Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak dbać o lodówkę?

Porady

Jak dbać o lodówkę?

Ulubione1

O wszystkie urządzenia trzeba dbać. Systematyczna pielęgnacja pozwala utrzymać sprzęty w odpowiednim porządku i sprawia, że posłużą nam dłużej. Dzisiaj zajmiemy się pielęgnacją lodówki – przedstawimy Wam rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy jej eksploatacji. W ten sposób zabezpieczycie sprzęt przed uszkodzeniami i jednocześnie zapewnicie lepsze warunki przechowalnicze dla żywności.

Systematyczne czyszczenie

Czyszczenie lodówki powinno stać się systematyczną czynnością. Czysta lodówka to dobre i bezpieczne warunki do przechowywania żywności – a przecież na tym właśnie nam zależy. Aby wyczyścić lodówkę należy wyjąć całą jej zawartość – od produktów, po wszystkie półki. Produkty żywnościowe najlepiej przełożyć do podręcznej lodówki lub umieścić w misce z lodem lub zimną wodą. Półki można umyć płynem do naczyń – najwygodniej będzie to zrobić w wannie lub pod prysznicem i pozostawić do wyschnięcia. Środek lodówki najlepiej potraktować roztworem ciepłej wody z octem, który świetnie poradzi sobie ze wszelkimi bakteriami. Następnie warto przemyć lodówkę ponownie wodą – aby pozbyć się pozostawionego zapachu. Ważne, aby na koniec osuszyć lodówkę na przykład papierowym ręcznikiem.


Rozmrażanie lodówki

Dość ważną kwestią jeżeli chodzi o pielęgnację i dbanie o lodówkę jest jej rozmrażanie. Warto zaznaczyć, że już pięciomilimetrowa warstwa lodu w zamrażalniku skutkuje większym zużyciem energii – nawet o 10%. Wskazane jest, aby rozmrażanie przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. Problem rozmrażania Cię nie dotyczy, jeżeli posiadasz lodówkę z systemem No Frost. System ten zapobiega osadzaniu się szronu, dzięki czemu omija nas cała zabawa z rozmrażaniem i wyjmowaniem wszystkiego z lodówki.


Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Ważne jest, aby dbać o odpowiednią temperaturę. Latem, chłodzenie powinno być mocniejsze, a zimą słabsze. Średnia temperatura w lodówce powinna wynosić 5 stopni, a w zamrażarce -18. Niezwykle ważne jest utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie, ponieważ wyższa temperatura powoduje psucie produktów.


Zadbaj o uszczelki

Prawidłowa szczelność lodówki to jej dobra izolacja! Dobra izolacja zatrzymuje ciepłe powietrze, które chce się dostać do wnętrza lodówki. Najlepszym sposobem, aby sprawdzić szczelność naszej lodówki jest zwykła kartka papieru! Należy ją włożyć między uszczelkę i krawędź lodówki i przymknąć drzwi. Jeżeli możemy swobodnie poruszać kartką, to znak, że najwyższy czas wymienić uszczelkę.


Udrażnianie otworu odpływowego

Równie ważnym elementem pielęgnacyjnym lodówki jest kontrolowanie otworu odpływowego. Zazwyczaj, znajduje się on na tylnej części lodówki. Pozwala on na ulatnianie się skraplanej wilgoci, a zatkany często może być przyczyną przykrego zapachu nawet w świeżo umytej lodówce.


Po prostu dbaj!

O lodówkę, tak jak o inne sprzęty użytku codziennego należy dbać. W lodówce przechowujemy jedzenie, dlatego szczególnie powinniśmy się troszczyć o jej 'kondycję'. Wszystkie wymienione przez nas czynności nie zabiorą nam wiele czasu, a na pewno przyczynią się do efektywniejszego korzystania z chłodziarki.

Zobacz również

Szuflady w kuchni wygodniejsze niż szafki

Szuflady w kuchni wygodniejsze niż szafki

Dlaczego szuflada jest lepsza niż szafka? Dzięki specyficznej konstrukcji, zawartość szuflad...

Dlaczego do płyt indukcyjnych konieczne są specjalne naczynia?

Dlaczego do płyt indukcyjnych konieczne są...

Czym się różnią garnki do indukcji od tradycyjnych? Każdy wie, jak wyglądają tradycyjne...
Komentarze (1)
1
Gość
Paulina
2016-10-24 13:03:23

Ja niestety mam lodówkę bez systemu No Frost, dlatego muszę pamiętać o jej regularnym rozmrażaniu, to trochę uciążliwe, dlatego myślę już nawet o kupnie nowej. Ale to pewnie dopiero w przyszłym roku ;)

Twój komentarz
Ocena