Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Tych błędów nie popełniaj, gdy chcesz kupić...

Porady


Tych błędów nie popełniaj, gdy chcesz kupić lodówkę

Zakup sprzętu AGD na „łapu-capu" to nic dobrego. Nie jest często również trafnym wariantem kierowanie się podczas dokonywania selekcji nabywanych urządzeń tej kategorii wyłącznie aktualnymi rabatami i promocjami. Czasem warto wydać więcej, ale móc cieszyć się maszyną funkcjonalną, nowoczesną oraz idealnie spisującą się przez lata ciągłego użytkowania. Wiele błędów popełnianych przez konsumentów ma także związek z nieodpowiednim wyborem sprzętu, na przykład lodówki, pod względem parametrów technicznych.

Na zdjęciu: Studio AK

Klasa energetyczna


Wraz z biegiem czasu standardem staje się zaopatrzenie konsumentów w asortyment AGD, który odznacza się tzw. ekonomicznością. Nawet zupełny laik w dziedzinie sprzętu elektronicznego czy elektrycznego będzie w stanie bezproblemowo wyróżnić urządzenia, które odznaczają się oszczędnością energii poprzez stosowne oznaczenia znajdujące się w instrukcjach i na opisach dołączanych do urządzeń przez producentów. I tak, im więcej znaków plus czy parametrze klasa energetyczna, tym maszyna jest bardziej energooszczędna. Niestety, zużywające mniej energii sprzęty są jeszcze dość dużym wydatkiem. Z drugiej strony jednakże, to inwestycja, która zwróci się na przestrzeni lat użytkowania lodówki, pralki czy kuchenki. Starajmy się zatem kierować podczas wyboru sprzętu AGD przede wszystkim jego ekonomicznością. Ta właściwość jest natomiast ujęta w kilku wymiarach. Nie ma sensu nabywać najtańszego wariantu urządzenia, który ma niską klasę energetyczną. Często o nieekonomiczności urządzenia takiego jak lodówka świadczy brak opcji No Frost. Dzięki No Frost nie ma kłopotu z osadzaniem się szronu wewnątrz chłodziarki. Pamiętajmy bowiem, że im wyższa warstwa gromadzącego się lodu, tym automatycznie większy pobór prądu. Wystarczy zaledwie pięć milimetrów szronu zebranego na ściankach zamrażalnika, a urządzenie czerpie aż o 10 procent więcej energii!

 

Szacuj realnie


Do równie częstych niedopatrzeń ze strony konsumentów chcących nabyć lodówkę zaliczyć należy brak rozsądnego oszacowania, jakie są parametry techniczne kupowanego sprzętu AGD, a jakie są nasze rzeczywiste potrzeby. Musimy wziąć pod uwagę chociażby fakt, ilu jest domowników, którzy mają stanowić użytkowników naszej przyszłej chłodziarki. Trzeba wiedzieć, że przyjęte normy uznają za standard 120 litrów pojemności przypadające na pojedynczą osobę. Z każdym kolejnym użytkownikiem pojemność lodówki powinna być zwiększana o kolejne 30 litrów. Co więcej, warto także przemyśleć, jaki typ produktów zwyczajowo przechowujemy w chłodziarce. Przykładowo, kiedy gromadzimy dużo jarzyn, warzyw oraz owoców, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na model wyposażony w dużą szufladę w dolnej części urządzenia.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
olalala

Potwierdzam. Wybór odpowiedniej klasy energetycznej jest bardzo istotny i pozwala istotnie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Warto zwracać na to uwagę.

Zobacz również


Solo czy w obudowie? Jaką lodówkę wybrać?


Lodówkę ma właściwie każdy, a już na pewno jest ona jednym z pierwszych punktów na...

Kuchenka gazowa czy elektryczna? Porównanie sprzętów AGD


Wyposażenie pomieszczenia roboczego w rozmaite sprzęty AGD to nie tylko zadbanie o...

Sposób na ochłodę – lodówka z kostkarką


Zakup lodówki już nie jest taki łatwy jak kiedyś. Dziś mamy mnóstwo różnych...