Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Styl Zen w domowej kuchni

Porady

Styl Zen w domowej kuchni

Ulubione0

Brak przepychu, przestronność, minimalizm – to podstawowe cechy, jakimi wyróżniają się pomieszczenia kuchenne inspirowane stylem Zen.

Umiar podstawą


Nurt dekoratorski określany jako Zen stanowi formę wyposażenia obiektów mieszkalnych, w tym między innymi stanowiących centrum naszych gospodarstw domowych kuchni, nawiązującą do ascetyzmu typowego dla Japończyków. Ludność Kraju Kwitnącej Wiśni od dawien dawna pielęgnuje tradycję nawiązującą do braku nadmiernych dodatków, odejścia do zbytniej wystawności na rzecz funkcjonalności, ergonomii ale także elegancji w prostym stylu. Warto wiedzieć, że styl Zen, który dzisiaj coraz częściej powraca do łask jest niesamowicie starą odmianą aranżacji. W zasadzie tego typu aranż stworzony został jakieś sześćset lat temu przez mnichów buddyjskich. To duchowni zapoczątkowali „ubogość" elementów meblowych czy tym bardziej akcesoriów dodatkowych, mających upiększać wnętrza mieszkalne. Pomieszczenia, w których przebywali zwane shoin były gabinetami w jakich dominowała przestronność, ład i harmonia. Brak tam zatem jakiekolwiek zagracenia urządzanych powierzchni. Z czasem charakteryzowany nurt zaczął być doceniany nie tylko w Japonii, ale także w wielu innych krajach całego świata. Na kontynencie europejskim zrobił prawdziwą furorę, a jednocześnie rewolucję w sferze kanonów dekoratorstwa obiektów mieszkalnych zwłaszcza w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. Od tego momentu zaczęto styl Zen traktować, jako przejaw uniwersalności wystroju i tak pozostało po dziś dzień.

 

 

Naturalność cechą decydującą


Styl Zen bardzo dobrze spisuje się w zakresie modelowania pomieszczeń kuchennych. Stanowi świetny rodzaj nurtu dekoracyjnego nieprzypadkowo akurat do lokum o charakterze roboczym. Poprzez cechujący go porządek możliwe jest stworzenie aranżu zapewniającego ergonomię a co za tym idzie komfort użytkowania. Wchodząc do standardowej kuchni Zen można wręcz odnieść wrażenie, że kolokwialnie mówiąc „świeci pustkami". Ten ascetyczny minimalizm raczej należy jednak odbierać, jako skromność wizualną a nie ubogość. Celowo tak konstruuje się meble, aby zajmowały jak najmniejszą przestrzeń. Świadomie pozostawia się rozległe fragmenty kompletnie niezagospodarowane. Ponadto warunkiem nieodzownym jest korzystanie z wyłącznie naturalnych tworzyw, takich jak szlachetne drewno oraz kamień. Są one droższe w porównaniu z tak szeroko dziś rozpowszechnionymi materiałami sztucznymi, ale mimo wszystko warto w nie zainwestować nie tylko ze względu na ich walory wizualne, co również przez ich wysoką jakość oraz trwałość. Styl Zen odwołuje się do przyrody, wybierając w zakresie aranżacji pomieszczeń kuchennych takie rozwiązania, które umożliwią ekologiczne egzystowanie domowników. Kolorystyka dominująca w omawianym nurcie to przede wszystkim brązy, beże, biel, szarości, czerń, przygaszona zieleń. W niewielkim stopniu te jednolite odcienie przełamane zostają przez wyraziste barwy takie jak czerwień, oranż czy żółć. Warto wiedzieć, że tonacje kolorystyczne nie są dobierane dowolnie. W barwach jest ukryta konkretna symbolika – mocny czerwony czy intensywny pomarańczowy symbolizują energetyczność, zaś stłumiona zieleń ma wnosić spokój czerpany z symbiozy z naturą.

Zobacz również

Jak przygotować kuchnię na święta?

Jak przygotować kuchnię na święta?

Lepiej wykorzystać miejsce Świąteczne gotowanie wymaga skoordynowania różnych czynności. W...

Hoker hokerowi nierówny

Hoker hokerowi nierówny

Nowoczesność górą Hokery na dobre zadomowiły się w nowoczesnych kuchniach, w których...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena