Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / 3 największe błędy w aranżacji kuchni

Porady

3 największe błędy w aranżacji kuchni

Ulubione0

Planując aranżację swojej wymarzonej kuchni należy pamiętać o przestrzeganiu zasad, dzięki którym stanie się ona nie tylko estetycznie dopracowana, ale przede wszystkim funkcjonalna i ergonomiczna. Bowiem tylko w takiej kuchni wykonywanie codziennych obowiązków będzie przebiegało sprawnie i przyjemnie. Jak uniknąć błędów w urządzaniu kuchni? Sprawdź, które z nich zdarzają się najczęściej.

Idealna aranżacja kuchni a zasady jej urządzania
Perfekcyjnie urządzona kuchnia to taka, w której wszystko znajduje się pod ręką, a meble i sprzęty AGD są tak dobrane i rozmieszczone, że wykonywanie prac kuchennych przebiega możliwie jak najsprawniej i w komfortowych warunkach. Aby osiągnąć taki efekt wystarczy znać i wprowadzić w życie najważniejsze zasady urządzania kuchni. Podstawową uzyskania funkcjonalności w kuchni jest dobranie wszystkich jej elementów w taki sposób, by były dopasowane do warunków konkretnego wnętrza. W tym celu najlepszym sposobem jest spotkanie z projektantem wnętrz i zamówienie kuchni na wymiar.

Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni
Zbyt ciasno rozmieszczone sprzęty kuchenne
Podczas urządzania kuchni trzeba przestrzegać funkcjonalnych i bezpiecznych odległości między poszczególnymi urządzeniami. Zazwyczaj szczególnie w małych kuchniach zlewozmywak jest za blisko kuchenki, przez co gotowanie i zmywanie są bardzo niewygodne. Między tymi urządzeniami powinien znajdować się fragment blatu kuchennego o minimalnej odległości wynoszącej 30 cm. Dlatego planując rozmieszczenie sprzętów AGD warto kierować się zasadą trójkąta roboczego oraz podziału na strefy kuchenne dobranych do konkretnych układów zabudowy meblowej.

Lodówka w złym miejscu
Miejsce ustawienia lodówki jest bardzo ważne, więc nie może być przypadkowe. Powinno się wygodnie do niej sięgać w trakcie przygotowywania posiłków. Biorąc pod uwagę kolejność wykonywania prac związanych z przygotowywaniem posiłków, lodówkę należy usytuować na początku linii blatu roboczego i ciągu szafek. Lodówka ma być na początku ciągu roboczego i obok spiżarni, co ułatwi rozpakowywanie zakupów, a także wyjmowanie potrzebnych do gotowania potraw składników.

Nieodpowiednie oświetlenie
Oświetlenie w kuchni jest niezwykle ważne a niestety często jest traktowane z lekceważeniem. Tymczasem to właśnie w dobrze dobranym oświetleniu kuchennym tkwi potencjał jej funkcjonalności, komfortu, jak i estetyki. Oświetlenie ma umożliwiać nam swobodną pracę nawet wtedy, gdy za oknem jest już ciemno. Światło rażące w oczy lub zlokalizowane za plecami, które spowoduje pojawienie się cieni na blacie, to najczęstsze błędy.

Zobacz również

Szklane kontra ceramiczne. Jak wybrać naczynia żaroodporne?

Szklane kontra ceramiczne. Jak wybrać naczynia...

Ważna estetyka Współcześnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do wyglądu nie tylko kuchni,...

Dobrze zagotowana, czyli wszystko o czajnikach

Dobrze zagotowana, czyli wszystko o czajnikach

Para buch, czajnik gwizd! Myli się ten, kto sądzi, że do lamusa odeszły tradycyjne czajniki z...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena