Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Komory świeżości i optymalnej wilgotności w...

Porady


Komory świeżości i optymalnej wilgotności w nowoczesnych lodówkach

Lodówka jest urządzeniem, bez którego nie można sobie wyobrazić funkcjonalnej kuchni. To dzięki niej możemy przedłużyć świeżość przechowywanych produktów spożywczych i gotowych dań. Producenci lodówek wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych użytkowników i tworzą co rusz nowe udoskonalenia sprawiające, że lodówki działają jeszcze lepiej i ułatwiają zachowanie świeżości produktów na dłużej. Wśród takich udoskonaleń są tzw. komory świeżości i optymalnej wilgotności. Przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Na zdjęciu: Studio Mebli Chome

Komora zerowa – co to takiego?

 

Komora zerowa to pojemnik znajdujący się w nowoczesnych lodówkach. Nazywana jest też komorą świeżości, Bio lub Fresh Zone. Jeszcze do niedawna taka komora stanowiła wyposażenie wyłącznie najdroższych modeli lodówek. Obecnie jednak większość urządzeń jest w nią wyposażonych. Wybierając lodówkę do swojego domu warto więc zwrócić uwagę, czy dany model jest wyposażony w komorę świeżości, gdyż wiele tańszych urządzeń również może ją posiadać. Technologię, która jest wykorzystywana w komorach świeżości docenią w szczególności osoby, które na bieżąco przechowują świeże produkty w swoich lodówkach. Komory zerowe są bowiem przeznaczone do utrzymywania optymalnego poziomu wilgotności i temperatury w danym obszarze. Dzięki temu można znacząco przedłużyć okres przechowywania różnych produktów, gdyż zachowują one na dłużej swoją świeżość. Unikamy też w ten sposób konieczności ich zamrażania już po kilku dniach od zakupu, gdy obawiamy się, że zaczną się psuć lub utracą witalność. W komorach zerowych zazwyczaj panuje temperatura wynosząca 0 stopni Celsjusza. Czasem wartość ta waha się też w przedziale od -1 do +4 stopni Celsjusza, co także pozwala uzyskać preferowany efekt przechowywania i utrzymania świeżości produktów na dłużej.

Komora zerowa to jeden z najlepszych obecnie sposobów na przechowywanie produktów, które mają tendencję do szybszego psucia się. W takiej komorze możemy umieszczać nie tylko świeże owoce i warzywa, ale także produkty, które mają krótszy termin przydatności do spożycia, czyli mięso, ryby, a nawet już przygotowane posiłki, które chcemy zjeść później. Niektóre modele lodówek posiadają dwie komory świeżości. Jedna jest wówczas przeznaczona na owoce i warzywa, a druga na mięso, nabiał i gotowe posiłki. Takie rozwiązanie jest najlepsze, gdyż można ustawić różne temperatury dla każdej z komór i dopasować ich wartości do rodzaju przechowywanych produktów, co pozwoli dodatkowo przedłużyć ich świeżość. Ponadto ze względu na higienę oraz wartości smakowe i zapachowe niektórych produktów spożywczych, warto jest je przechowywać osobno.

 

Wentylatory, filtry i No Frost

 

Podstawą efektywności chłodzenia w lodówkach są systemy wentylacyjne, dzięki którym obieg powietrza wewnątrz urządzeń jest optymalny. Wentylatory wpływają również na efektywność energetyczną i termiczną, dzięki czemu lodówki służą nam tak, jak tego oczekujemy. W nowoczesnych modelach lodówek wentylatory są montowane ze specjalnymi filtrami oraz współdziałają z systemem bezszronowym, czyli dość popularnym już No Frost. System No Frost zapobiega powstawaniu szronu i lodu, które osadzałyby się na ścianach wnętrza lodówki. Polega on na odciąganiu nadmiaru wilgoci z komory lodówki, co może jednak niekorzystnie działać na niektóre z przechowywanych produktów. Dlatego w nowoczesnych lodówkach z systemem No Frost stosowane są komory zerowe, w których panuje optymalny poziom wilgotności wpływający na dłuższe utrzymanie świeżości danych produktów. W komorach świeżości możemy samodzielnie decydować o stopniu wilgotności i regulować go do potrzeb konkretnych produktów.

Ciekawym rozwiązaniem są także nowoczesne lodówki z systemem filtrów eliminujących z powietrza z wnętrza lodówki niepożądanych zapachów. Dzięki takim filtrom unikniemy nieprzyjemnych zapachów w lodówce, które pojawiają się ze względu na przechowywanie w nich różnorodnych produktów. Jeżeli lodówka nie jest wyposażona w taką funkcję, wówczas warto zastosować naturalne sposoby utrzymywania w komorze lodówki świeżego zapachu. Wystarczy włożyć do niej kawałki cytryn i pomarańczy w miseczce lub talerzyk z sodą oczyszczoną. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, aby regularnie wymieniać te produkty na nowe, by się nie zepsuły. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne odświeżacze do lodówek, które można zakupić w większości sklepów z wyposażeniem gospodarstwa domowego.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/temperatura-w-lodowce-jaka-ustawic-3116.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/inteligentna-lodowka-co-potrafi-i-czy-warto-ja-miec-3036.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/najdrozsze-lodowki-co-potrafia-i-czy-warto-w-nie-inwestowac-3014.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Praktyczna lodówka na miarę XXI wieku


Obecny konsument niesamowicie ceni sobie przede wszystkim komfort życia. Coraz częściej...

Co to jest no Frost? Czy warto?


Czy kiedykolwiek, podczas wizyty w sklepie ze sprzętem AGD zastanawialiście się co...

Lodówka z kostkarką – mity na jej temat


W dzisiejszych czasach zakup lodówki nie jest taki prosty jak dawniej. Żyjemy w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności