Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Nieprzyjemny zapach z lodówki - jak się go...

Porady


Nieprzyjemny zapach z lodówki - jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach dobiegający z lodówki to problem, który od czasu do czasu dotyczy każdego z nas. Trzeba przyznać, że taki nieświeży zapach może w znacznym stopniu odebrać apetyt na produkty i smakołyki znajdujące się w lodówce. Zazwyczaj jest on trudny do usunięcia i umycie poszczególnych półek może okazać się niewystarczające. Dlatego najlepiej jest wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów, które prezentujemy poniżej. Sprawdź, jak zlikwidować brzydki zapach z lodówki.

Na zdjęciu: Studio Mebli Drawer

Śmierdzący problem z lodówką

Gdy podczas otwierania lodówki z jej wnętrza wydobywa się nieświeży zapach lub wręcz smród, wówczas warto poświęcić nieco czasu by rozwiązać ten problem. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na higienę, gdyż jakby nie było w lodówce przechowujemy produkty, które później spożywamy. Brzydki zapach z lodówki może być pierwszym sygnałem, że znajduje się w niej zepsuty produkt lub że zaczęła się rozwijać pleśń. Utrzymanie lodówki w higienie jest kluczowe dla zdrowia wszystkich domowników. Dlatego na co dzień warto przecierać półki, na których układamy żywność, a raz na kilka tygodni przeprowadzać dokładne czyszczenie wszystkich zakamarków wewnątrz urządzenia.

Walkę z brzydkim zapachem rozpocząć należy od wyjęcia i przeglądu wszystkich znajdujących się w lodówce artykułów spożywczych. Dzięki temu usuniemy z niej to co już nie nadaje się do spożycia i jest przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu. Warto ponadto przechowywać żywność w pojemnikach, by poszczególne produkty nie przesiąkały aromatem pozostałych. Będzie to nie tylko bardziej higieniczne, ale także podniesie walory smakowe danych produktów. Po dokonaniu przeglądu lodówki i opróżnieniu jej, warto ją dokładnie umyć. Wystarczy do tego użyć gąbki nasączonej płynem do naczyń. Na koniec dokładnie osuszamy jej wnętrze. Regularnie należy też czyścić otwór odpływowy we wnętrzu lodówki, gdyż to przy nim najczęściej gromadzą się psujące się okruszki i resztki, a także pleśniejąca woda.

Jak usunąć zapach zepsutego mięsa z lodówki?

Trzeba przyznać, że niemal każdemu przydarzyło się zapomnieć o przechowywanym w lodówce surowym mięsie. W efekcie nie tylko mięso jest do wyrzucenia, ale dodatkową nieprzyjemną konsekwencją jest zapach zepsucia z lodówki. Jest to specyficzny zapach i co gorsza nie sposób go usunąć podczas zwykłego mycia lodówki. Pomocne natomiast okaże się wykorzystanie octu. Wystarczy, że po dokładnym umyciu lodówki spryskamy jej wnętrze octem. Następnie zamykamy lodówkę na kilka minut i pozostawiamy, po czym wystarczy ponownie umyć i osuszyć jej wnętrze. Ten sposób jest bardzo skuteczny, ale jeżeli przyda się jeszcze dodatkowe wsparcie, to można także umieścić na noc w lodówce pojemnik wypełniony wodą i sodą oczyszczoną, która pochłonie zapachy. Zaletą metody z wykorzystaniem octu jest również to, że ma on działanie odkażające i doskonale pozbywa się bakterii.

Jak usunąć zapach ryby z lodówki?

Ryby, mimo że są niezwykle zdrowe i smaczne, to ich przechowywanie w lodówce wiąże się z powstawaniem niezbyt przyjemnego zapachu. Najlepszym sposobem jest przechowywanie ryb w próżniowych workach lub szczelnie zamykanych pojemnikach ze szkła, dzięki czemu ich zapach nie będzie się rozprzestrzeniać i wnikać w inne produkty. Jeżeli jednak już do tego dojdzie, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie sody oczyszczonej, którą wystarczy zmieszać z odrobiną wody i w pojemniku pozostawić na noc w lodówce. Soda doskonale pochłania silne zapachy. Dobrym pomysłem jest także użycie fusów po herbacie, które także pozostawiamy na talerzyku na kilka godzin.

Kawa i cytryna kontra nieprzyjemny zapach

O tym, że domowe sposoby czyszczenia sprzętów AGD i usuwania nieprzyjemnych zapachów są najlepsze i ekologiczne, nie trzeba już nikogo przekonywać. Także, gdy chcemy pozbyć się z lodówki nieprzyjemnych zapachów doskonale sprawdzą się takie metody. Do najskuteczniejszych produktów, które można wykorzystać w walce z brzydkim zapachem należą zmielone ziarna kawy i cytrusy. Wystarczy miseczkę ze zmieloną kawą trzymać w lodówce i wymieniać ją co 2 – 3 tygodnie, by podczas otwierania lodówki czuć wyłącznie przyjemny zapach o orzechowym aromacie. Pomocne okażą się również cytryny i pomarańcze, których fragmenty lub same skórki wkładamy do lodówki. Są one niczym naturalny odświeżacz powietrza. Trzeba tylko pamiętać, aby co kilka dni je wymieniać. 

Preparat pochłaniający zapachy

Oprócz naturalnych sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki dostępne są także specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wystarcza na dłużej niż w przypadku domowych rozwiązań. Wystarczy preparat pochłaniający zapachy umieścić w lodówce i pamiętać o jego wymianie raz na 3 – 4 miesiące. Trzeba przyznać, że preparaty te są bardzo skuteczne i doskonale sobie radzą z nieprzyjemnymi zapachami z lodówki, ale także działają prewencyjnie.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-nieprzyjemnych-zapachow-z-lodowki-2422.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/komory-swiezosci-i-optymalnej-wilgotnosci-w-nowoczesnych-lodowkach-2803.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/plesn-w-lodowce-jak-sie-jej-pozbyc-2958.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/odkazanie-lodowki-sposoby-na-higieniczna-kuchnie-3012.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Lepiej pokazać czy schować? Czyli jaką chłodziarkę...


Na kuchnię składa się wiele ważnych elementów. Przede wszystkim kuchnia to...

Designerska lodówka – czarna czy biała?


Wybór sprzętów kuchennych niejednokrotnie spędza sen z powiek wielu paniom domu. Na...

Tych błędów nie popełniaj, gdy chcesz kupić lodówkę


Zakup sprzętu AGD na „łapu-capu" to nic dobrego. Nie jest często również...