretnych regionów, z których zaczerpnięte zostały inspiracje zdobnicze. Niekiedy także określa się je imionami legendarnych królów czy wybitnych znamienitości. Wyjątkiem od tej reguły okazuje się natomiast aranżacja chippendale, której tajemniczo brzmiąca nazwa nawołuje do Thomasa Chippendale'a – angielskiego stolarza artystycznego. Ebenista, bo takim mianem definiuje się projektanta gustownego asortymentu meblowego, wywodził się z rejonów Londynu. Żył w wieku osiemnastym, specjalizując się w opracowywaniu różnorodnych kompozycji niesamowicie precyzyjnych zestawów meblowych, jakie odznaczały się niebywałą skrupulatnością wykończenia, oryginalnością i dbałością o najdrobniejszy detal. Były połączeniem praktyczności i komfortu z ogromną estetyką i elegancją. W swych nietuzinkowych kompozycjach meblowych Chippendale wiązał ze sobą kilka charakterystycznych nurtów takich jak styl chiński, barok czy gotyk. W jego rękodziełach meblarskich pojawiały się także elementy typowe dla rokoko. Mieszał wyżej wymienione trendy, wprowadzał do nich swoje autorskie idee i pewne modyfikacje, co zaowocowało wyodrębnieniem się jego personalnego stylu aranżacyjnego, jaki przetrwał po dziś dzień. Wystrój ten znakomicie prezentuje się zarówno w mieszkaniach usytuowanych w nowoczesnych blokach, starodawnych kamienicach, jak również standardowych domach jednorodzinnych. Co więcej, jest to estetyka świetnie nadająca się do dekorowania przestronnych salonów, jak i klasycznych gabinetów czy nawet małych pomieszczeń kuchennych.

 

Czym się wyróżnia?


Charakteryzowany styl opiera się na zastosowaniu szlachetnych materiałów, w szczególności przepięknego drewna mahoniowego. Delikatnie błyszczące, wypolerowane, nieco czerwonawe barwą od lat uchodzi za symbol luksusu. Znakomicie sprawdza się, jako tworzywo służące do wytwórstwa wytwornych kredensów, pięknych szaf czy masywnych stołów jadalnianych. Równie chętnie korzysta się w aranżacji chippendale z ładnie usłojonego orzechu. Meble z litego drewna stanowiące wyposażenie wnętrz kuchennych to nie tylko praktyczny asortyment, z którego korzysta się w codziennych, rutynowych obowiązkach domowych, ale także przepiękna ozdoba, sprawiająca, że kuchnia staje się wizytówką mieszkania. Stolarze projektujący meble w oparciu o nurt zapoczątkowany przez Chippendale gustują też nierzadko w hebanie czy nawet drewnie różanym. Elementy meblowe wyróżnia niesamowicie urozmaicona dekoracyjność. Komplety wyposażające kuchnie są przede wszystkim pełne rozlicznych rzeźbień. Nierzadko pokrywa je laka czy masa perłowa. W sklepach z antykami można natrafić na niespotykane dzieła sztuki w postaci chippendale'owych kredensów odznaczających się dekoracyjnymi ażurami. Akcesoria w tym stylu mają opływowe linie, są wyrafinowane w swych kształtach i niepospolite.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kilka tworzyw w jednym wnętrzu


Na przestrzeni czasu konsumenci rynku meblarskiego stali się coraz bardziej wybredni....

Urządź kuchnię w stylu retro!


Brakuje Ci pomysłu na kuchnię? Kuchnia w stylu retro, może okazać się idealnym i...

Kredens kuchenny w roli głównej


Większość z nas kojarzy go z babciną zastawą i smakołykami, których zawsze było...