Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak rozmieścić sprzęty AGD? Kilka porad dla...

Porady


Jak rozmieścić sprzęty AGD? Kilka porad dla laika

Nie wiesz, w jaki sposób urządzić przestrzeń kuchenną, aby wszystkie elementy jej wyposażenia właściwie ze sobą współgrały? Nie martw się, bowiem jest kilka sprawdzonych zasad aranżacji pomieszczenia roboczego, które pozwolą Ci idealnie rozplanować każdy typ wstawianego do Twego lokum asortymentu. Popatrz poniżej.

Ergonomia


Nadrzędną cechą, jaką powinna wyróżniać się kuchnia dobrze zagospodarowana to ergonomia. Nie ma mowy o tym, aby we wnętrzu, po którym non stop się krzątamy i w którym nie raz spędza jednocześnie czas kilkoro domowników nie było wolnego miejsca do swobodnego przejścia, wygodnego gotowania czy spokojnego zjedzenia posiłków. Niestety wielu domowników zapomina o tym, że komfort użytkowania jest równoznaczny z uporządkowaniem strefy kuchennej. Jest to niezbędne minimum do tego, aby odpowiednio z pomieszczenia korzystać, a także aby pełniło ono swe podstawowe funkcje. Ergonomia akurat w tym fragmencie naszego domu czy mieszkania jest natomiast równoznaczna z oszczędnością czasu spędzanego na zupełnie trywialnych obowiązkach domowych typu sprzątanie czy pitraszenie. Zamiast potocznie mówiąc „stać przy garach", możesz uwinąć się z podstawowym zakresem prac domowych szybko i sprawnie, o ile tylko Twoja kuchnia jest praktycznie urządzona. Jako funkcjonalność w tym aspekcie warto uznać przede wszystkim postawienie na stosowną lokalizację konkretnych sprzętów AGD. Nie da się ukryć, że najczęstszym błędem lokatorów jest nieodpowiednie rozstawienie wszelkich urządzeń z zakresu gospodarstwa domowego, co wiąże się z koniecznością ciągłego wędrowania po pomieszczeniu w celu sięgnięcia do lodówki, dojścia do zmywarki, przemycia czegoś w kranie czy skorzystania z kuchenki bądź piekarnika.

 

Ład


By wspomnianą powyżej ergonomię móc naszej kuchni zapewnić, warto byłoby przykuć szczególną uwagę do tego, gdzie umieszczamy poszczególne urządzenia AGD. I tak dobrze, aby zachować nie tylko stosowną lokalizację sprzętów gospodarstwa domowego, co również i optymalne odległości między wyposażającymi wnętrze maszynami. Zgodnie ze wskazówkami dekoratorów jak również specjalistów z branży AGD, zaleca się, aby lodówkę ustawiać w odległości między 120 a 210 centymetrów od zlewozmywaka. Z kolei zlew powinien być na podobnym dystansie z kuchenką. Przestrzeń dzieląca kuchenkę oraz lodówkę wyznaczona jest jako optymalna na 120 – 270 centymetrów. Te wymiary są standardowymi, generalnie ujętymi rozpiętościami, rzecz jasna każdy użytkownik kuchni powinien odległości między sprzętami dopasować indywidualnie do swojej kuchni. Warto także pamiętać, że jeżeli decydujemy się na piekarnik w zabudowie, koniecznie powinien znajdować się on na wysokości średniego wzrostu dorosłego człowieka. Korzyści z tego wynikające są dwie – po pierwsze będzie to wygodne dla korzystających z urządzenia, bowiem nie trzeba będzie kucać czy stawać na palcach, aby dostrzec na jakim etapie pieczenia jest nasze danie, po drugie będzie to bezpieczne rozwiązanie z perspektywy obecności w mieszkaniu małych dzieci. Nie jest natomiast wskazane, aby piekarnik do zabudowy znajdował się w tej samej kolumnie co płyta indukcyjna. Nierzadko takie złe rozplanowanie ich bezpośrednio w bliskim sąsiedztwie wpływa na uszkodzenie płyty poprzez zbyt duże ilości ciepła, jakie są produkowane przez rozgrzany piekarnik. O ile mamy taką sposobność, chłodziarkę powinniśmy ustawić jak najbliżej drzwi.

 

Zobacz również:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/bateria-kuchenna-z-elastyczna-wylewka-jaka-wybrac-3169.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/okap-tuba-do-kuchni-ktory-bedzie-najlepszy-3167.html

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
ada

Ergonomia w kuchni to kwestia kluczowa. Sama się o tym przekonałam. W trakcie remontu kuchni, trochę poczytałam i odpowiednio rozmieściłam swoje sprzęty, przez to dużo łatwiej działa mi się teraz w mojej kuchni. :)

Zobacz również


Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...

Jak wybrać dobre sztućce?


Urządzanie kuchni wiąże się nie tylko z wyborem kolorów ścian, mebli czy...

Rękawice kuchenne – przeczytaj zanim kupisz


W trakcie wykonywania kuchennych obowiązków wielokrotnie jesteśmy narażeni na...