Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Jak wybrać chłodziarkę?

Sprzęt agd


Jak wybrać chłodziarkę?

Chodziarka to jedno z najbardziej podstawowych urządzeń AGD, bez którego nie wyobrażamy sobie współczesnej kuchni. Na przestrzeni lat, od momentu jej wynalezienia, nieco zmieniła ona swe oblicze, stając się sprzętem, który służy nie tylko do przechowywania żywności. Nowoczesne lodówki potrafią chłodzić bez szronu, alarmować o niezamkniętych drzwiach czy wytwarzać kostki lodu do ulubionych drinków. Na rynku jest kilkaset różnych modeli, jak zatem wybrać ten najodpowiedniejszy?

Trudny wybór

Może trudno w to uwierzyć, ale dzisiejsze lodówki są bardzo skomplikowanymi sprzętami, posiadającymi szereg różnych funkcji, udogodnień, odmian. Mnogość parametrów, które warto wziąć pod uwagę sprawia, że wybór konkretnego modelu wcale nie jest taki prosty. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu?
 

Rodzaj, kształt, kolor

W pierwszej kolejności musimy zdecydować czy w naszej kuchni ma znaleźć swe miejsce lodówka zintegrowana z zabudową meblową czy wolnostojąca. Chłodziarki do zabudowy mają z reguły mniejszą pojemność, ich zaletą jest jednak fakt, że schowane za kuchennym frontem stają się praktycznie niewidoczne, doskonale więc wpisują się w całość kuchennej zabudowy. Lodówki wolnostojące z kolei nie dość, że są nieco większe, to dodatkowo mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia, zwłaszcza jeśli wybierzemy model w nietypowym kolorze, wykończeniu, z ciekawą grafiką lub o niespotykanym, niesztampowym kształcie. Niezwykle prezentują się, modne ostatnio, lodówki Side by Side, jest to jednak propozycja dla właścicieli dość dużych kuchni, ponieważ chłodziarka taka zajmuje sporo miejsca.


Zdjęcie: Whirlpool

Położenie zamrażarki


Współczesna lodówka to nie tylko chłodziarka. Z reguły występuje ona w zestawie z zamrażarką, tworząc jedno, zintegrowane, dwudrzwiowe urządzenie. Decydując się na zakup chłodziarko-zamrażarki musimy podjąć decyzję, gdzie ma być zlokalizowana zamrażarka. W większości modeli, ze względów czysto praktycznych, umiejscowiona jest ona na dole – rzadziej się z niej korzysta, dlatego schylanie się do niej nie jest tak bardzo kłopotliwe i uciążliwe. Oczywiście można też spotkać egzemplarze, w których zamrażarka zlokalizowana jest u góry lub nawet wewnątrz chłodziarki. Są to jednak modele rzadziej wybierane przez konsumentów.
 

Klasa energetyczna

Chłodziarka to jedno z nielicznych urządzeń AGD, które podłączone jest do sieci non stop. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrany model był możliwie najbardziej energooszczędny, co z pewnością przełoży się na niższe rachunki za prąd. Najbardziej energooszczędne sprzęty oznaczone są klasą A+++, im dalsza litera alfabetu, tym zużycie energii przez lodówkę będzie większe. Oczywiście im mniejsze ilości prądu zużywa dany model, tym cena jego zakupu jest wyższa, warto jednak zastanowić się i przekalkulować zwrot takiej inwestycji w późniejszych rachunkach za energię elektryczną.
 

Pojemność

Pojemność, jaką powinna mieć lodówka w dużej mierze zależy od ilości domowników i kulinarnych zwyczajów. Dla singli, którzy często stołują się na mieście wystarczy lodówka niewielkich rozmiarów. Z kolei kilkuosobowa rodzina będzie potrzebować chłodziarki o nieco większych gabarytach. Generalnie przyjmuje się, że optymalna pojemność chłodziarki przypadająca na jedną osobę to ok. 120 litrów. Do każdego kolejnego domownika trzeba doliczyć dodatkowe 30 litrów.
 

Agregaty, termostaty

Ilość agregatów i termostatów zastosowanych w chłodziarko-zamrażarce przekłada się na sposób jej pracy. Zwykle lodówki wyposażone są w pojedyncze urządzenia. W takim wypadku zarówno chłodziarka jak i zamrażarka pracują jednocześnie, a pojedynczy termostat reguluje temperaturę w całym sprzęcie. Nieco inaczej wygląda to w lodówkach z dwoma agregatami i dwoma termostatami. Tutaj mamy możliwość oddzielnego ustalania temperatury dla chłodziarki i dla zamrażarki, co więcej, jedno z tych urządzeń można czasowo wyłączyć, podczas gdy drugie będzie normalnie działać. Na rynku można też spotkać lodówki z jednym agregatem i dwoma termostatami – chłodziarki i zamrażarki wprawdzie nie można oddzielnie wyłączać, można natomiast osobno regulować panującą w nich temperaturę.
 

Poziom hałasu

Jak każde urządzenie AGD, również chłodziarko-zamrażarka nie pracuje bezszelestnie. Zważywszy na fakt, że działa ona przez całą dobę, niezwykle ważne jest, by poziom hałasu, jaki generuje nie był zbyt duży i uciążliwy dla domowników. Przyjmuje się, że w codziennym funkcjonowaniu nie przeszkadza hałas na poziomie ok. 37-38 dB, dlatego wybierajmy lodówki generujące podczas swej pracy hałas nie wyższy od tej wartości.
 

Dodatkowe funkcje

  • System No Frost. Umożliwia chłodzenie bez wytwarzania szronu co ma bezpośrednie przełożenie na poziom wilgotności w lodówce i brak konieczności cyklicznego odmrażania lodówki.
  • Powłoka antybakteryjna. Niektórzy producenci pokrywają wnętrze lodówek specjalną powłoką z jonami srebra, które hamują i uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku urządzenia, w którym przechowuje się żywość.
  • Specjalne szuflady cool zone. W tych strefach lodówki utrzymywana jest temperatura zbliżona do 0 st. C, jednak nie pozwalająca zamarzać przechowywanej tu żywności. Umożliwia to przechowywanie szybko psujących się produktów znacznie dużej, niż w tradycyjnej lodowce.
  • Elektroniczny panel sterowania. Umożliwia on łatwe i szybkie sterownie pracą lodówki, ustawianie temperatury, zarządzanie funkcjami itp.
  • Kostkarka. Droższe i bardziej rozbudowane modele wyposażone są w podajniki lodu lub dozowniki schłodzonej wody, co docenią amatorzy chłodnych napojów.
  • Alarm otwartych drzwi.
  • Blokada przed dziećmi.

Komentarze


3.50/5 2 2
4

Dodatkowe funkcje współczesnych lodówek robia wrazenie. Sa bardzo pomocne na codzień - przekonałam sie o tym dopiero po zakupie nowej lodoweczki


3

warto przed zakupem robic rozeznanie wśród roznych producentow, sklepów, firm - ceny sa naprawde rozne!

Zobacz również


Lodówka idealna. Jak wybrać model, który posłuży na...


Obecnie ciężko byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie w gospodarstwie domowym bez...

Lodówka dwudrzwiowa. Wymiary do każdej kuchni


Lodówka dwudrzwiowa sprawdzi się przestronnej w kuchni, a zwłaszcza w takiej, z...

Lodówka – jak często należy w niej sprzątać?


Miejsce, w którym przechowujemy żywność powinno świecić przykładem czystości i...