Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Wykończenie ściany w kuchni – kilka...

Porady


Wykończenie ściany w kuchni – kilka najciekawszych rozwiązań

Już dawno odeszło do lamusa stereotypowe myślenie, że pomieszczenie kuchenne powinno być wyłącznie praktyczne. Oczywiście funkcjonalność w przypadku akurat tej części naszego domowego obiektu jest jak najbardziej nadrzędna, ale to nie jedyna cecha, jaką powinna odznaczać się współczesna kuchnia. Dziś dekoratorzy wnętrz zwracają szczególną uwagę na umiejętne połączenie ergonomii z estetyką. O stylu urządzenia tego lokum naszych czterech kątów przesądzi zwłaszcza rodzaj wykończenia. Poniżej krótki opis najpopularniejszych metod zdobnictwa.

Na zdjęciu: Studio Kapi Inowrocław

Płytki


Kafelki na ścianę w kuchni? Nic nowego! To fakt, można całkiem śmiało wysunąć stwierdzenie, iż ten rodzaj materiału do zdobnictwa murów kuchennych jest dziś wręcz standardem. Płytki, zwłaszcza ceramiczne, uchodzą za tworzywo ponadczasowe, niemal uniwersalne. Dostępne są w przeróżnych wariantach wzorniczych, kolorystycznych oraz różnorodnych wymiarach. To pozwala na nieskończone możliwości wystroju kuchni, tworząc dekoracje idealnie zgodne z naszym poczuciem gustu oraz zasobnością portfela. Charakteryzowane płytki są rozwiązaniem na każdą kieszeń, gdyż istnieje silne zróżnicowanie cenowe w zakresie tego rodzaju materiału wykończeniowego. Bogate wzornictwo to jednakże nie wszystko, co skłania konsumentów do inwestycji w kafelki. Są one także niesamowicie praktyczne jako surowiec wykładany na kuchenne ściany. Po pierwsze, są wytrzymałe oraz trwałe, co przesądza o ich długotrwałości, a po drugie są odporne na wysoką temperaturę i niepodatne na wodę, co sprawia, że nie wyblakną, nie zaplamią się, nie odlepią, gdy je przypadkowo zalejemy. Co więcej, ze względu na dostępność wersji płytek wielkoformatowych, drobniutkich czy też mozaikowych, świetnie ten typ materiału wykończeniowego sprawdzi się we wszelkich obiektach kuchennego użytku.

 

Ozdobny tynk


Dekoracyjny, ale w zupełnie innym stylu niż wyżej charakteryzowane płytki ceramiczne, jest tynk ozdobny nadający się świetnie do wykończenia murów pomieszczenia roboczego, jakim jest kuchnia. To niebanalna alternatywa wobec standardowych farb, które już dawno przestały zaspokajać potrzeby coraz bardziej wymagających konsumentów, chcących wykreować nietypowe aranżacje kuchenne. To także nietuzinkowy zamiennik dużo mniej trwałej tapety. Dekoracyjne tynki są cienkowarstwowe. Producenci proponują akrylowe mieszanki, dzięki którym można uzyskać efekt strukturalnej powierzchni. Zanim jednak zaczniemy kłaść tynk dekoracyjny, konieczne jest dokładne zadbanie o ściany. Muszą być wyszpachlowane, wyrównane oraz gładkie. Nie mogą być na nich również żadne pozostałości po starych farbach.

 

Klasyczne emulsje


Ceniący przywiązanie do klasyczności, z pewnością będą zadowoleni z efektów wizualnych, jakie da się uzyskać po naniesieniu na ściany kuchenne tradycyjnych farb. Rzecz jasna farba farbie nierówna, zatem przed wyborem konkretnej emulsji warto zrobić gruntowną selekcję, skupiając się nie tyle na cenie produktu, co przede wszystkim na jego jakości i właściwościach. Na chwilę obecną można przebierać w rozlicznych odcieniach kolorystycznych farb dostępnych na rynku asortymentu wykończenia wnętrz. To natomiast pozwala na nadawanie murom w kuchni dowolnych barw, więc możemy swobodnie puścić wodze fantazji i aranżować lokum robocze zgodnie ze swymi preferencjami. Na pewno trafnym zakupem będzie inwestycja w emulsje wodoodporne, które będą nie tylko ładnie prezentowały się na ścianach kuchennych, ale także będą tworzyły wytrzymałą powłokę wykończeniową. Warstwa takiej emulsji na ścianie pozwoli uchronić ją przed nadmierną wilgocią, przed pojawieniem się pleśni czy nieestetycznymi zaciekami powstałymi przez ciągłe chlapanie wodą. Podobnie jak w przypadku tynku dekoracyjnego, także zanim naniesiemy na mury standardowe farby, warto zlikwidować wszelkie ubytki w ścianach, które po pomalowaniu emulsją zostałyby nieestetycznie uwypuklone.

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
monia

pomysł z wykończeniem kuchni cegłami jest po prostu świetny. kuchnia zyskuje zupełnie innego charakteru.

Zobacz również


Mozaika do kuchni – sposób na praktyczne i eleganckie...


Mozaika nie jest zarezerwowana jednie dla luksusowych pomieszczeń, chociaż trzeba...

Kuchnia w stylu greckim


Przywołując na myśl wakacyjne skojarzenia z malowniczymi krajobrazami Grecji, oczami...

Sposoby na wykończenie ściany nad blatem kuchennym


Ściany nad blatem kuchennym to wymagające miejsca z punktu widzenia aranżacji kuchni....