Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie chodziarki...

Porady


Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie chodziarki krok po kroku

Rozmrażanie zamrażarki jest konieczne, ale wcale nie musi być żmudne i czasochłonne. Wystarczy posiłkować się kilkoma praktycznymi wskazówkami, by szybko pozbyć się zalegającego lodu z zamrażalnika. Kiedy i co ile rozmrażać lodówkę, jak zrobić to poprawnie i dlaczego to takie ważne? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat prostych sposobów na rozmrażanie chłodziarki.

Na zdjęciu: Studio mebli Tercet

Czy wszystkie lodówki wymagają rozmrażania?

 

Na szczęście nie wszystkie. Rozmrażać nie trzeba lodówek z technologią No Frost. Modele te wyposażone są w specjalne systemy, których zadaniem jest pozbywanie się nadmiernej wilgoci z komory zamrażania. Kiedy powietrze w zamrażalniku jest suche, nie ma możliwości, by powstał w nim lód czy chociażby szron. Automatyczne rozmrażanie w lodówkach oszczędzi nam zatem czasu i wysiłku, całkowicie eliminując konieczność ich rozmrażania. Oczywiście samo-rozmrażanie to funkcja, za którą musimy zapłacić ekstra, jednak, ponieważ przynosi nam ona tak dużą wygodę, naprawdę warto w nią zainwestować. Chłodziarki No Frost dostępne są w każdym wariacie, nieważne zatem, czy marzy nam się lodówka zabudowana, wolnostojąca czy duży model side-by-side. Tańszym wariantem może być zakup chłodziarko-zamrażarki z systemem Low Frost, który także odpowiada za odprowadzenie wilgoci. W tym, wypadku jednak powstawanie warstwy lodu nie jest całkowicie wyeliminowane, ale jest znacznie spowolnione. Rozmrażanie zatem jest niezbędne, ale konieczność ta pojawia się znacznie rzadziej. Co jednak w sytuacji, kiedy jesteśmy skazani na rozmrażanie chłodziarki? Jak szybko pozbyć się zalegającego szronu?

 

AGD Whirlpool

 

Jak często i kiedy trzeba rozmrażać lodówkę?

 

Producenci lodówek zalecają, by rozmrażać je przynajmniej dwa razy do roku. Jednak o tym, kiedy należy rozmrażać zamrażalnik, tak naprawdę decydować będzie nasz sposób użytkowania urządzenia oraz zastosowane w nim systemy. Im częściej będziemy otwierać drzwi zamrażarki i im dłużej będzie ona pozostawać otwarta, tym szybciej pojawiać będzie się w niej szron czy lód. Nie bez znaczenia jest też ilość przechowywanych w niej produktów oraz sposób ich pakowania. A dlaczego regularne rozmrażanie chłodziarki jest tak istotne? Pomijając fakt, że zalegający na ściankach komory mrożenia szron zmniejsza jej pojemność, jego systematyczne usuwanie jest także istotne dla zapewnienia wydajnej pracy lodówki. Oszroniona chłodziarka zużywać będzie znacznie więcej energii, a do tego urządzenie, pracując ze wzmożoną siłą, szybciej będzie się zużywać. Rozmrażając lodówkę zatem, przedłużamy jej żywotność i nie narażamy się niepotrzebnie na dodatkowe opłaty za prąd.

 

Zanim rozpoczniesz rozmrażanie

 

Odpowiednie przygotowanie do rozmrażania, przyspieszy cały proces, ale też pozwoli przeprowadzić go w bezpieczny sposób. Jeżeli planujesz rozmrażanie zamrażarki, najpierw:

  • całkowicie opróżnij lodówkę,
  • zabezpiecz żywność przed zepsuciem – mrożonki na czas rozmrażania lodówki możesz dodatkowo obłożyć lodem. Jeżeli w Twojej zamrażarce znajdują się szuflady, po prostu wyjmij je wraz ze znajdującymi się w środku produktami i przykryj warstwą lodu. Możesz też skorzystać z lodówki turystycznej lub torby termicznej albo zawinąć żywność w gazetę i przenieść w chłodne miejsce. Jeżeli rozmrażasz lodówkę zimą, jedzenie możesz po prostu wynieść na balkon,
  • zabezpiecz podłogę przed wyciekającą z urządzenia wodą,
  • lodówkę wyłącz i odłącz od zasilania,
  • z chłodziarki wyjmij wszystkie elementy wyposażenia, takie jak szuflady, póki czy pojemniki.

 

Jak rozmrażać zamrażarkę?

 

Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się lodu z zamrażarki? Kiedy już jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani, możemy zabrać się do rozmrażania. Drzwi lodówki pozostawmy otwarte, tak by obecny w niej lód mógł rozpuścić się pod wpływem ciepłego powietrza z otoczenia. Jak długo będzie to trwało? To, ile czasu zajmie rozmrażanie chodziarki, zależeć będzie od stopnia jej oszronienia. Czasem proces ten potrwa kilkadziesiąt minut, a niekiedy potrzebne będzie nawet kilka godzin. Spływającą po ściankach wodę dobrze jest raz na jakiś czas zebrać ściereczką lub gąbką. Na dnie zamrażalnika możesz też ustawić blachę do pieczenia albo miskę. Dobrze jest też na bieżąco usuwać z lodówki obluzowany lód. Dzięki temu unikniemy zalania kuchni. Sposobem na szybsze pozbycie się warstwy lodu jest również wstawienie do zamrażalki miski lub garnka z gorącą wodą i zamknięcie drzwiczek urządzenia. Parująca woda znacznie przyspieszy rozpuszczanie się lodu. Metoda ta, choć skuteczna, nie jest polecana przez producentów sprzętu AGD, dlatego jeżeli się na nią decydujemy, robimy to na własne ryzyko.

 

Jak czyścić zamrażarkę?

 

Rozmrażanie zamrażalnika to świetna okazja, by dokładnie wyczyścić naszą lodówkę. Możesz do tego wykorzystać dedykowane środki czyszczące albo po prostu ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń. Ważne też, by po skończonym myciu, osuszyć całe wnętrze chłodziarki. Nie zapomnij o przetarciu uszczelek, w których szczególnie lubi gromadzić się brud, a czasem nawet i pleśń. Umyj też półki, szuflady i pojemniki. Z reguły nadają się one do mycia w zmywarce, co może oszczędzić Ci wysiłku. Sprawdź jednak tę informację w instrukcji obsługi lodówki, by uniknąć ich ewentualnego uszkodzenia.

 

Rozmrażanie lodówki - czego nie robić?

 

Podczas rozmrażania lodówki, możemy popełnić kilka błędów, których skutki mogą okazać się zgubne dla naszego urządzenia. Podczas rozmrażania lodówki nie powinno się:

  • stosować ostrych narzędzi do podważenia kawałków lodu, w tym szczególnie noży, który mogłyby uszkodzić ścianki lodówki,
  • rozpuszczać warstwy lodu suszarką – zbyt gorące powietrze może mieć niekorzystny wpływ na urządzenie,
  • stosować octu i ostrych środków do czyszczenia uszczelek – ocet to jeden z domowych środków wykorzystywanych do odkażania i czyszczenia kuchennych sprzętów. Nie należy jednak stosować go do mycia uszczelek, gdyż może je po prostu rozpuścić,
  • uruchamiać z powrotem lodówki, kiedy nie została dokładnie wysuszona – wnętrze lodówki musi być idealnie suche, zanim ponownie ją włączysz. Wilgoć niekorzystnie wpływa na świeżość żywności, a w chłodziarce za jej sprawą szybciej będzie gromadzić się lód. Równie ważne jest pozbycie się z jej ścianek wszystkich pozostałości po detergencie.

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/lodowka/tradycyjna-lodowka-kontra-nofrost-805.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/lodowka-low-frost-wady-i-zalety-2993.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dlaczego-drzwi-lodowki-sie-nie-domykaja-2771.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-powinna-stac-lodowka-w-kuchni-2797.html

Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Jurimex
Studio Jurimex
Studio Kome
Studio Kome
Studio Pio-Mar
Studio Pio-Mar
Studio Pod Kasztanem
Studio Pod Kasztanem
Studio Prestige
Studio Prestige

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Sabinka

yyyyy nie lubię tego robić....Jest to mega czasochłonne. Ale już niedługo, bo zdecydowałam się na lodówkę z No Frost:)

Zobacz również


Czego nie robić podczas zakupu lodówki, czyli najczęstsze...


Na ludzi bardzo szybko działają wszelkie promocje czy jakieś akcje marketingowe....

Czy warto inwestować w lodówkę side by side?


Kupowanie sprzętów gospodarstwa domowego nie należy do najłatwiejszych. Przede...