Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 4 sposoby na niższe rachunki – kuchnia pod...

Porady


4 sposoby na niższe rachunki – kuchnia pod lupą

Nie ma co się oszukiwać – życie jest coraz droższe. Ceny za gaz, wodę czy prąd co roku rosną, a nasze płace stoją w miejscu. Używamy coraz większej ilości sprzętów, które aby działać potrzebują energii elektrycznej. Takie są fakty, jednak żeby za kilka lat nie pójść z torbami wystarczy sprytnie zarządzać 'energią'. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z konkretnych sprzętów – o nie, istnieje bowiem o wiele lepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Przede wszystkim jeżeli nie używamy, to wyłączamy – po co sprzęt chodzi, skoro nikt z niego nie korzysta? Jest to najłatwiejszy sposób, na zmniejszenie rachunków za prąd. Drugi – niezwykle popularny zresztą, to inwestycja w energooszczędny sprzęt elektryczny. Jesteście ciekawi?

Na zdjęciu: Studio Mebli Starimex

Zwracaj uwagę na opis sprzętu!
Kuchnia jest miejscem, w którym znajduje się najwięcej sprzętów elektrycznych. Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez lodówki, piekarnika, zmywarki czy kuchenki mikrofalowej. Bogato wyposażona kuchnia to już standard, jednak musimy zdać sobie sprawę, że każdy sprzęt potrzebuje energii. Część z nich korzysta z prądu non stop, dlatego tak ważne jest 'mądre' kupowanie. Tak jak w przypadku produktów żywnościowych, tak w przypadku sprzętów AGD powinniśmy czytać etykiety. Są one kluczem do żywności dobrej jakości, a także energooszczędnych urządzeń – wystarczy tylko spojrzeć. Każdy producent ma obowiązek umieścić etykietę opisującą klasę energetyczną danego sprzętu. Porównując towary różnych producentów możemy mieć w ten sposób punkt odniesienia. Najlepiej wybierać sprzęty, które są najbardziej energooszczędne – czyli są oznaczone literką A. Każda kolejna litera alfabetu oznacza niższą klasę energooszczędną. Wszelkie dodatkowe znaki przy literce A np. A+, A++ oznaczają urządzenia jeszcze bardziej energooszczędne. Czytaj etykiety, a nie zginiesz.

 

Energooszczędna lodówka
Jednym z najczęściej używanych urządzeń jest lodówka. Lodówka jest urządzeniem, które pracuje non stop, bez żadnej przerwy, 24h/dobę przez siedem dni w tygodniu. Nie możemy pozwolić sobie, żeby odłączyć to urządzenie od prądu na kilka godzin, żeby zaoszczędzić. Musi mrozić, musi chłodzić i utrzymać świeżość przechowywanych w niej produktów. Najnowsze modele lodówek energooszczędnych pobierają około 50-60% mniej energii.

 

Energooszczędna zmywarka
Niewłaściwie dobrana zmywarka również może być przyczyną wyższych rachunków za prąd. W przypadku zmywarki, to tutaj oprócz klasy energetycznej powinniśmy wybrać model, który posiada program EKO, który świetnie radzi sobie z zabrudzeniami w stosunkowo niskich temperaturach. To właśnie konieczność podgrzewania wody zużywa najwięcej prądu... dlatego właśnie warto mieć opcję EKO!

 

Energooszczędna płyta
Wśród dostępnych rodzajów płyt, najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna. Bardzo szybko się nagrzewa, co przekłada się na szybkość przygotowywania potraw.

Komentarze


5.00/5 3 3
5
Marlena

No i pamiętajmy, że nie musimy włączać zmywarki dla dwóch talerzy. Rachunki na pewno będą mniejsze.


5
Joanna

Ja mam wszystkie sprzęty energooszczędne i faktycznie różnica jest ogromna. Dużo gotuję, piekę i używam często pralki a płacę dużo mniej za prąd niż moja mama, która ma starsze sprzęty ale używa ich rzadziej.


5
Maciej

Przydatne porady. Lepiej raz wybrać dobry sprzęt i potem cieszyć się oszczędnościom, niż dać skusić się na najniższą ceną, aby potem sukcesywnie wydawać duże pieniądze na rachunki. Dodałbym jeszcze, że trzeba umieć się zorganizować. Nie włączać zmywarki, gdy chcemy umyć tylko kilka talerzy itd., a różnica w rachunkach za energię będzie zauważalna.

Zobacz również


Halogeny w Twojej kuchni – czyli sposób na jasne...


Dobrej jakości światło w kuchni to podstawa. Pozwala zrobić odpowiedni nastrój...

Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę


Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak...

Jak oszczędzać energię elektryczną kuchni?


Oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko przejaw troski o środowisko naturalne....