Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Art deco w kuchni

Porady


Art deco w kuchni

W okresie międzywojennym, czyli w czasach, kiedy powstawał styl Art déco, uważany był za niezwykle nowoczesny, wręcz nowatorski w podejściu do aranżacji wnętrz. Dziś traktuje się go jako jeden ze styli retro, jednak nie brakuje zwolenników i wielbicieli takiego podejścia do urządzania wnętrz. Również tych kuchennych.

Geometria górą!

Cechą charakterystyczną Art déco jest zgeometryzowanie przedmiotów będących składową stylu i elementami wnętrza. W kuchni Art déco nie może więc zabraknąć solidnych, masywnych, dużych mebli. Mają być one proste, funkcjonalne a jednocześnie ozdobne, wykonane z dbałością o każdy szczegół. Proste bryły kuchennych szafek i kredensów będą przywodzić na myśl klasykę połączoną z nutą minimalizmu. Dobrze, by w kuchni pojawił się duży, najlepiej okrągły, masywny stół, koniecznie na solidnych, masywnych nogach. Meble nie mogą być jednak całkowicie minimalistyczne i geometryczne. Obowiązkowo powinny mieć rzeźbienia i antyczne zdobienia, wstawki wykonane z różnych materiałów również są mile widziane.
 

Ważne dobre materiały

To, jaką formę przybierze kuchenna zabudowa, w dużej mierze podyktowane jest też materiałem, z jakiego zostaną wykonane meble. Ciężkie, masywne, proste formy szafek i kredensów można wykonać jedynie z solidnych, pełnowartościowych surowców. Nikogo nie powinny więc dziwić szafki z litego, wysokogatunkowego drewna, z elementami kości słoniowej czy złota. Materiały są więc bardzo luksusowe i drogie, co przekłada się też na cenę kuchennej zabudowy. Meble w stylu Art déco są jednak niezwykle cenione, niejednokrotnie uważane za antyki, piękne, a kuchnia urządzona z ich pomocą zawsze będzie symbolem dobrego smaku i gustu właścicieli. Niestety nie tylko ze względu na cenę ale i na rozmiary i kształty mebli, na urządzenie kuchennego wnętrza w tym stylu mogą sobie pozwolić tylko posiadacze wyjątkowo dużych pomieszczeń i właściciele zasobnych portfeli. Styl ten wymaga bowiem odpowiedniej oprawy, nieszczędzenia na materiałach i dodatkach. Pozostałym pozostaje jedynie wprowadzenie do wnętrza kilku akcentów charakterystycznych dla Art déco, jednak trzeba mieć świadomość, że nie zbudują one pełnego wnętrza rodem z lat 20-tych.


Elementy dodatkowe

Jak w każdym stylu, tak i w Art déco najważniejszą rolę odgrywają detale. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że styl ten lubi ład i porządek, wszystko musi mieć z góry ustalone, stałe miejsce, nie można sobie pozwolić na przypadkowość i bałagan. W przeciwnym wypadku w kuchni zapanuje chaos, a tego Art déco nie znosi. Żaden element nie może znaleźć się w kuchni przypadkowo, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by poszczególnych dodatków szukać np. na targu staroci. To idealne miejsce, by znaleźć piękny, drewniany kredens czy stary, okazały obraz w bogato zdobionej oprawie. Nie bójmy się przesytu. Tego typu elementy tylko podkreślają luksusowy wymiar kuchni, a o to przecież w Art déco chodzi. Warto jednak mieć umiar w ilości bibelotów, ponieważ jeśli zbierzemy zbyt dużo antyków i staroci, możemy pójść o krok za daleko. Art déco nie znosi nieporządku, wszystko nie tylko musi mieć swojej miejsce, wszystko musi lśnić! Pamiętajmy wiec, że nie jest to styl przeznaczony dla osób nie przepadających za sprzątaniem. Kuchnia Art déco jest więc niezwykle wymagająca ale też potrafi odwdzięczyć się wyjątkowym urokiem i poczuciem luksusu, jakiego doznaje każdy wchodzący do takiego pomieszczenia.
 

Czerń, biel i bogactwo

Te dwie przeciwstawne barwy są niezwykle charakterystyczne dla Art déco. Nie dziwi więc fakt, że często na kuchennych elementach pojawiają się czarno-białe motywy. Obecne są na zastawie stołowej, dekoracjach, naczyniach codziennego użytku. Wzbogacone złotymi lub srebrnymi zdobieniami, przeciwstawiają się geometrycznym formom tworząc niezwykły efekt, jedyny w swoim rodzaju. Wybierając wyposażenie do naszej kuchni Art déco kierujmy się jednak nie tylko kolorem czy formą. Bardzo istotna jest też jakość i staranność wykonania. Wszystko, nawet najmniejszy szczegół musi być idealnie dopracowane. Wiąże się to z dość dużymi nakładami, zwrócą się one jednak z nawiązką, ciesząc oczy nie tylko domowników, ale i gości.

 

Zainteresował Cię temat? Sprawdź koniecznie inne wpisy poruszające temat art deco:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/kuchnia-w-stylu-art-deco-992.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-jak-z-lat-dwudziestych-o-artystycznosci-i-awangardzie-w-aranzacji-wnetrz-1402.html

Komentarze


3.00/5 1 1
3

styl bardzo fajny, taka kuchnia jest w moich planach, mam nadzieje ze niedługo uda mi sie ją ogarnąc ;)

Zobacz również


Piękna aranżacja kuchenna w stylu glamour. Jak ją...


Dom jest miejscem w którym odpoczywamy i się wyciszamy po ciężkim dniu....

Co na front?


W każdej kuchni główną rolę odgrywają meble, ich forma, kształty czy...

Kuchnia w starym wydaniu


Wizytówka każdej prawdziwej gospodyni domowej to nic innego jak zadbana i...