Nowoczesna Kuchnia - Meble Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Nowoczesna Kuchnia - Meble Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Nowoczesna kuchnia


Ekologia w kuchennym wydaniu

Od 1 lipca 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące gospodarowanie odpadami. Zgodnie z nimi za odpady segregowane zapłacimy mniej niż za zmieszane. Warto zatem segregować śmieci - będzie to nie tylko korzystne dla środowiska naturalnego ale i dla naszego portfela.

Kuchenne centrum dowodzenia
 

Segregacja wcale nie jest tak trudna i skomplikowana jak się wydaje. Wystarczy wyrobić sobie proekologiczne nawyki i w odpowiedni sposób zorganizować domową przestrzeń. Najwięcej odpadów powstaje nigdzie indziej, jak w kuchni. To miejsce, w którym obowiązkowym elementem jest kosz na śmieci, dlatego najlepiej jeśli selektywna zbiórka odpadów będzie miała miejsce właśnie tutaj, pod ręką.


Plan to podstawa
 

Najlepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie specjalnego miejsca do zbiórki śmieci. Warto pomyśleć o tym jeszcze na etapie planowania kuchennej zabudowy. Na segregowane odpady będziemy bowiem potrzebować kilku różnej wielkości pojemników, które mogą zająć nieco kuchennej przestrzeni. Dlatego tylko dobrze zaplanowana zabudowa pozwoli na sprawną i bezproblemową selektywną zbiórkę odpadów.
 

„Zlewowe" okolice
 

W celu segregacji odpadów najwygodniej zagospodarować szafkę zlewozmywakową, w której ze względu na komorę zlewozmywaka i przyłącza wodno-kanalizacyjne trudno byłoby umieścić tradycyjne półki na kuchenne akcesoria. Kosz i pojemniki na segregowane odpady będą tu więc idealnymi „lokatorami". Poza tym kosz powinien znajdować się jak najbliżej miejsca, w którym powstaje dużo odpadów, czyli w okolicy zlewozmywaka, w którym myje się i wstępnie przygotowuje produkty przeznaczone do gotowania tj. owoce, warzywa, mięso, jajka itp. Poprawi to z pewnością kuchenną ergonomię i zaoszczędzi cenny czas potrzebny do przygotowywania posiłków.


 Odpowiedni podział

 

Odpady w pierwszej kolejności dzieli się na zmieszane, czyli takie, których nie da się poddać recyklingowi i segregowaniu, jakie będzie można powtórnie wykorzystać. Wśród śmieci nienadających się do przetworzenia znajdą się resztki posiłków, mięs, ryb, wędlin, kartony po mleku czy sokach, zatłuszczony papier, obierki z warzyw i owoców itp. Pojemnik przeznaczony na tego typu odpady, ze względów higienicznych i estetycznych, powinien być wyposażony w przykrywę. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, warto pomyśleć o wygospodarowaniu na działce miejsca na kompostownik, w którym można umieszczać wszelkie odpady organiczne jak resztki roślin, warzyw, owoców, fusy z kawy i herbaty itp. Ograniczymy w ten sposób do minimum ilość odpadów niesegregowanych.
 

Segregowane śmieci to z reguły odpady plastikowe, szkło, papier, metal. Dla każdego odpadu tego typu powinniśmy mieć przeznaczony oddzielny pojemnik. Warto jednak zastanowić się, jakich śmieci produkujemy w domu najwięcej. Pozwoli to na dobór odpowiedniej pojemności pojemników, z których każdy może być innej wielkości i kształtu. Jeśli w domu często korzysta się z produktów w słoikach, szklanych butelkach itp. zaplanujmy odpowiednio duży pojemnik na szkło. Podobnie, jeśli w kuchni przeważają produkty w pojemnikach i butelkach z tworzyw sztucznych, największy powinien być kosz na plastik.
 

Dobre pomysły
 

Aby segregacja była prosta i nie sprawiała trudności, kosze na odpady powinny być łatwo dostępne. Najlepiej jeśli nie trzeba do nich sięgać daleko w głąb szafki, dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie ich na specjalnej wysuwanej tacy. Podobnym rozwiązaniem są też szuflady montowane w szafkach zlewozmywakowych, w których umieszcza się poszczególne pojemniki. Szuflady te są specjalnie wycięte, by nie kolidowały z komorą zlewozmywakową i rurami wodno-kanalizacyjnymi. W ten sposób nie tylko usprawniają segregację odpadów, ale do maksimum wykorzystują „podzlewową" przestrzeń.
 

Na rynku dostępne są też pojemniki przystosowane do szafek z uchylnymi frontami lub specjalne kosze na odpadki organiczne wpuszczane w blat, do których w prosty sposób można zgarniać obierki i resztki owoców i warzyw. Dobrze jest też wybrać różnokolorowe kosze – każdy z przeznaczeniem na inny rodzaj odpadów lub po prostu podpisać każdy pojemnik, by wszyscy domownicy wiedzieli, do którego mają wrzucać konkretne odpady. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca pod zlewozmywakiem, pojemniki na suche i czyste odpady jak papier czy szkło możemy umieścić w części dolnych szafek kuchennej zabudowy, najlepiej niedaleko zlewozmywaka.

Komentarze


2.00/5 5 5
1

ciężko w malym mieszkaniu wygeneroiwac pięć koszy na śmiecie, które jeszcze maja zmieścić się w szafce pod zlewem ;/


1

true!


4

niektórzy mieszkaja w duzych domach albo mieszkania i mają miejsce na umieszczenie kilku koszy do segregacji - trzeba poruszać takie kwestie


4

segregacja to podctawa !!!!!!!!!!


Po wejściu w życie tej ustawy coraz więcej firm stara się o to aby segregacja śmieci stała się mniej uciążliwa i czasochłonna by Polacy stali się bardziej ekologiczni. Polecam rozejrzeć się po sklepach – na rynku dostępne są specjalne kosze kilkukomorowe, estetycznie i ładnie wykonane lub wspomniane już kosze wpuszczone w blat. Wygoda wygodą ale o środowisko naprawdę warto dbać :)

Zobacz również


Biała kuchnia


Oryginalny design wnętrza kuchennego to dla wielu skojarzenie z fantazyjnymi...

Co na front?


W każdej kuchni główną rolę odgrywają meble, ich forma, kształty czy...

Wysuwany stolik – praktyczne rozwiązanie w małej kuchni


Kuchenne szuflady skrywają nie tylko niezbędne akcesoria, ale i najrozmaitsze skarby....