Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Oświetlenie w kuchni. Poradnik w pigułce

Porady


Oświetlenie w kuchni. Poradnik w pigułce

Kuchnia jest wnętrzem, które wymaga szczególnej oprawy oświetleniowej, aby mogła być estetyczna oraz funkcjonalna. Wnętrze kuchenne służy bowiem zarówno spędzaniu czasu z bliskimi przy wspólnym gotowaniu i biesiadowaniu przy stole, ale także wiąże się z koniecznością wykonywania poszczególnych czynności kuchennych. Dobrze dobrane oświetlenie może pomóc wykonywać je sprawniej i wygodniej, ale także podkreślić estetyczne i dekoracyjne walory wnętrza. Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Projektowanie Wnętrz

Oświetlenie w kuchni


W kuchni potrzebne jest zróżnicowane oświetlenie by konkretne obszary i strefy, w których przygotowujemy posiłki, spożywamy je, lub sprzątamy po nich były odpowiednio doświetlone. Dzięki temu nie tylko poprawi się estetyka aranżacji, ale przede wszystkim wykonywanie prac kuchennych będzie przebiegać bardziej komfortowo. Podstawowym sposobem oświetlenia każdego wnętrza jest zazwyczaj lampa sufitowa, która rozprasza światło na całe wnętrze. Niestety w kuchni, mimo że jest także potrzebna, to stanowczo sama nie wystarczy. Bowiem pracując przy blacie kuchennym stoimy odwróceni tyłem do głównego źródła światła rzucając sobie tym samym cień na jego powierzchnię roboczą. Dlatego można uznać, że najważniejsze źródło światła w każdej kuchni stanowić będzie oświetlenie punktowe lub kierunkowe.

 

Oświetlenie kierunkowe


Oświetlenie kierunkowe pozwala precyzyjnie doświetlić te obszary w kuchni, które tego wymagają. Dlatego już na etapie planowania swojej wymarzonej kuchni, warto określić w których miejscach należy zamontować lampki lub taśmy LED. W kuchni występuje kilka stref, które szczególnie wymagają doświetlenia, aby wykonywanie czynności z nimi związanymi było wygodne. Najważniejszym miejscem, które należy oświetlić jest oczywiście blat roboczy stanowiący prawdziwe centrum dowodzenia w kuchni. Najważniejsze, aby oświetlone zostały:
miejsce na blacie, w którym przygotowujemy posiłki, zlewozmywak, płyta grzewcza.
Jeżeli w kuchni znajduje się także stół, wówczas warto zastosować dodatkowo światło górne umieszczone w centralnym punkcie jego blatu lub w postaci ciągu świateł doświetlających całą powierzchnię stołu. Wówczas spożywanie posiłków w gronie bliskich będzie zdecydowanie bardziej komfortowe i przyjemne.

Inną przydatną formą oświetlenia kierunkowego w kuchni jest zamontowanie ciągu lampek pod sufitem nad górnymi szafkami kuchennymi. Takie oświetlenie stworzy wyjątkowy klimat we wnętrzu, a przy okazji będzie też funkcjonalnie doświetlać szafki i ich wnętrza po otwarciu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?


Zmywarka to urządzenie, o które powinniśmy starannie i systematycznie dbać, aby...

Piekarniki


Aromatyczne mięsa, wspaniałe zapiekanki, smakowite dania, cudowne ciasta. Któż...

Stal nierdzewna – jak o nią dbać?


Kuchnia jest miejscem, w którym znajduje się najwięcej sprzętów,...