Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Styl Zen w domowej kuchni

Porady


Styl Zen w domowej kuchni

Brak przepychu, przestronność, minimalizm – to podstawowe cechy, jakimi wyróżniają się pomieszczenia kuchenne inspirowane stylem Zen.

Na zdjęciu: Studio Prestige

Umiar podstawą

 

Nurt dekoratorski określany jako Zen stanowi formę wyposażenia obiektów mieszkalnych, w tym między innymi stanowiących centrum naszych gospodarstw domowych kuchni, nawiązującą do ascetyzmu typowego dla Japończyków. Ludność Kraju Kwitnącej Wiśni od dawien dawna pielęgnuje tradycję nawiązującą do braku nadmiernych dodatków, odejścia do zbytniej wystawności na rzecz funkcjonalności, ergonomii ale także elegancji w prostym stylu. Warto wiedzieć, że styl Zen, który dzisiaj coraz częściej powraca do łask jest niesamowicie starą odmianą aranżacji. W zasadzie tego typu aranż stworzony został jakieś sześćset lat temu przez mnichów buddyjskich. To duchowni zapoczątkowali „ubogość" elementów meblowych czy tym bardziej akcesoriów dodatkowych, mających upiększać wnętrza mieszkalne. Pomieszczenia, w których przebywali zwane shoin były gabinetami w jakich dominowała przestronność, ład i harmonia. Brak tam zatem jakiekolwiek zagracenia urządzanych powierzchni. Z czasem charakteryzowany nurt zaczął być doceniany nie tylko w Japonii, ale także w wielu innych krajach całego świata. Na kontynencie europejskim zrobił prawdziwą furorę, a jednocześnie rewolucję w sferze kanonów dekoratorstwa obiektów mieszkalnych zwłaszcza w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. Od tego momentu zaczęto styl Zen traktować, jako przejaw uniwersalności wystroju i tak pozostało po dziś dzień.

 

 

Naturalność cechą decydującą

 

Styl Zen bardzo dobrze spisuje się w zakresie modelowania pomieszczeń kuchennych. Stanowi świetny rodzaj nurtu dekoracyjnego nieprzypadkowo akurat do lokum o charakterze roboczym. Poprzez cechujący go porządek możliwe jest stworzenie aranżu zapewniającego ergonomię a co za tym idzie komfort użytkowania. Wchodząc do standardowej kuchni Zen można wręcz odnieść wrażenie, że kolokwialnie mówiąc „świeci pustkami". Ten ascetyczny minimalizm raczej należy jednak odbierać, jako skromność wizualną a nie ubogość. Celowo tak konstruuje się meble, aby zajmowały jak najmniejszą przestrzeń. Świadomie pozostawia się rozległe fragmenty kompletnie niezagospodarowane. Ponadto warunkiem nieodzownym jest korzystanie z wyłącznie naturalnych tworzyw, takich jak szlachetne drewno oraz kamień. Są one droższe w porównaniu z tak szeroko dziś rozpowszechnionymi materiałami sztucznymi, ale mimo wszystko warto w nie zainwestować nie tylko ze względu na ich walory wizualne, co również przez ich wysoką jakość oraz trwałość. Styl Zen odwołuje się do przyrody, wybierając w zakresie aranżacji pomieszczeń kuchennych takie rozwiązania, które umożliwią ekologiczne egzystowanie domowników. Kolorystyka dominująca w omawianym nurcie to przede wszystkim brązy, beże, biel, szarości, czerń, przygaszona zieleń. W niewielkim stopniu te jednolite odcienie przełamane zostają przez wyraziste barwy takie jak czerwień, oranż czy żółć. Warto wiedzieć, że tonacje kolorystyczne nie są dobierane dowolnie. W barwach jest ukryta konkretna symbolika – mocny czerwony czy intensywny pomarańczowy symbolizują energetyczność, zaś stłumiona zieleń ma wnosić spokój czerpany z symbiozy z naturą.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ceramika na ścianie


Mimo wielu nowoczesnych, ciekawych i modnych materiałów ściennych wykorzystywanych do...

Kuchnia luksusowa z amerykańskich powieści – czyli...


Każdy z nas niejednokrotnie widział kuchnie na amerykańskich filmach. Chodzi tutaj o...

Minimalizm kontrolowany


Jeśli lubisz porządek, proste formy iharmonijne wnętrza, styl minimalistyczny jest...