Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Podgrzewana podłoga w kuchni

Porady

Podgrzewana podłoga w kuchni

Ulubione0

Brak widocznych elementów wchodzących w skład instalacji grzewczej często przesądza o wyborze ogrzewania podłogowego. Komfort użytkowania i przyjemne odczucia pod stopami to dodatkowe argumenty przemawiające za rezygnacją z tradycyjnych grzejników. Czy ten rodzaj ogrzewania sprawdzi się również w kuchni?

Oszczędność i komfort

 

W przypadku ogrzewania podłogowego niezmiernie ważna jest możliwość dostosowania temperatury panującej w pomieszczeniach do potrzeb członków rodziny. Biorąc pod uwagę aspekt fizjologii człowieka, ten typ ogrzewania również jest dobrze oceniany. Wiąże się to z pionowym rozkładem temperatur. Rozgrzewana przez druty oporowe bądź rury z wodą podłoga oddaje nam swoje ciepło na zasadzie promieniowania. Cieplejsza podłoga powoduje, że organizm człowieka oddaje mniej ciepła na zewnątrz, tym samym również potrzebujemy go mniej, aby nie było nam zbyt zimno.
Dzięki takiemu zjawisku wystarczy utrzymać temperaturę pomieszczeń na poziomie niższym o około 20C niż w przypadku zastosowania tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, czyli grzejników królujących jeszcze w wielu domach. Dodatkowo nie zachodzi cyrkulacja powietrza, czyli jego unoszenie się, więc osoby uczulone na kurz mogą bez obaw i konsekwencji przebywać w tak ogrzewanym pomieszczeniu. Ewentualne pojawienie się kurzu nie będzie dla nich tak groźne, ponieważ jest on mniej drażniący, gdyż przy ogrzewaniu podłogowym nie będzie przypiekany na powierzchni grzejnej.

 

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?

 

Do wyboru mamy ogrzewanie podłogowe wodne oraz elektryczne. To pierwsze jest znacznie chętniej wybierane ze względu na niższe koszty eksploatacji. Chociaż w tym przypadku musimy liczyć się z zakupem droższej instalacji i bardziej kłopotliwym montażem. Jeżeli przy tym zdecydujemy się na zasilanie takiej wodnej instalacji przy wykorzystaniu kotła na któryś z tanich rodzajów paliwa, na przykład na gaz ziemny, drewno lub węgiel, w porównaniu z alternatywnym zużyciem energii elektrycznej zauważymy dużą różnicę w kosztach eksploatacji, często nawet dwukrotną. Z tej racji, że prąd jest drogi, musimy rozważyć która opcja będzie dla nas najbardziej opłacalna. Montaż ogrzewania wodnego jest droższy, ponieważ zakup mat i kabli grzejnych nie wymaga aż tak dużych nakładów finansowych. Potrzeba ewentualnych poprawek już po wykonaniu montażu znacznie częściej pojawia się przy instalacji wodnej – ze względu na wyższy stopień skomplikowania. Błędy przy montażu ogrzewania elektrycznego pojawiają się rzadziej i są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Niewątpliwą zaletą podłogowego ogrzewania elektrycznego jest również możliwość bezproblemowego dogrzewania mieszkania w okresach przejściowych, jak wiosna czy jesień. Ogrzewanie wodne wymaga uruchomienia instalacji c.o. Podobnie rzecz wygląda z dogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń, w tym właśnie kuchni czy nawet łazienki, aby częściowo wyeliminować tak nieprzyjemny dla naszych stóp efekt zimnej posadzki. Ogrzewanie elektryczne okaże się zbyt kosztowne, jeśli planujemy wykorzystać ten system w całym mieszkaniu.

 

W jakim pomieszczeniu?

 

Ogrzewanie podłogowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia. Powierzchnia grzejna nagrzewa się bardzo długo, ale również po wyłączeniu źródła zasilania na długo pozostaje ciepła. Nie sprzyja to wykorzystaniu takiej metody w pomieszczeniach, które użytkujemy okresowo. Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego musimy się liczyć również z tym, że powierzchnia podłogi – jako przewodnik ciepła, nie może być w dużej części zastawiona meblami. Jeżeli już pojawia się zabudowa, najlepiej zainwestować w meble ustawiane na nóżkach o wysokości przynajmniej 10 centymetrów. Ze względu na liczne ograniczenia jest to metoda ogrzewania najczęściej stosowana w kuchni i łazience, natomiast w pozostałej części domu montuje się tradycyjne grzejniki konwekcyjne.

Zobacz również

Wszystkiego dobrego od Max Kuchnie

Wszystkiego dobrego od Max Kuchnie

Każdy z nas w tym wyjątkowym czasie snuje plany na Nowy Rok. Robi podsumowania ostatnich...

IF Design Award dla piekarników z linii Frames by Franke

IF Design Award dla piekarników z linii Frames by...

Modele piekarników FS 913 P, FS 913 M oraz FS 982 M stanowią połączenie bezkompromisowej formy z...
Komentarze (1)
1
Gość
TonyS
2015-09-23 11:56:05

Mam ogrzewanie podłogowe w łazience i muszę przyznać, że ta inwestycja była strzałem w dzisiątkę. Żaden grzejnik nie zapewni tego komfortu, jaki daje ogrzewanie podłogowe. Oszczędność też jest ważna, jednak w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na różnicę w komforcie właśnie. Jest zdumiewajaca! Teraz czas na kuchnie. :P

Twój komentarz
Ocena