Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Gdzie powinna stać lodówka w kuchni?

Porady


Gdzie powinna stać lodówka w kuchni?

Lodówka to jedno z kilku elementarnych urządzeń gospodarstwa domowego, które wręcz musi znaleźć się w kuchni. Wybór lodówki nie powinien więc być przypadkowy i należy wybrać model, który będzie nie tylko dopasowany do potrzeb i oczekiwań rodziny pod względem funkcjonalności i estetyki, ale także optymalnie dostosowany do warunków konkretnego pomieszczenia. Jednak na wyborze danego modelu się nie kończy. Znaczenie ma też bowiem miejsce, w którym lodówka zostanie ustawiona. Gdzie powinna stać lodówka?

Na zdjęciu: Studio Mebel Styl

Przykłady najciekawszych aranżacji

 

Lodówka jest bez wątpienia jednym z najważniejszych sprzętów kuchennych, który realnie wpływa nie tylko na komfort użytkowania tego wnętrza i wykonywanie codziennych obowiązków, ale i na wygląd całej aranżacji. Urządzając swoją wymarzoną kuchnię musimy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników, które wpłyną na to, jak się zaprezentuje to wnętrze, ale także jak się w nim będziemy czuć. Lodówka powinna zostać dopasowana do przyjętego we wnętrzu stylu przewodniego. Jej design ma dopełniać styl, w którym kuchnia została zaaranżowana, co korzystnie wpłynie na jej całą kompozycję. Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór modeli lodówek, które różnią się od siebie nie tylko rozmiarami i funkcjonalnościami, ale także designem. Z powodzeniem można więc wybrać lodówkę, która będzie pasować do wnętrz urządzonych w myśl stylu klasycznego, nowoczesnego, czy też eklektycznego. Szczególną popularnością cieszą się obecnie lodówki dwudrzwiowe, a także modele stylizowane. Gdy już wybierzemy dany model lodówki, przychodzi czas na wkomponowanie jej w aranżację i zabudowę meblową. Powinna ona współgrać z meblami, by jej bryła się przesadnie nie odznaczała.

 

Miejsce lodówki a ergonomia w kuchni


Miejsce, w którym zostanie ustawiona lodówka ma duże znaczenie nie tylko dla wyglądu wnętrza, ale i wygody korzystania z niego. Optymalnym rozwiązaniem pod względem zachowania ergonomii w kuchni jest to, aby lodówka wpisywała się w tzw. ciąg trójkąta roboczego. Zasada trójkąta roboczego wskazuje, że kluczowe sprzęty kuchenne (lodówka, zmywarka/zlew, płyta grzewcza) powinny zostać rozmieszczone na wierzchołkach kształtu trójkąta. Takie ich ustawienie sprawia, że odległości pokonywane w kuchni będą możliwie jak najkrótsze, a wykonywanie obowiązków kuchennych przebiegać będzie sprawniej i szybciej. Najlepiej też ustawić lodówkę na początku linii zabudowy meblowej, gdyż to z niej korzystamy najpierw, gdy zaczynamy przygotowywać posiłki lub rozpakowywać zakupy.

 

Odległość od ścian


Nową lodówkę, która została dopiero co dostarczona do mieszkania należy ustawić w pozycji pionowej i pozostawić na kilka godzin bez ruszania jej i podłączania. Dzięki temu cały olej z powrotem spłynie do agregatu chłodniczego i po podłączeniu sprzętu będzie on działać prawidłowo. Gdy już ten czas minie, należy przesunąć lodówkę na miejsce, w którym ma stać docelowo. Ustawienie lodówki względem przylegającej ściany nie powinno być przypadkowe. Zazwyczaj w instrukcji obsługi urządzenia producenci wskazują, że lodówka powinna stanąć minimum 10 centymetrów od powierzchni ściany. Oznacza to, że nie można jej dosuwać bezpośrednio do ściany, gdyż zaburzy to cyrkulację powietrza. Ma to duże znaczenie dla poprawnej pracy lodówki, jak i dla oszczędności zużycia prądu. Podczas ustawiania lodówki musimy także zadbać o to, aby kratki wentylacyjne nie zostały niczym zasłonięte. Znajdują się one zwykle w górnej i dolnej części frontu lodówek.

 

Lodówka wystaje poza linię mebli


Planując aranżację wymarzonej kuchni musimy wziąć pod uwagę także to, aby poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego były optymalnie dobrane do rodzaju zabudowy mebli kuchennych. Jednym z wciąż cieszących się popularnością rozwiązaniem w tym zakresie są sprzęty do zabudowy, dzięki czemu wszelkie AGD staje się zintegrowaną częścią mebli, co prezentuje się spójnie i zarazem efektownie. Jeżeli jednak lodówka ma być wolnostojąca, wówczas warto zwrócić uwagę na to, aby dobrze komponowała się z wybranymi do kuchni meblami. Często bowiem zdarza się, że lodówka wystaje poza powierzchnię frontów kuchennych, co niestety rzuca się w oczy. W takiej sytuacji lodówka wydaje się nie pasować do mebli i sprawia wrażenie, że znalazła się tu przypadkowo. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zdecydować się na meble wykonywane na zamówienie, dzięki czemu cała zabudowa (łącznie ze sprzętami kuchennymi) będzie ze sobą idealnie współgrać.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/lodowka-low-frost-wady-i-zalety-2993.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dlaczego-drzwi-lodowki-sie-nie-domykaja-2771.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-rozmrozic-lodowke-rozmrazanie-chodziarki-krok-po-kroku-3043.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak kupować lodówkę? Porady dla konsumentów


Chłodziarka to podstawowy rodzaj sprzętu, jaki obowiązkowo musi znaleźć się w...

Solo czy w obudowie? Jaką lodówkę wybrać?


Lodówkę ma właściwie każdy, a już na pewno jest ona jednym z pierwszych punktów na...

Czy system No Frost ma tylko zalety?


System No Frost cieszy się ogromną popularnością. Jest on stosowany w niemalże...