Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Dlaczego drzwi lodówki się nie domykają?

Porady


Dlaczego drzwi lodówki się nie domykają?

Lodówka stanowi jeden z elementarnych sprzętów gospodarstwa domowego i dlatego trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez niej. Urządzając swoją wymarzoną kuchnię to właśnie lodówka stanowi jeden z pierwszych i najważniejszych wyborów, gdyż umożliwia wygodne przechowywanie żywności. Jednak tak jak i inne sprzęty AGD narażona jest na powstawanie ewentualnych usterek, które w znacznym stopniu mogą pogorszyć jej działanie i tym samym niekorzystnie wpłynąć na jej użytkowanie przez domowników. Jednym z popularnie pojawiających się problemów z lodówką jest to, że jej drzwi się nie domykają. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?

Na zdjęciu: Studio Mebli Kamela

Wybierając lodówkę do swojej kuchni zwracamy uwagę na jej funkcje, markę, renomę i opinie innych użytkowników, a także design i cenę. Jednakże biorąc pod uwagę, że urządzenie to jest wyjątkowo intensywnie eksploatowane na co dzień, z czasem mogą się pojawić mniejsze lub większe komplikacje związane z jej sprawnym działaniem. O ile lodówka posiada jeszcze obowiązującą gwarancję, to problem za nas rozwiąże specjalista wysłany przez producenta sprzętu. Jednak po tym okresie spada on już wyłącznie na nas. W przypadku drobnych usterek możemy spróbować rozwiązać powstały problem samodzielnie i dzięki temu uniknąć stosunkowo wysokich kosztów oraz konieczności czekania na dogodny termin specjalisty od napraw lodówek. Niedomykające się drzwi lodówki to na szczęście jedna z usterek, które można w pierwszej kolejności spróbować naprawić bez wzywania fachowca.

Problem niedomykających się drzwi od lodówki jest nie tylko frustrujący ze względu na dyskomfort użytkowania sprzętu, ale wpływa także na utratę energii. Bowiem przez niedomknięte drzwi ucieka chłód i w konsekwencji lodówka pracuje na wyższych obrotach, gdyż usiłuje osiągnąć i utrzymać wyznaczoną przez ustawiony program chłodzenia temperaturę. Wyróżnić możemy kilka podstawowych przyczyn występowania tego problemu z lodówką. 
Najczęściej powodem usterki drzwi lodówki są:
- uszkodzona magnetyczna uszczelka,
- obluzowane zawiasy w drzwiach,
- złe wypoziomowanie urządzenia.

Przyjrzyjmy się bliżej tym usterkom, by móc podjąć próbę ich zdiagnozowania i naprawy.

Uszkodzona magnetyczna uszczelka

Uszkodzenie uszczelki to jedna z najczęstszych i zarazem najłatwiejszych w zdiagnozowaniu przyczyn problemu niedomykających się drzwi lodówki. Uszczelki mają to do siebie, że w miarę eksploatacji ulegają zużyciu. Biorąc pod uwagę, że drzwi lodówki są otwierane i zamykane nawet kilkanaście razy dziennie, to niniejsza uszczelka jest szczególnie narażona na niszczenie. Jak sprawdzić, czy drzwi się nie domykają przez uszkodzoną uszczelkę magnetyczną? Wystarczy przyłożyć kartkę zwykłego papieru do uszczelki i zamknąć drzwi lodówki. Jeśli kartka spadnie na podłogę lub łatwo nią poruszać, zyskujemy pewność, że uszczelka magnetyczna niewłaściwie przylega i magnes nie działa tak jak powinien. Jeżeli okazuje się, że uszkodzona jest uszczelka magnetyczna, należy ją wymienić na nową. Można zamówić specjalną uszczelkę od producenta lodówki lub wybrać uniwersalną, którą samodzielnie docinamy nożyczkami.

Wymiana uszczelki w 4 krokach:
1. Ściągamy drzwi lodówki.
2. Delikatnie i zarazem dokładnie usuwamy starą uszczelkę za pomocą wąskiego nożyka.
3. Rozgrzewamy nową uszczelkę, by była elastyczniejsza, co ułatwi montaż.
4. Przyklejamy nową uszczelkę za pomocą kleju bądź sylikonu.

Obluzowane zawiasy w drzwiach

Drzwi lodówki są wyjątkowo często eksploatowane, więc bardzo możliwe że zawiasy w nich się obluzowały lub po prostu zniszczyły. Symptomem takiego stanu rzeczy jest właśnie niedomykanie się drzwi. Zdarza się, że zawiasy z czasem się wyginają lub zerwały się ich mocowania. W takim przypadku musimy sprawdzić, czy każdy element zawiasów właściwie przylega do mocowania. Aby na bieżąco odciążać zawiasy dobrze jest unikać przechowywania ciężkich produktów w półkach na drzwiach lodówki.

Złe wypoziomowanie urządzenia

Innym powodem mogącym sprawiać, że drzwi w lodówce się nie domykają jest nieodpowiednie wypoziomowanie urządzenia. Złe ustawienie lodówki niekorzystnie wpływa na jej pracę, ale może też sprawiać, że drzwi będą lekko niedomknięte. Aby odpowiednio ustawić lodówkę przydatne będzie wykorzystanie poziomicy i wyregulowanie nóżek znajdujących się na spodzie urządzenia. W tym celu trzeba ustawić lodówkę w taki sposób, by była delikatnie odchylona do tyłu co sprawi ,że korzystanie z jej drzwi będzie swobodniejsze.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Błędy, które możesz popełnić podczas kupowania...


Ile razy skuszeni wyjątkową promocją w sklepie ze sprzętem AGD skusiliśmy się na...

Przydatne w kuchni sprzęty AGD


Dobrze dobrany sprzęt AGD znacznie usprawnia wykonywanie kuchennych prac, czyli tak...

Gdzie powinna stać lodówka w kuchni?


Lodówka to jedno z kilku elementarnych urządzeń gospodarstwa domowego,...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności