Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Tajemniczy No Frost

Porady


Tajemniczy No Frost

O systemie No Frost słyszał już chyba każdy. Ale nie każdy wie, czym tak naprawdę jest ten system, gdzie się go stosuje i w jaki sposób może wpływać na użytkowanie kuchennego AGD. Pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości.

Gdzie i jak?

No Frost to system stosowany w nowoczesnych chłodziarkach i chłodziarko-zamrażarkach. Podstawową zasadą jego działania jest kontrola wilgotności we wnętrzu lodówki i niedopuszczanie do osadzania się na ściankach szronu lub lodu. Jest to możliwe dzięki specjalnym wentylatorom i licznym przewodom, które powodują osuszanie i ciągłą wymianę powietrza wewnątrz urządzenia. Co więcej, wilgotne powietrze kierowane jest do specjalnego skraplacza, tak by wilgoć nie miała okazji osadzić się w postaci szronu na produktach przechowywanych w chłodziarko-zamrażarce lub na ściankach urządzenia. Nie dziwi więc fakt, że lodówki wyposażone w tego typu system nazywane są „bezszronowymi".
 

Po co?

Można by zadać pytanie, w jakim celu stosuje się takie rozwiązania w lodówce, skoro jej podstawowym zadaniem jest chłodzenie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Brak szronu czy lodu, mniejsza wilgotność we wnętrzu sprzętu, to przede wszystkim brak konieczności odmrażania lodówki. Nie trzeba więc jej wyłączać na jakiś czas i podnosić temperatury w jej wnętrzu, by stopić lód i szron. Skoro nie ma szronu, nie ma też tego przykrego obowiązku, oszczędzamy nie tylko cenny czas, ale i sobie żmudnej pracy. Bezszronowa lodówka nie brudzi się też zbytnio, brud, kurz i tłuszcz nie przywiera wraz ze szronem do ścianek sprzętu, a jeśli już nawet zdarzy się jakieś zabrudzenie, bez trudu usuniemy je wilgotną szmatką z kuchennym detergentem. Co więcej, w tradycyjnych lodówkach osadzający się na ściankach szron, a tym bardziej lód, nie tylko wpływa na mniejszą efektywność urządzenia. Gruba warstwa lodu niejednokrotnie skutecznie zmniejsza powierzchnię „użytkową" zamrażarki, która i tak nie jest zbyt duża, nawet w nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach.


Co z żywnością?

Również przechowywane w lodówce produkty zyskują na systemie No Frost. Im mniejsza wilgoć panuje wewnątrz sprzętu, tym chłodzona żywność wolniej traci świeżość, może więc być dłużej przechowywana niż w tradycyjnych lodówkach. W zamrażarce, w której nie ma lodu i szronu, przechowywane produkty nie przywierają do siebie, mimo iż stykają się ze sobą. Jak wielkie to udogodnienie, wie każdy, kto choć raz musiał odmrażać „sklejone" kawałki mięsa lub owoców. Przechowywane w bezszronowych lodówkach produkty żywnościowe nie tylko nie tracą swej świeżości, zachowują też oryginalne barwy i zapachy, nie pozbywając się też wartości odżywczych. Aromaty poszczególnych potraw nie przenikają się.
 

Jakieś wady?

Jak każdy system, także i No Frost ma też swoje minusy. Nie są one jednak w stanie przyćmić szerokiej gamy zalet, ale warto o nich wspomnieć, by każdy miał świadomość wyboru konkretnego urządzenia. No Frost, ciągłe wentylowanie i osuszanie powietrza wpływa też na wysuszanie produktów przechowywanych w lodówce. Z tego też względu poprawne przechowywanie żywości w bezszronowych chłodziarkach wymaga szczelnego zamykania produktów w plastikowych lub foliowych opakowaniach. Z tego też powodu, droższe modele wyposażone są specjalne komory świeżości o stałym, odpowiednim poziomie wilgotności utrzymywanym dzięki kontrolowanemu przepływowi powietrza. To miejsca przeznaczone do przechowywania produktów wyjątkowo podatnych na wysychanie, tj. owoce lub warzywa. Modele z systemem No Frost mogą zużywać do swej pracy nieco więcej energii niż tradycyjne chłodziarki, ich agregaty są też minimalnie głośniejsze. Nadal też, mimo, że technologia ta staje się coraz bardziej powszechna i popularna, sprzęty bezszronowe są droższe od tradycyjnych odpowiedników.
 

Dla każdego?

W system No Frost może być wyposażony każdy typ lodówki. Bez problemu znajdziemy na rynku modele zarówno do zabudowy jak i wolnostojące, małe i duże, z zamrażarką u dołu lub u góry. Można więc je dopasować do każdej kuchennej zabudowy, tym bardziej, że bezszronowe lodówki nie potrzebują jakichś dodatkowych przyłączy czy instalacji, z zewnątrz niczym nie różnią się od tradycyjnej chłodziarki. Przy zakupie warto zwrócić jednak uwagę czy obie komory chodziarko-zamrażarki wyposażone są w ten system, ponieważ w sprzedaży są też modele jedynie z bezszronową zamrażarką.

Komentarze


2.00/5 1 1
2

bardzo mi sie podoba

Zobacz również


Zamrażarka skrzyniowa – czyli idealna skrzynia do...


Jak wiemy, lodówka jest niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. To ona pozwala...

Przydatne w kuchni sprzęty AGD


Dobrze dobrany sprzęt AGD znacznie usprawnia wykonywanie kuchennych prac, czyli tak...

Zamrażarka w domowej kuchni


Po co kupować gotowe paczki mrożonek pełne konserwantów, sztucznych wypełniaczy...