Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia jak z lat dwudziestych. O artystyczności...

Porady


Kuchnia jak z lat dwudziestych. O artystyczności i awangardzie w aranżacji wnętrz

Uniwersalność w zakresie dekoratorstwa pomieszczeń mieszkalnych wydaje się być niemożliwa. Bo jak trzymać się przez lata tego samego aranżu, kiedy co chwilę pojawiają się nowe trendy? Wbrew pozorom jest jednak możliwość urządzenia wnętrza funkcjonalnie i estetycznie, ale również z duchem dawnym lat. Satysfakcjonujący efekt pozwoli osiągnąć styl Art Deco.

Blisko wiek tradycji


Styl Art Deco zrodził się w latach dwudziestych minionego stulecia, stanowiąc przełom w powojennych aranżacjach lokali mieszkalnych, w tym zwłaszcza kuchni, które były wówczas z reguły ciasne, mało eleganckie i ponure. Motywy dekoracyjne typowe dla Art Deco dało się dostrzec przede wszystkim w sferze dawnego meblarstwa. Patrząc na zestawy produkowane w ówczesnych czasach, które zaliczane są do charakteryzowanego nurtu designerskiego, śmiało można wysunąć stwierdzenie, że Art Deco cechował się niemal rękodzielnictwem. Tworzone elementy meblowe były przepięknie zdobione, mocno rzeźbione, przypominając niemal istne dzieła sztuki. Ta wytworność oraz gustowność okazały się na tyle istotnymi czynnikami, że Art Deco przetrwało dekady, będąc stylem, który ma swoich zwolenników po dziś dzień. Mimo wiecznie zmieniającej się mody, dekoratorstwo czterech ścian w tym designie nadal jest na topie, co wynika głównie z faktu, że opisywany nurt jest niesamowicie oryginalny. Pełno w nim zarówno mebli funkcjonalnych, jak także efektownych drobiazgów, które dopełniają wizualnej całości. W Art Deco dostrzegalne są inspiracje egzotycznymi kulturami. Co więcej jest to styl będący rezultatem zmieszania wielorakich innych, równie ciekawych nurtów typu fowizm, kubizm czy konstruktywizm. Kiedyś aranżacje w estetyce tego typu uznawano za nowość. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych form retro.

 

Znaki szczególne

 

Od samego początku istnienia stylu Art Deco dekoratorzy wykorzystywali go do wystroju pokojów kuchennych. Zdaniem designerów wnętrz to właśnie pomieszczenie robocze, jakim niewątpliwie jest kuchnia, okazuje się najbardziej wymagającym lokum domowego zacisza. Z jednej strony to wizytówka każdego mieszkania, z drugiej miejsce, które powinno być zaaranżowane funkcjonalnie. Art Deco pozwala natomiast na zespolenie tych dwóch jakże ważnych cech. Podstawą w omawianym nurcie jest zastosowanie mebli o specyficznych, najczęściej geometrycznych i nieco minimalistycznych kształtach. Takie komplety kuchennego asortymentu da się bez większych problemów umiejscowić w praktycznie każdej kuchni. Nie ma znaczenia jaki metraż ma dane lokum. Geometryczne formy są natomiast w pewnym sensie ponadczasowe. Zawsze będą w modzie, nigdy nie staną się starodawne. Cechą wyróżniającą meble kuchenne Art Deco jest również ich ozdobność, która jest zręcznie łączona z funkcjonalnością. Poszczególne elementy aranżacyjne odznaczają się masywnością, ale też solidnością i schludnością wykończenia. Nieskomplikowane konstrukcyjnie bryły kredensów, półek czy komód upiększane są wyrafinowanymi dekoracjami w postaci precyzyjnych rzeźbień, wstawek z różnorodnych tworzyw czy antycznych motywów zdobniczych.

 

Drogie surowce


Kuchnia powinna być urządzona solidnie. To w końcu część naszego domu, która narażona jest chyba najbardziej na ewentualne uszkodzenia. Nie trudno o zarysowanie blatu stołu, obdarcie półek czy zrobienia nawet niekiedy całkiem nieświadomie trwałych plam, zacieków czy zabrudzeń. W kompozycjach Art Deco jednakże tego typu sytuacje przewidziano, stawiając w produkcji mebli wyłącznie na wartościowe materiały. Tworzywa muszą być wytrzymałe, stosownie zaimpregnowane, mocne i niezawodne. W związku z tym, prawdziwie Art Deco kuchnie aranżowane są z zastosowaniem zabudowy z wysokogatunkowego drewna szlachetnego. Nierzadko drewno łączy się nawet z elementami złotymi czy kością słoniową. Przesądza to o niesamowitym luksusie, jaki wnosi aranżacja Art Deco. To niestety przykłada się również na dość wysokie ceny należne za poszczególne elementy urządzenia wnętrza w tym nurcie estetycznym.


Drobiazgi wyrazem indywidualizmu


Biorąc pod uwagę fakt, że kuchnie w stylu Art Deco bazują na ekskluzywnych, masywnych i prostych meblach, można byłoby przypuszczać, że pomieszczenia w ten sposób urządzane są surowe. A jednak tak nie jest. Wszystko za sprawą doboru odpowiednich dodatków, które świetnie współgrają z minimalistycznym asortymentem. Podstawą są detale, które odgrywają w Art Deco niesamowicie istotną rolę. Są one skrupulatnie dopasowywane, zawsze układane w zaplanowanym wcześniej miejscu, tak aby nie dochodziło do nieładu czy chaosu. Nie ma przepychu, cała kompozycja jest wyważona. Brak przesytu, który wprowadzałby rozgardiasz. Dzięki temu wnętrze może należycie spełniać swoją funkcję – jest przestronne, niezagracone, ale zarazem i bardzo stylowe. Jako trafione akcesoria do kuchni w wariancie Art Deco uznaje się chociażby antyki. Nie należą one do tanich dodatków, ale za to przesądzają o indywidualizmie wystroju. Warto również zajrzeć na strych, gdzie nierzadko można wynaleźć naprawdę osobliwe i niepowtarzalne przedmioty, które sprawią, że kuchnia nabierze zupełnie innego wyglądu, stając się klimatyczna i typowo nasza.

 

Zainteresował Cię temat? Sprawdź koniecznie inne wpisy poruszające temat art deco:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/kuchnia-w-stylu-art-deco-992.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/art-deco-w-kuchni-648.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czas ułatwić sobie życie – czyli na co zwrócić uwagę...


Urządzenie kuchni to dość trudny temat, szczególnie dla osób,...

Wisząca półka na doniczki z przyprawami w kuchni


Czym byłoby gotowanie bez przypraw? Świeże zioła, dodawane do przyrządzanych przez...

Kuchnia na poddaszu - jak ją zaaranżować?


Coraz częściej poddasze wybierane jest jako miejsce aranżacji pomieszczenia kuchennego....